Aile Hekimleri, Acil Nöbetine Karşı..

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Murat Girginer, kendilerinin öncelikle koruyucu sağlıktan sorumlu olmaları gerektiğini belirterek, "Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz" dedi.

Aile Hekimleri, Acil Nöbetine Karşı..
26 Ekim 2013 Cumartesi 23:33

Girginer, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunun ulusal ve uluslararası katılımlı 4. Kongresi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, aile hekimliğinin Türkiye'de çok yeni bir alan olduğunu söyledi.

Doğru aile hekimliği uygulamalarının, Türkiye'de kent, köy fark etmeksizin eşit uygulanmasını arzu ettiklerini belirten Girginer, aile hekimleri için ilk sırada koruyucu hekimliğin, ikinci sırada tedavi edici hekimliğin geldiğini ifade etti. Girginer, her kişinin sağlıklı yaşlanma hakkı olduğunu dile getirerek, bu nedenle başta meme, rahim ağzı, bağırsak kanserleri olmak üzere hipertansiyon, obezite, diyabet ve kardiyovasküler gibi birçok hastalıkta koruyucu tedbirlerle vatandaşlara hizmet ettiklerini bildirdi.

-"Evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı"

"Aile hekimlerinin üstlerine düşen sorumlulukların arttığını ve bundan ötürü koruyucu hizmetleri yerine getirmekte güçlük çektiklerini" öne süren Girginer, şunları kaydetti:

"Aile hekimleri, görev tanımlarında olmayan başka kurumların, başka disiplinlerin işlerini yüklenmekte ve aile hekimlerinin asli görevlerini yapmalarına ve bu ülke insanının layık olduğu koruyucu sağlık hizmetini almalarına engel olunmaktadır. Aile hekimliğinin görevleri olmayan iş yükleri nedeniyle asli görevleri olan koruyucu hekimlik yapmalarına engel olunmakta ve vatandaşın sağlık hakkı engellenmektedir. Üstümüze eklenen ekstra yükleri de kabul etmiyoruz. Aile hekimleri birinci basamakta çalışır, koruyucu hekimlikten sorumludur. Öncelikle 2. ve 3. basamaktaki yoğunluğun sebepleri araştırımalıdır.

Aile hekimlerinin acillerde görevlendirilmesi yerine, acillere gereksiz başvuruları engelleyecek çözümlerin bulunması gerekir. Başka kurumlarda acillerde çalıştırılmamız bizim için angaryadır. Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz.

Öte yandan, biran önce dünyada evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı. Çünkü, Türkiye'de bizler yasayla değil genelge ve yönetmeliklerle idare ediliyoruz. Asıl ihtiyacımız, doğru bir aile hekimliği yasasının hazırlanmasıdır. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kamu Hastaneleri Birliği, acilde çalışacak hekimler için hizmet alımı yapabilir. Acillerde, çalışmak isteyen hekimler, bu şekilde buralarda çalışabilirler. Ayrıca, acil nöbet ücretlerinde yapılacak bir iyileştirme de teşvik olabilir."

Girginer, aile hekimliğinin reçete ettiği ilaçların geri ödemesinde sıkıntı yaşandığını da iddia ederek, "Şeker, kardiyoloji, hipertansiyon hastalarının takibinden sorumlu olmamıza rağmen hastalar bize gelmeden hastanelere başvuruyorlar. Böyle olunca da biz, asıl işimizi yapamıyoruz" diye konuştu.

-Pembe Kurdele Derneği ile işbirliği

Basın toplantısına katılan Pembe Kurdele Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekmel Tezel de en sık görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanserinden korunmada aile hekimlerine düşen rolün büyük olduğunu söyledi.

Meme kanseri gibi buna benzer birçok hastalıkta koruyucu tedbirlere ilişkin eğitimlerin ve bilgilendirmelerin aile hekimleri tarafından yapılması gerektiğini, bu konuda işbirliği yaptıklarını dile getiren Tezel, bunun için aile hekimleriyle yürüttükleri işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

