Aile Hekimleri: Hiç Bir Güç Nöbet Tutturamaz

Aile hekimlerinin başka kurumlarda nöbet tutmasını istemediklerini ve kırmızı çizgileri olan bu konuda asla taviz vermeyeceklerini belirten Girginer,

Aile Hekimleri: Hiç Bir Güç Nöbet Tutturamaz
27 Temmuz 2013 Cumartesi 18:29

 Aile hekimlerinin başka kurumlarda nöbet tutmasını istemediklerini ve kırmızı çizgileri olan bu konuda asla taviz vermeyeceklerini belirten Girginer, “Aile hekimlerinin nöbet tutması ile yönetmelik değişikliği hakkında dava açmak için hazırlıklarımız sürüyor. Hizmet alan vatandaşların mağdur olmaması için öncelikle merkezi randevu sisteminde aile hekimleri randevularını kaldırmaya başladık. Biz hastaları kabul ediyoruz. Hastalar diledikleri gibi aile hekimlerine gelerek muayene olabiliyorlar, ama biz sadece tepki olarak merkezi randevu sisteminden aile hekimleri randevularını kaldırıyoruz. E-reçete verilmemeye başlandı.” diye konuştu.

Aile Hekimleri Federasyonu Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde getirdiği aile hekimlerine nöbet uygulaması ile ilgili görüşlerini dile getirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanlığı binasının karşısındaki bir otelde düzenlenen toplantıya 65 ilin aile hekimleri dernek başkanları katıldı. Toplantıya katılan federasyon üyesi doktorlar üzerinde ‘Aile hekimliğinde nöbete hayır’ yazılı tişörtler giydi.

Aile hekimleri ve aile hekimliği uygulamasının başarılı olduğunu belirten Aile Hekimleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı olarak kendi görevlerini, iş yükünün artmasına rağmen verilen görevleri başarıyla yaptıklarını söyledi. Kamu Hastaneler Birliği’nin kendi hastanelerinde idareyi yapamadığı için, orada oluşan aksaklıkları doğru planlamadığı için aile hekimlerine başka hekimlerinin görevlerinin verilmesini planladığını hatırlatan Girginer, şunları söyledi: “Aile hekimliği uygulamasının geleceği ve vatandaşın layık olduğu hizmeti alması için aile hekimlerinin kamu hastaneler kurumu çalışanları yerine dolgu malzemesi olarak nöbet tutmasına karşıyız. Bu bizim için çok önemli. Çünkü halkımız ilk kez birinci derece sağlık hizmeti alıyor. Koruyucu hekimlik ve tedavi edici hekimlik hizmeti alıyor. Aile hekimlerine kolay ulaşabildiği için her zaman başvuru yapıyor.”

Yeni yapılan düzenleme ile aile hekimlerinin aile sağlığı merkezinden koparılarak başka bir kurumda nöbet tutturulmak istendiğini anlatan Girginer, “Aile hekimleri başka kurumlarda çalışan hekimlerin yerine çalıştırılmak isteniyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri çalışırlar ve kendi görevlerini yaparlar. Birinci ve ikinci basamak kesinlikle birbirinden ayrıdır. Ülkemizde ise Kamu Hastaneler Birliğindeki bu açık aile hekimleri ile kapatılmak isteniyor. Hekimiz olağanüstü şartlarda, savaş gibi durumlarda her türlü görev yapmaya hazırız. Ama ayrı kurumlarda, ayrı iş işleyişi içindeki kurumlarda farklı hekimlerin görevlerini aile hekimleri olarak yapmak istemiyoruz. Biz kendi başarı öykümüzü yazıyoruz ve yazmaya devam ediyoruz. Aile hekimlerinin başka kurumlarda nöbet tutması bizim için çok önemli kırmızı bir çizgidir ve bundan da asla taviz vermeyi düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.

AİLE HEKİMLERİ E-REÇETE VERMEMEYE BAŞLADI

Aile hekimlerinin nöbet tutması ile yönetmelik değişikliği hakkında dava açmak için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Girginer, “Nöbet tutturulmak istenen aile hekimlerine hukuksal destek veriliyor. 21 bin aile hekimi kendilerine kayıtlı vatandaşları bilgilendirerek, artık aile hekimliğinde geri dönüş olduğunu, artık sağlık ocağı sistemine dönüş olduğunu, her gittiğinde bulamayacağınızı, onlardan şu ana kadar almış olduğunuz kaliteli eşit ve standart hizmeti alamayacaklarını anlatmaya çalışıyoruz. Ülkenin sağlık geleceği için aile hekimliğinden vazgeçilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. 21 bin aile hekimi olarak ortak aktivasyonlar yapıyoruz. Hizmet alan vatandaşların mağdur olmaması için öncelikle merkezi randevu sisteminde aile hekimleri randevularını kaldırmaya başladık. Biz hastaları kabul ediyoruz. Hastalar diledikleri gibi aile hekimlerine gelerek muayene olabiliyorlar, ama biz sadece tepki olarak merkezi randevu sisteminden aile hekimleri randevularını kaldırıyoruz. E-reçete verilmemeye başlandı.” açıklamalarında bulundu.

Basın toplantısının ardından federasyon üyesi aile hekimleri Sağlık Bakanlığı'na yürüdü. Doktorlar üzerinde ‘Aile hekimliğinde nöbete hayır’ yazılı tişörtleri Sağlık Bakanlığı önünde bıraktı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.