Aile Hekimleri Hastaneye Başvuruyu Azaltıyor

Pnömoni, miyokard infarktüsü ve kalp yetmezliği nedeniyle yeniden hastaneye yatma oranı yüzde 15.7 olarak gerçekleşirken, aile hekimi sayısında artma olması durumunda bu oranın düşeceği kaydedildi

Aile Hekimleri Hastaneye Başvuruyu Azaltıyor
20 Kasım 2015 Cuma 15:40

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir grup araştırmacı, bin kişi için ilave 1 aile hekiminin ya da 100 bin kişi için ilave 100 aile hekiminin, hastaneye yeniden başvurulardan kaynaklanan masraflarda 579 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayabileceğini saptadı.

Söz konusu çalışmanın sonuçları “Robert Graham Center” adlı kuruluşun internet sitesinde yayınlandı. Son 10 yıllık dönemde ücret eşitsizlikleri, üst ihtisasa yönelik teşvikler ve eğitim hastanelerinin ülkenin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle aile hekimi sayısında beklenen artışın gerçekleşmediği bildirildi.

Araştırmacılar, Hastane Karşılaştırma Veri Bankası’ndan 4 bin 459 hastaneye ait pnömoni, miyokard infarktüsü ve kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılmış hastaların yeniden hastaneye yatırılma oranlarıyla ilgili verileri inceledi. Araştırmada ayrıca, ülke düzeyinde nüfus başına düşen doktor sayısına da yer verildi. Pnömoni, miyokard infarktüsü ve kalp yetmezliği nedeniyle yeniden hastaneye yatırılma oranı 2005 yılında yüzde 15.7 düzeyinde gerçekleşti ve söz konusu hastalıklar nedeniyle sırasıyla yıllık 533 milyon dolar, 136 milyon dolar ve 590 milyon dolar harcamaya neden oldu.

Araştırma ekibinden Dr. Brian Jack, ellerindeki verilerden yola çıktıklarında, her üç hastalık için takip eden 30 günlük sürede hastaneye yeniden başvurma oranının birinci basmak hekimi sayısında artma olması durumunda azalacağı sonucuna vardıklarını söyledi. Dr. Jack, çalışma sonuçlarına göre birinci basamaktaki doktor sayısının arttırılıp yeterli hale getirilmesinin maliyetleri azaltmakta ciddi katkısı olacağını sözlerine ekledi.

Hasta Koruma ve Karşılanabilir Hizmet Hareketi (ACA), sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmayı ve maliyetleri azaltmayı hedefliyor. Söz konusu kuruluşun hedefleri arasında hastanelere yeniden başvurular nedeniyle ortaya çıkan harcamalarda yıllık 710 milyon dolarlık bir tasarruf sağlamak bulunuyor. Risk altındaki hastaların hastaneye ilk yatışlarından sonra birinci basamakta zamanında ve uygun tedaviyle yeniden hastaneye yatmalarının azaltılabileceğine inanılıyor.

 

Kaynak: www.medicalnewstoday.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.