Afyon'daki Hastaneler Çalışmayan Sisteme Para Ödemiş

Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği (TKHB) Afyonkarahisar Genel Sekreterliği tarafından 8 hastane için ihalesi yapılan Hastane Yönetim Bilgi Sistemi'nin (HBYS) teknik şartnameye aykırı olmasına rağmen kabul edilerek devletin zarara uğratıldığı iddia edildi.

Afyon'daki Hastaneler Çalışmayan Sisteme Para Ödemiş
06 Kasım 2014 Perşembe 10:17

İhale sonrasında kurulan sistemde hastaların geçmişe ait tetkik ve muayene verilerine ulaşmayı sağlayan dataların olmadığı tespit edildi. Teknik şartnamede bu durumun tek başına ihalenin feshi için yeterli olacağı belirtilmesine rağmen firmaya gerekli hak edişler ödendi. Kesin kabul komisyonunun 'uygun değildir' raporuna rağmen genel sekreterlik tarafından ikinci bir komisyon kurularak işin kabul edildiği belirtildi. Afyonkarahisar Genel Sekreterliği 9 Ekim 2013 tarihinde hastanelerin arşiv, hasta kabul, faturalama, iletişim, hasta verileri, muayene ve tetkikler, muhasebe, personel özlük, bilgi güncelleme gibi konularını içeren Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ihalesini yaptı. İhaleyi alan firmanın işe başlamasının ardından oluşturulan kesin kabul komisyonu 31 Temmuz 2014 tarihinde yaptığı denetimlerde, hastaların geriye dönük muayene bulguları, laboratuvar, ultrason, röntgen gibi tetkik sonuçları, faturalamasını sorgulayan komisyon, bunların sistemde bulunmadığını tespit etti. Bu durumu genel sekreterliğe bir yazıyla bildiren komisyon, kesin kabulün yapılamayacağını belirtti. Ancak genel sekreterlik tarafından oluşturulan ikinci komisyon, tespit edilen eksik ve aksaklıkların ihalenin iptalini gerektirmediği yönünde karar aldı. Bunun üzerine Genel Sekreter Ayhan Erenoğlu imzasıyla hastanelere gönderilen yazıda, komisyonun ihalenin kabulüne karar verdiği belirtilerek, bundan sonraki işlemlerin komisyon kararına göre yapılması istendi. Bu yazı üzerine hastaneler ihaleyi kabul ederek firmanın hak edişlerini ödedi. Ancak hastanede hastalara ait bilgileri içeren datalar aktarılamadığı için hasta bilgilerine ulaşılmadığı gibi, bazı işlemlerde aksaklıklar yaşanmaya başlandı.

FİRMA DATALARI AKTARAMAZSA İHALE FESHEDİLİR

Kamu hastanelerine bağlı 8 hastane için hazırlanan ihalenin teknik şartnamede hasta verilerinin 14 gün içinde aktarılamamasının ihalenin feshine sebep olduğu belirtilmesine rağmen ikinci bir komisyon kurularak ihalenin kabul edilmesi kafaları karıştırdı. Teknik şartnamenin ilgili bölümlerinde şu ifadelere yer veriliyor: Sözleşmesi biten firma datalarını tam ve eksiksiz vermekle, idarenin talebi ile eksiksiz verdiğini ispatlamakla mükelleftir. Yüklenici sözleşmesi biten firmadan alınan dataların 14 (on dört) takvim günü içerisinde tam ve eksiksiz olarak sisteme aktarmakla ve idarenin talebi üzerine tam ve eksiksiz olarak aktardığını ispatlamakla mükelleftir. Verilen süre içinde dataların tam ve istenilen formatta aktarılmaması sözleşmenin feshi için tek başına yeterli sebeptir. Öte yandan Afyonkarahisar Valiliği, geçtiğimiz günlerde Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği (TKHB) Afyonkarahisar Genel Sekreterliği'nin 8 hastane için ihalesini yaptığı Hasta Yönetim Bilgi Sistemi'ndeki (HBYS) sıkıntılardan dolayı devleti zarara uğrattığı iddiaları üzerine inceleme başlatmıştı. Vali Hakan Yusuf Güner, "Konu doğru. Ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili incelemek üzere vali yardımcısı bir arkadaşımızı görevlendirdim. Konuyu inceliyorum, ama bu konu ile ilgili elimde henüz bir veri yok yani inceletiyorum, baktırıyorum." açıklamasında bulunmuştu.

 Zaman
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.