Tezel, koruyucu hekimliğinin öneminin vurgulanmasında ve toplum bilincinin oluşturulmasında basın yayın organlarına düşen görevlerin önemine de işaret etti. 
Anadolu Ajansı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Girginer, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimlerine nöbet uygulamasını kabul etmediklerini açıkladı. Hastanelerdeki nöbetçi doktor açığının kapatılması için Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hizmet alınabileceği önerisinde bulunan Girginer, "Hastaneler dışında farklı alanlarda görev yapan, genç emekli olan çok sayıda hekim var. Ülke genelindeki 120 bin hekimden acillerde nöbet tutmak isteyenlere burada görev yapma imkanı verilebilir. Sözleşmeli doktorlar alınabilir. İsteyen hekim, aile hekimleri de dahil acilde çalışmak için başvurup buradaki açığı kapatmaya çalışsın. Hastanede çalışan doktorları özendirmek için ise nöbet ücretleri artırılabilir." dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Antalya Belek'te 4. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi düzenledi. Kongre Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Murat Girginer, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimlerine nöbet uygulaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aile hekimlerinin görev tanımlamasında ilk sırada koruyucu hekimliğin, ikinci sırada tedavi edici hekimliğin geldiğini belirten Girginer, "Aile hekimleri, görev tanımlarında olmayan başka kurumların, başka disiplinlerin işlerini yüklenmekte ve aile hekimlerinin asli görevlerini yapmalarına ve bu ülke insanının layık olduğu koruyucu sağlık hizmetini almalarına engel olunmaktadır. Aile hekimliğinin görevleri olmayan iş yükleri nedeniyle asli görevleri olan koruyucu hekimlik yapmalarına engel olunmakta ve vatandaşın sağlık hakkı engellenmektedir. Üstümüze eklenen ekstra yükleri de kabul etmiyoruz. Aile hekimleri birinci basamakta çalışır, koruyucu hekimlikten sorumludur. Öncelikle 2. ve 3. basamaktaki yoğunluğun sebepleri araştırımalıdır." diye konuştu.

Aile hekimlerinin acillerde görevlendirilmesi yerine, acillere gereksiz başvuruları engelleyecek çözümlerin bulunması gerektiğini vurgulayan Girginer, "Başka kurumlarda acillerde çalıştırılmamız bizim için angaryadır. Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz. Biz dolgu malzemesi değiliz. Biran önce dünyada evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı. Çünkü, Türkiye'de bizler yasayla değil genelge ve yönetmeliklerle idare ediliyoruz. Asıl ihtiyacımız, doğru bir aile hekimliği yasasının hazırlanmasıdır. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz." şeklinde konuştu.

Hastanelerdeki nöbetçi doktor açığının kapatılması için Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hizmet alınabileceğinin de altını çizen, "Hastaneler dışında farklı alanlarda görev yapan, genç emekli olan çok sayıda hekim var. Türkiye genelindeki 120 bin hekimden acillerde nöbet tutmak isteyenlerle sözleşme yapılabilir ve acillerde görev yapacak sözleşmeli doktorlar bulunabilir. İsteyen hekim, aile hekimleri de dahil acilde çalışmak için başvurup buradaki açığı kapatmaya çalışsın. Hastanede çalışan doktorları özendirmek için ise nöbet ücretleri artırılabilir. Oradaki yığılmayı başka hakimlerle kapatmanın, o hekimlerin gerçek hizmetlerini engellemenin bir anlamı yok. Ülke olarak yapmamız gereken, aile hekimiliğini beslemek, hastaların birinci basamak başvuru sayısını artırmaktır." açıklamasında bulundu.

ACİL SERVİSE GİDENLERDEN DE KATKI PAYI ALINSIN

Aile hekimlerinin eğitim eksikliği olduğunu asla kabul etmediğini anlatan Girginer şunları söyledi; "Sahada yıllardır çalışan hekimleriz. Aynı zamanda tıp eğitiminin acillerde yapılmadığını bütün dünya biliyor. Bu gerçekçi bir yaklaşım değil. İkinci üçüncü basamaktaki hasta yoğunluğunun sebeplerini araştırmak lazım. Burada bizim için önemli sebep acile başvuran hastaların aslında acil olmaması. 70 milyon ülkeni acil müracaatı 90 milyon. Aile hekimlerine başvuran hastalardan 3 TL katkı payı alınıyor: Acil servise gidenlerden katkı payı alınmıyor. Katkı paylarını tam tersine çevirmek lazım. Aile hekimlerine gidenlerden katkı payı alınmaması, acile gidenlerden alınması lazım. Bunun böyle önlenebileceğini düşünüyoruz. Başka kurumdaki hekimler yerine bizim yedek kuvvet olarak çalışmamızın doğru olmadığını düşünüyoruz. Acil hizmetler ayrı bir tıp bilim dalıdır. Hastanedeki hekimlerin kendi içlerinde çözmesi gereken bir sorun olarak değerlendiriyoruz."

Cihan Haber Ajansı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.