Aile Hekimleri: Müdürlük Taciz Ediyor

Aile Hekimleri: Müdürlük Taciz Ediyor

Aile Hekimleri: Müdürlük Taciz Ediyor
31 Ekim 2013 Perşembe 23:38

 Aile hekimleri, yerel sağlık idarecileri tarafından psikolojik tacize maruz bırakılmaktadırlar

Ülkemizdeki Sağlık Sisteminin en ağır yükünü çeken aile hekimleri maalesef hak ettikleri övgüyü ve değeri alamamaktadır.


Aile Hekimleri canla başla ülkemizin sağlığına hizmet etmeye çalışırken bir takım engellemeler ile karşılaşmaktadırlar.


Uygulamadan kaynaklanan bir takım aksaklıklar ve eksiklikler bizlerden değil, sağlık politikalarına yön veren sağlık idarecileri ve yöneticilerinden kaynaklanmaktadır.


Yerel sağlık idarecileri de Aile Hekimliği uygulamasını  “angarya hekimliği” haline getirmeye çalışmaktadırlar.


Bizler, Aile Hekimleri olarak öncelikle kendi işimizi tıp disiplinimiz doğrultusunda düzgün yapmak istiyoruz.


Ancak, Aile Hekimleri, uygulamanın getirdiği zorluklar yanında yerel yöneticilerin “Sağlık Bakanlığının yazılı emirlerini” dahi umursamayan tavırları nedeni ile işlerini yapamaz hale getirilmektedir.
Yerel sağlık idarecileri kendi görev tanımı içine giren, kendi yapmaları gereken işleri aile hekimlerinin üstüne yıkmaya çalışmaktadır.


İşini dürüstçe yapan, aldığı ücretin hakkını sonuna kadar vermeye çalışan aile hekimleri, yerel sağlık idarecileri tarafından psikolojik tacize maruz bırakılmaktadırlar. Mobing artık bizim günlük pratiğimizin bir parçası haline getirilmiştir.


Sağlık Bakanlığımız, yerel idareciler ve halkımız bilmelidir ki bu tip uygulamalar Aile Hekimliği Uygulamasını baltalamaktadır.


AHEF olarak bu tip olayların ve uygulamaların karşısındayız. Aile Hekimliği Uygulamasının baltalanmasının ve Aile Hekimlerine mobbing uygulanmasının karşısında olacağız. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, aile hekimlerinin yanındayız. Nerede yapılırsa yapılsın "Bir Aile Hekimine yapılan mobbingi", tüm aile hekimlerine yapılmış sayacağız.


Yapılan yanlış uygulamalar ve baskılar için tüm hukuki ve yargı süreçlerini sonuna kadar kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.


Buradan tüm aile hekimi olan meslektaşlarımıza da sesleniyoruz: Yalnız değilsiniz. Yapılan haksızlıkları, yanlış uygulamaları il derneklerimize ve bize ulaştırın.


Kamuoyuna ve ilgililere;  saygılarımızla duyururuz.

 

AHEF YÖNETİM KURULU
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.