Afyon Tabip Odası Başkanının Açıklaması

Afyon Tabipler Odası Başkanı Dr. Türker Bahçeli, meslek hayatı, doktorların sorunu ve Afyon üzerine kalbinden geçenleri, Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye anlattı.

Afyon Tabip Odası Başkanının Açıklaması
13 Şubat 2013 Çarşamba 12:59

 ODAK Gazetesi “Pazar Kahvaltıları” bu hafta bir meslek örgütü ve Sivil Toplum Örgütü Başkanını ağırladı. Afyon Tabipler Odası Başkanı Dr. Türker Bahçeli, meslek hayatı, doktorların sorunu ve Afyon üzerine kalbinden geçenleri, Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye anlattı. İşte o sohbetin ilk bölümü.
 
Hastalarınızla aranız nasıl, nasıl bir Afyon profili çizebilirsiniz
T. Bahçeli, Hastalarla iyi bir iletişimim var ancak garip şeylerde yaşıyoruz. İnsanlar hangi yılda yaşadığını bilmiyor. Ne zaman doğduğunu bilmiyor. 2013 Türkiye’si için ne kadar vahim bir durum. Neden bilmiyor sunun diyorum ben cahilim diyor. Kaç çocuk doğurdun dediğim zaman söylüyor, o zaman cahil değilsin. İlgisiz ve bilgisiz bir toplum haline geldik. Kadının biri geldi. Doktor bey ne güzel paraya para demiyorsundur sen. Bin lira alıyorsundur sen. Harca harca bitmez diyor. Eşimde doktor dediğimde “o senin sırtın yere gelmez binde karın alsa 2 bin lira bu para harcamayla bitmez” diyor. Bu insanlar hangi çağda yaşadığını bilmiyor. Bin liranın çok para olduğunu sanıyor. Bir ara Aysun Kayacı çıkıp benim oyumla bu insanların oyu nasıl bir olur diye bir gerçeği açıkladı. Aslında birçok kişinin gönlünden geçen gerçeği açıkladı. Şimdi aynı şeyi ben söylüyorum. Bu insanlarla benim oyum nasıl aynı olur?
 
Neden doktor oldunuz, Doktor olmanız sizin kendi tercihiniz miydi?
T. Bahçeli, Ben meslek lisesi çıkışlıyım. Ona göre bir bölüm okumak istiyorum. Başka bir bölüme girmem çok zor. Muhtemelen Muhasebeci olurdum. Babam doktor olacaksan okuturum. Başka bir şekilde okumayı unut dedi. Bende iktisat okumayı düşünüyorum. Doktor okumam çok zor dedim ama babam kesin kararlı, ya doktor ya da okulu unut diyordu. Birkaç gün düşündüm, peki doktor olacağım dedim. Nasıl olacak dediler, olacak ben doktor olacağım dedim. Sınavlara girdim ve tek tercih yaptım o da tıp. Atatürk Üniversitesi Tıp’ı kazandım.
 
İlk görev yeriniz neresi?
T. Bahçeli, Okulu bitirdikten sonra yeniden Kars’a döndüm. Babam burada doktor olmamı istiyordu. Kars’ta daha 1 yıllık hekimken Başhekim oldum. Hükümet değiştikten sonra MHP koalisyonun da milletvekilinin kardeşi vardı sağlık çalışanı. Beni hiç sevmiyor. İlk işi beni Ardahan’a sürdürmek oldu. Bende Mahkeme kararı ile geri geldim. Bu kez ben tayin istedim. Eşim Erzurum Üniversitesi kazandı. Erzurum’a gittik. Daha sonrada Afyon’a geldik. 2003 yılında eşim AKÜ’yü kazanmıştı. Bana da Kars’a Başhekim olmam için baskı yapıyorlardı. Tamam dedim eşim Afyon’da ben Kars’ta 2 yıl boyunca böyle devam ettim. Hiç unutmuyorum Kars’a girişim yüzlerce araçlık konvoyla karşılandım. Sanki Sağlık Bakanı geliyor. 2 yılın sonunda bana müsaade, eşim ortada ben burada olmuyor dedim. Afyon’a geldim.
Biz Göğüs hastanesi yaptık onlar poliklinik
Afyon’a gelince nerede başladınız?
T. Bahçeli, Afyon Göğüs Hastalıkları hastanesinde Başhekim olarak göreve başladım. 2005 yılında. 7 yıl boyunca burada görev yaptım. Benim zamanımda Göğüs Hastalıkları Hastanesi tepeden tırnağa yenilenerek modern bir görünüme kavuştu. Cihazlarda tamamen yenilendi. Bu alanda Türkiye’nin en iyi hastanelerinden biri olduk. Sağlıkta yenilikler benim dönemimde başladı. Vatandaş’a 2. Sınıf muamele kalktı. Hastaların cam bölümün arkasından konuşma devrini kapatıp masanın karşısında oturarak ve göz göze uygulama bizim dönemimizde yapıldı. Bizim hastalarımız özel. Onların takibi ve hastayı iyi bilmek gerek. O günlerden bu güne geldiğimizde Göğüs Hastalıkları Hastanesi kapandı ve şimdi Devlet hastanesinin içinde bir poliklinik haline geldi. Biz Göğüs Hastalıkları Hastanesinde her doktora bir poliklinik kazandırmıştık.
 
