Aile Hekimine Darp !!

Malatya Fırat Sağlık Ocağı’nda görev yapan Aile hekimi Dr. Edip Zorlu, yanlış ilaç yazdığı iddiasıyla bir hastasının şiddetine maruz kalmıştı. Konuyla ilgili BUSABAH’a konuşan Zorlu, “Bir hastam, kendisine yanlış ilaç yazdığım gerekçesiyle önce beni ölümle tehdit etti. Sonrasında eve gidip silahını alarak buraya geldi ve odama girdi. Silahını bana doğrultup beni öldüreceğini söyledi. Ben ve personel arkadaşlarım dakikalarca onu ikna etmeye çalıştık” dedi.

Aile Hekimine Darp !!
21 Temmuz 2015 Salı 18:59

Son dönemde medyada fazlasıyla rastladığımız sağlık çalışanlarına şiddet ve öldürülme haberleri kan dondurucu boyutlara ulaşıyor. Malatya’da yaşanan bu olay ise yine kan dondurucu bir olay olarak akıllara kazındı. Neyse ki bu defa ve şimdilik can kaybı yaşanmadı.

“ELİNDE SİLAHLA ODAMA GİRDİ”

Necip Göksel Kalaycı, Ersin Arslan, Kamil Furtun, Melike Erdem… Sağlık çalışanlarına yapılan şiddetlerde kurban edilen doktorlar olarak akıllara kazınan bu isimlere Malatya’da da bir isim neredeyse eklenecekti. Aile Hekimi Edip Zorlu’ya yapılan saldırıda ise yine öldürülen doktorlardan Kamil Furtun ima edilerek, “Onun yerine senin resmini asacaklar, seni vuracağım, öldüreceğim” denilip tehdit edilmişti.

Konuyu ve yapılan saldırının an be an sürecini BUSABAH’a anlatan Edip Zorlu, “Benim yazdığım ilaçlar hastanın raporuna göre etken maddesine göre yazılıyor. Etken maddesine göre yazdığım ilaçlarda da farklı firmaların, farklı adla, farklı kutular var. Atıyorum ben buzdolabı yazdıysam bunun bir sürü markası var. Yani ben adama buzdolabı yerine çamaşır makinesi yazmamışım. Ben hastaya gerekli şekilde yazmışım, hasta da zaten kendi kutularını almış. Adamın davası, ‘Niye farklı yazdın’. Diyorum ki, ‘Abi farklı yazsam da eczaneden siz alabiliyorsunuz’. Anlayacağı dilden anlatıyorum. Buzdolabıyla anlattım, her yolu denedim ama önyargısı gitmiyor. Ben anladım bir şeyler olacak. Diğer doktor beyin odasına gittim. Peşimden geldi. Tehdit etti, ‘Siz doktorlar hak ediyorsunuz bunu, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa bayramdan sonra, yanına kar bırakmayacağım’ dedi. Sonra gitti eve. Bizim buradaki personel diyor ki giderken en son, ‘Eve gideceğim, farklı döneceğim’ demiş. Farklı dönmesi ise; emekli bekçi beyefendi, devletin ona imtiyazlı olarak verdiği beylik tabancasını alıyor, geliyor buraya. Allah’tan bizim personel arkasından içeriye girdi. Kapıyı örttü. Elini masama koydu, ‘Doktor bana yanlış ilaç yazdın’ dedi. Ben tektim odada. Hemşire hanım aynı zamanda benim eşim. Bizim bebeğimiz oldu daha 4 aylık. Doğum iznindeydi, dün başladı işe, o yoktu odada. Amca gel otur bir daha konuşalım dedim gülümseyerek. Geriye çıktı, elin beline attı, tabancayı çekti, yine eli masada, bana silahı doğrultup, ‘Seni vuracağım'dedi. Bizim burada vurulan öldürülen doktor Kamil Furtun’un resmi vardı. O doktoru da gösterip, ‘Sen de o Samsun’daki doktor gibi olacaksın. Acımız büyük, kaybımız büyük yazmışsınız, sana bu lafları söyleyecekler. Eşin ağlayacak, doktorlar ağlayacak, sağlıkçılar ağlayacak. Sen meşhur olacaksın’dedi. Durum bundan ibaret” şeklinde konuştu.  

