Aile Hekimleri Yönetmeliğinin Bazı Maddelerinin İptali İstendi.!!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığı'nca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali amacıyla dava açtı...

Aile Hekimleri Yönetmeliğinin Bazı Maddelerinin İptali İstendi.!!
17 Haziran 2015 Çarşamba 17:51

TTB’den yapılan açıklamada, Yönetmeliğin hukuka aykırı olduğu düşünülen ve iptali istemiyle dava açılan hükümleri şöyle sıralandı:

“¦Aile hekimliği sözleşmesinin feshine ilişkin olarak;

-  Yasal dayanağı bulunmayan “sözleşmenin yetkili merci tarafından sona erdirilmesini” düzenleyen 13. maddesi ile “sözleşmenin ihtaren sona erdirilmesini” düzenleyen 14. maddesinin tamamının iptali ile 5258 sayılı Yasa’nın noksan düzenleme nedeniyle Anayasa’ya aykırılığı iddiamız ciddi bulunarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması istendi.

-  Dilekçede ayrıca, mevcut durum ve düzenlemeler karşısında “aile hekimine kayıtlı kişi sayısının aralıksız iki aydan fazla süreyle (aylık yapılan üçüncü bildirimde) bin kişinin altına düşmesinin” fesih nedeni olarak belirlenmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu, bunun dayanağı olan Yasa hükmünün de Anayasaya aykırı olduğu ifade edildi.

-  "Gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde görevi başında bulunamama süresinin sekiz haftayı aşmasının” fesih nedenleri arasında sayılması da iptali istenen düzenlemeler arasında yer aldı.

-  Herhangi bir yasal dayanağı olmadan idarenin keyfiyete varan takdir yetkisi ile hazırlanan “Aile Hekimliği Uygulamasında Uygulanacak İhtar Puanı Cetveli”nin (Ek 2) iptali istendi.

¦Aile hekimine yapılacak ödemeler yönünden;

-  Entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde ya da nüfus ve coğrafi yapısı nedeniyle kayıtlı nüfusun zorunlu olarak düşük olduğu Bakanlıkça belirlenen yerlerde olması halinde, kayıtlı kişi sayısının 2.400’den fazla kısmı için aile hekimlerine herhangi bir ödeme yapılmayacağına ilişkin düzenlemelerin,

-  Aile hekimlerinin gezici sağlık hizmeti sunmaları karşılığında almakta oldukları ücretin azalması sonucunu doğuran düzenlemenin,

-  Hekimlerin tedavi yetkisine müdahale niteliğindeki tetkik ve sarf malzemeleri giderleri karşılığı aile hekimi için yapılacak toplam ödeme tutarının, tavan ücretin %100’u¨nu¨ geçmesi halinde, aile hekiminin laboratuvar tetkikleri incelemeye tabi tutulacağına ilişkin düzenlemenin,

-  Ancak kanun ile vergi konulabileceği ve Damga Vergisi Kanunu’nda aile hekimliği sözleşmeleri istisnalar arasında gösterildiği halde Yönetmelik ile damga vergisi ve gelir vergisi alınacak kalemleri belirten düzenlemenin iptali talep edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.