Hastanelerin yeniden yapılanması ve birleştirilmesine nasıl bakıyorsunuz?   
T. Bahçeli, Sağlıkta dönüşümü sonuna kadar destekliyorum. Hastanelerin birleşmesi ve tek bir çatı altında toplanması çok olumlu. Sağlık kurumunun da birleşesi olumlu. Olması gereken buydu. Devletin içinde farklı kurumlar, farklı hastanelerin olması idari açıdan da büyük sorundu. Bu hükümetin sağlık alanında yaptığı ender olumlu işlerden birisi buydu.
 
Yemenici şapkasını önüne alıp düşünmeli
Sizde Sağlık Müdürlüğü yaptınız Afyon İl Sağlık Müdürünü nasıl buluyorsunuz?
T. Bahçeli, Bulamıyorum. Bana göre ortada bir Sağlık Müdürü yok. Necip Beyle bizim yolumuz Kars’ta keşişti. Ben Kars Sağlık Müdürlüğünden ayrılıp Afyon’a gelirken yerime Necip bey geldi. Halef selef bir ilişki var aramızda. Yolumuz Kars’tan sonra Afyon’da da kesişti. Sanki beni takip ediyor. Sağlık Müdürü Necip Yemenici Afyon’daki sağlık süreciğini iyi yönetemedi. Yeni hastaneye taşınamadı, taşınıldı sorunlar hala devam ediyor. Diş Hastanesi tam bir sağlık skandalı. Bana göre onun Afyon’a vereceği bir şey kalmadı. Şapkasını önüne alıp bir düşünmeli. Ben neleri yapamadım diye. Genel Sekreter geldi. Hastanenin lağım sorununu çözdü. Diş hastanesi kısa bir sürede taşıdı. Bu adamın elinde sihirli değnek mi var? Genel Sekreterin yaptıklarını ben niye yapamadım diye düşünmeli. Necip beyin Afyon’a vereceği bir hizmet olmadı, olacağı da görünmüyor.
 
Genel sekreter Afyon sağlıkta ilk 10’a girecek diyor. Ne demek bu?, neyin ilk 10’u?   
T. Bahçeli, Bunun ne anlama geldiğini anlamış değilim. Neye göre ilk 10? Afyon’a yapılan hastane 7 ilde yapıldı. Ona göre mi ilk 10?, hasta sayısının artığından bahsediliyor. Buna göre mi ilk 10? Neye göre bunu bir açıklarsa bizde anlamış oluruz. Bir kere bir hastanenin hasta sayısı artınca bu övünülecek bir durum değil. Geçenlerde bir hekim arkadaşımla görüşüyorum. Yarım günde 75 hastaya bakmış. Bu ne demek biliyor musun? Doktorun hasta ile hiç ilgilenmemesi demek. Hasta başına birkaç dakika düşüyorsa bu iş de bir yanlışlık var demektir. Devlet özel hastanelere diyor ki her hastaya en az 10 dakika zaman ayıracaksın. Onu dinleyeceksin, sorununu iyice öğrenip çözüm bulacaksın diyor. Özel’e bunu yapıyorsunuz ama kendi Devlet Hastanelerinizde böyle bir kalite politikası izlemiyorsunuz. Oraya gelenler hasta değil mi? birde biliyorsunuz performansa göre ödeme sistemi var. Doktorları araştırma, inceleme ve tanı koymaya değil daha çok hastaya bakmaya sevk eden bir sistem. Bu çok yanlış. O nedenle Genel Sekreterin ilk 10 hedefini anlaşmış değilim. Çıkıp desin ben en iyi sağlık hizmeti veren hastaneler arasında ilk 10’a adayım. Sağlık kalitesini yükselteceğim desin.
Yıllardır Diş Hastanesini çözemediler
Sizin çizdiğiniz tabloya göre sağlıkta çıta çok düşmüş durumda. Bu Afyon için iyi bir gelişme demek değil.
T. Bahçeli, Afyon’da Sağlık çıtası uzun zamandan beri zaten yerlerde. Çözüm üretemeyen, sağlık alanında bir başarısı olmayan, personeli ile sorunlu bir Sağlık İl Müdürü ile bu işler bir yere varamaz. Yıllardır bir diş hastanesinin sorununu çözemeyen bir adamdan bahsediyoruz. Bu Diş Hastanesini çözemeyenden ne beklersiniz?
 
