Aile Hekimleri Tevkifat Yapmanıza Gerek Kalmadı

ÖZEL HABER

Aile Hekimleri Tevkifat Yapmanıza Gerek Kalmadı
04 Mart 2016 Cuma 21:17

Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında;
- Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar,
- Dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri,
- Kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, 
- Gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı,
- Zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler,
Gelir vergisi kanunu 94’üncü maddede bentler halinde sayılan ödemeleri nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecbur oldukları hükme bağlanmıştır.
Maddenin devamında da hangi mal ve hizmetlerden hangi oranda tevkifat yapılacağı sayılmıştır. Ayrıca, aynı maddenin son fıkrasında, "Maliye Bakanlığı, vergiye tâbi işlemlere taraf veya aracı olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutabilir." hükmüne yer verilmiştir.
Bu hüküm ve düzenlemelere göre; Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin son fıkrasının Maliye Bakanlığı'na verdiği yetkiye istinaden, aynı maddenin birinci fıkrasında tevkifat yapacaklar arasında sayılmayan aile hekimlerine de 275 nolu gelir vergisi genel tebliği ile tevkifat yapma zorunluluğu getirilmiştir.
Aile hekimleri hangi ödemelerden tevkifat yapmaları gerekiyordu?
275 nolu gelir vergisi genel tebliği ile aile hekimlerine, aile hekimliği hizmetlerinin verilmesiyle ilgili olarak;
- Temizlik, sekreterlik, şoförlük gibi hizmetler için yanlarında çalıştıracakları hizmet erbabına yapılacak ücret ödemeleri,
- Serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemeler
- İşyerine ilişkin kira ödemeleri
- Esnaf muaflığından yararlananlardan mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden,
Gelir vergisi kanunu 94’üncü maddede belirtilen oranlarda tevkifat yapmaları uygun bulunmuştur.
Danıştaydan yürütmeyi durdurma kararı
275 nolu gelir vergisi genel tebliği ile aile hekimleri yukarıda belirttiğimiz ödemeleri nedeniyle tevkifat yapacak ve muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan ederek ödemeleri gerekmekte idi.
Ancak 27.06.2011 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan 77 nolu gelir vergisi sirküleri ile aile hekimlerinin tevkifat yapma zorunluluğu kaldırılmış oldu. Çünkü konuyla ile ilgili daha önce yargı yoluna başvurulmuş ve Danıştay tarafından 275 nolu gelir vergisi genel tebliğinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Bu nedenle Danıştay tarafından konuya ilişkin bir karar verilinceye kadar, Aile hekimleri tarafından Gelir Vergisi Kanunun 94’üncü maddesinde sayılan ödemeler üzerinden tevkifat yapmasına gerek yoktur.
(Gelir vergisi kanunu 77 nolu sirküler)
Mahmut SUÇİÇEK
Kaynak :Adana Haber 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.