“BİZE BAYRAM GELMEDİ”

Olayın devamını aktaran Zorlu, “Arada bir metre bile yoktu. ‘Vuracağım’ dedi. Amca dedim farzet ki sen doğrusun, yanlış olan benim. Bunun karşılığı adam öldürmek mi? Benim çoluk çocuğum var, yazıktır, sana da yazık olacak dedim. ‘Yok, hak ettin’, şudur, budur dedi. Bizim diğer personel arkadaşlar da ikna etmeye çalıştı. 4-5 dakika bu şekilde ikna etmeye çalıştık. İkna oldu. Sonrasında tabancasını beline koydu, çıktı gitti. Çıkar çıkmaz da ben kapıyı kilitleyip 155’i aradım. Emniyetten arkadaşlar geldi, hasta burada değildi. Ev bilgilerini verdim. Evine gitmişler. Kendisi evde yokmuş o sırada. Bekliyorlar apartmana girişte silahıyla beraber yakalıyorlar. Şikayette bulundum ama zaten çok ağırlaştırılmış sebebi var amcamızın. Ben şahsi şikayetimi geri çektim. Bakın benim 3 çocuğum var. Ben çocuklarıma bayramlık almadım. Arefe günü akşam bir markette bulduğum tatlıyı alıp eve götürdüm. Bize bayram gelmedi. Eşimin psikolojisi daha kötü. Oğlum büyük, onun aklı eriyor; o da biraz etkilenmiş” sözlerini kaydetti

“KORKUM VAR!”

Endişelerinin hala sürdüğünü belirten Edip Zorlu, “Korkum,evet var. Ama ben yer değişikliğini düşünmüyorum. Sadece eşimle farklı yerlerde çalışalım diye bir dilekçem var. Yarın sağlık müdürlüğüne vereceğim. Görev birimi değişsin diye. Olaydan sonra Malatya Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener hemen aradı. Ankara Sağlık Bakanlığından ve hukuk bürosundan arandım. Müsteşar yardımcısı aradı. Türk Tabipler Birliği’nden arandım. Bizim aile hekimliği derneğinden arandım. Diğer illerdeki aile hekimi arkadaşlar aradılar sağ olsunlar” dedi.  

“SİLAH ALMAK ZORLAŞTIRILSIN”

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları kınadığını da belirten Zorlu, “Ben 37 yaşındayım. Kemal Sunal filmlerini çok severim. Bekçinin ya da çöpçünün tek düğmesi düştüğünde cezanın 6 aydan başladığını bize onun filmleri öğretti. Sıkıntı sadece hekimle alakalı da değil. Dediğim gibi Kemal Sunal’ın filmlerinde o mesaj verilmişti ve o insanlar da ona göre önlem alıyorlardı. Şimdi filmlerde, dizilerde hekimin başına silah dayanır, ‘Hastayı iyileştir yoksa ölürsün’ diyorlar. Sigarayı buzlayan zihniyet ne olur buna da önlem alsın. Silah belde, elde durduğu gibi durmuyor. Mutlaka poliste, jandarmada olması gereken şeydir silah. Ama her insanın silah alması yanlış. Mesela bu kadar hastalığı olan bir insanın mutlaka sinirle ilgili, psikiyatri ile ilgili belli muayeneleri yapılması lazım. Bu silah kullanan insanlar belli sürelerle kontrol edilsin, muayene edilsin, silah almak zorlaştırılsın” ifadelerini kaydetti. 
Edip Zorlu, olaydan sonra sağlık ocağında hiçbir emniyet önleminin alınmadığını da belirtti

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.