Şimdi eskiden İl Sağlık Müdürü vardı. Şimdi aynı müdürlük 3 ayrı müdürlük haline geldi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü. Bu sistemde il müdürüne ihtiyaç var mı? 
T. Bahçeli, İl Sağlık Müdürüne ihtiyaç var. Ancak Necip Yemenici’ye ihtiyaç yok. Bu adam hiçbir zaman Afyon’a bir katkısı olmadı, olacağı da yok. O nedenle o koltuğu bırakmalı. O işi hakkıyla yapacak başka insanlar var onlar gelmeli. Çünkü Afyon’un kaybedecek zamanı yok. Afyon sağlık alanında çok önemli yerlere gelebilecek bir şehir. Mesela bizim zamanımızda hedefimiz bırakın Türkiye’yi Afyon’u sağlık alanında Avrupa’da ki şehirler gibi yapmaktı. Bizim dökülen bir Göğüs Hastalıkları Hastanesini yeniledik, modern ve kaliteli bir sağlık alanına dönüştürdük. Bizden sonraki halini herkes biliyor. Bir yerin başında olan adamın planı, programı, projesi olmalı. Benden öncekilerin yaptıklarından ben daha fazlasını yapmalıyım diye hizmet yarışında olmalı. Yarış başkalarının yaptıklarını yok etmek üzerine olmamalı. O zaman kaybeden sadece siz olmazsınız. Hizmet ettiğiniz şehirde kaybeder. İnsan arkasına baktığı zaman ben şunları yaptım diye bilmeli.
 
Genel Sekreter geldikten sonra devlet Hastanesinin birçok tartışılan sorunları giderildi. Bir şeyler yapmaya çalışıyor?
T. Bahçeli, Genel Sekreter, hala kendi işinin ne olduğunu anlamış değil. Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri hastanenin lağım işleriyle mi uğraşır. Maden bu kadar basit bir şeydi neden daha öncekiler o sorunu gideremedi. Bu adamın elinde sihirli değnek mi var? Böyle şeylerle uğraşmak onun işi değil. O Afyon sağlığını nasıl daha üst seviyelere çekerim diye kafa yorması lazım. O iş neden bu güne kadar çözülemedi diye hesap sormalı.
 
Vali’yi benim yerime oturtmamışlar 
2 yıl boyunca eşim Afyon’da ben Kars’ta görev yaparken ömrüm yollarda geçiyordu. Hafta sonları genellikle Afyon’a geliyordum. Bazı zamanlarda toplantıdan son anda çıkıp havalimanına yetişiyordum. Havalimanı görevlileri sağ olsunlar beni son ana kadar beklerlerdi. Her zaman uçağa binen son yolcu ben olurdum. Ben bindiğim an arkamdan kapı kapanır ve harekete geçerdik. Bir gün Kars valisi yurt dışına gitmişti. Salı günü döneceklerdi bende vali vekilinden izin alıp Pazartesi karsa döneceğim. Ankara’da uçağa bindim baktım vali bey en önde oturmuş bekliyor. Bende bindim yan yana biletlerimiz. Cam kenarına buyurun vali bey dedim. “Oranın sahibi varmış” dedi. Bende siz oraya buyurun efendim oranın sahibi benim dedim. Bana bakıp, “Sen orayı nasıl aldın” dedi internetten aldım dedim. Orasını sahibi var diye valiyi benim yerime oturtmamışlar.
Sağlık bakanı gelmiş ben Afyon’dayım
Yine bir seferinde Afyon’dayım, Karsa Sağlık Bakanı gelecek. Ben yetişirim diye planlıyorum. Telefonlarım kapalı. Kars’a inip telefonumu açtığımda herkes beni arıyor. Bakan nerede dedim. Afet bölgesi vardı orayı incelemeye gitmiş. Ben zaten oradayım diye kafileye katıldım. Sanki orada görevli gibi bakanın programına katıldım. Yoksa büyük bir kriz çıkacaktı. Afyon Kars arası benin için çok maceralı geçti.
Ben Karslı eşim Antalyalı
Ben Karslıyım eşim Antalyalı, öğrencilik zamanında tanıştık, öğrenciyken nişanlandık ve okul bittikten sonra evlendik. 2003 yılından beride Afyon’da yaşıyoruz. Afyon’u seviyorum ve burası bizim kendi memleketimiz gibi oldu. Çocuklarımız burada eğitim görüyor. Afyon için daha yapacak çok işimiz var. Bu şehrin potansiyeli var. Ancak işin ehli kişiler tarafından yönetilmiyor. O sorunu da çözerse bölgenin en önemli şehri olur.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.