Afet Ve Afetlerde Alınacak Önlemler Konulu Eğitim

AFET VE AFETLERDE ALINACAK ÖNLEMLER KONULU EĞİTİM

Afet Ve Afetlerde Alınacak Önlemler Konulu Eğitim
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:26

 12 Kasım Afet Eğitimi ve Hazırlık Günü kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda Afet ve Afetlerde Alınacak Önlemler konulu Eğitim gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Hüseyin GÜLER tarafından verilen eğitime, İl Sağlık Müdür Yardımcıları Dr.Funda KARAN, Fatih Mehmet ÜNAL, Şube Müdürleri ve 75 personel katıldı.

Deprem, sel, heyelan, çığ gibi yüzlerce afet yaşayan dünyamızda, doğal ve insan kaynaklı afetlerin sayısında, son yıllarda önemli bir artış görülmektedir. Dünya ölçeğinde yaşanan afetlerden maalesef ülkemiz de payını almakta, can ve mal kaybı ile birlikte, sosyal, kültürel ve ekonomik kayıplar da beraberinde gelmektedir.

Çağımız bilgi ve internet çağı olarak kabul edilse de, afetler konusunda hala büyük bilgi eksiklerinin olduğu, hazırlık, eğitim ve bilinçlenme konularında yeterince gelişme sağlanamadığı bir gerçektir.

Deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, deprem riski altında bulunduğumuz ve saniyelerle sınırlı bir sürede büyük kayıplar yaşandığı asla unutulmamalıdır. Afetlerde, bireyler ve tüm kurumlar el ele ve müthiş bir iş bölümü içinde çalışmalıdırlar.

Bu nedenle; Afetlerin zararını en aza indirmek, önlem alma ve zarar azaltma bilincini yerleştirmek amacıyla hazırlanan eğitimde: Afetlerden korunma yöntemleri, deprem ve depremde alınacak önlemler ve yapılması gerekenler, Biyolojik ve Biyokimyasal Silahlar ve alınması gerekli önlemler ile ilgili önemli bilgiler verildi. Alınması gerekli tedbirlerin çok basit ama hayati önem taşıdığı ve uygulanması noktasında hassasiyet gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

En sık karşılaşacağımız doğal afet deprem olduğu ve Halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla, Eğitimde anlatılan “Deprem  ve Alınması Gerekli Tedbirler” konusu ile ilgili önemli bilgiler aşağıda  yer almaktadır.

DEPREM VE ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

Depremler, yer kabuğu içindeki levha ve levhacıkların hareketleri sonucunda oluşur. Bu hareketler, çok uzaklara kadar yayılan deprem dalgalarını oluşturur dünya’da oluşan depremlerin  %90’ ı tektonik depremlerdir. Türkiye’de olan depremlerin ise hemen hemen tamamı tektonik depremlerdir. Türkiye yer yüzünün en aktif deprem  kuşaklarından birisi olan Akdeniz Alp–Himalaya deprem kuşağı içerisindedir.

 

İLİMİZ SINIRLARI İÇİNDEN AKTİF KUZEY ANADOLU FAY HATTI GEÇMEKTEDİR

Merkeze yaklaşık 50 km. uzaklıktan geçen fay hattı üzerindeki ilçelerimiz

1.DERECEDE OLAN İLÇELER

Kargı, Dodurga, İskilip, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Osmancık

2. DERECEDE OLAN İLÇELER

Çorum-Merkez, Bayat, Ortaköy,                                               

3. DERECEDE OLAN İLÇELER

Alaca, Boğazkale, Sungurlu, Uğurludağ

DEPREMİN ETKİLERİ                                           

  Yer hareketi nedeniyle her türlü yapıya fiziksel hasar.

 Yeryüzü şekillerinde ve tabii oluşumlarda değişiklik.

 İnsanlar üzerinde psikolojik çöküntüler.

Can Kayıpları, yaralanma ve sakat kalma.

Yangınlar - su basmaları.

Toprak kaybı.

 Ekonomik ve sosyal yıkıntılar

DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER

Yerleşim bölgelerini titizlikle belirlemeliyiz. Kaygan ve ovalık bölgeleri iskâna açmamalıyız. Evimizi gevşek toprağa sahip meyilli yerlere yapmamalıyız.

Yapıları deprem etkilerine karşı dayanıklı yapmalıyız.

İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalıdır.

Dik yarların yakınına, dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalıdır.

Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalıdır.

Mevcut binaların dayanıklılıklarını arttırmalıyız.

Sigorta sistemine dâhil olmalıyız.

Aile bireylerimiz ile iletişimi nasıl sağlayacağımızı ve eve ulaşamayacağımız durumlar için alternatif buluşma yerlerini planlamalıyız.

Depremin gece meydana gelebileceğini düşünerek, yatağımızı pencerenin önünden ve eşyaların dökülebileceği yerlerden uzak yerleştirmeliyiz.

DEPREM SIRASINDA YAPILACAKLAR

Sakin olun ve sarsıntı dalgalarının ritmini takip edin

Düşen eşyalardan kendinizi sakının

Çömel, kapan, tutun

Güvenli bir yer bulup ÇÖMEL

Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN

Düşmemek için sabit bir yere TUTUN

Derin derin nefes alarak sakinleş

DEPREM SIRASINDA YAPILMAMASI GEREKENLER

Paniklemeyin, çığlık atmayın ve koşmayın

Merdivenlere ve çıkışlara koşmayın

 Balkon ve pencerelere çıkmayın

 Balkon ve pencerelerden atlamayın

 Asansör kullanmayın

DEPREM SIRASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

 Bina İçerisinde:

1- Kesinlikle panik yapmamalıyız. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durmalıyız. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanmalıyız. Başımızı iki elimizin arasında alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korumalıyız. Sarsıntı geçene dek beklemeliyiz

2- Tekerlekli sandalyede isek tekerlekleri kilitleyerek başımızı ve boynumuzu korumaya almalıyız.

3- Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.

4- Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmalıyız. Soba ve ısıtıcıları söndürmeliyiz. Diğer güvenlik önlemlerini almalıyız ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanımıza alarak derhal binayı daha önce tespit ettiğimiz yoldan terk edip toplanma bölgesine gitmeliyiz.

5- Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşmalıyız.

6- Okulda isek sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına birinci maddede belirtildiği şekilde başımızı korumalıyız.

7- Kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Asansörde isek kat çıkış düğmesine basarak asansörü terk etmeliyiz.

 Bina Dışında:

1- Enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşmalıyız. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıyız.

2- Deniz kıyısından uzaklaşmalıyız.

3- Toprak kayması, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmamalıyız. Böyle bir ortamda isek en seri şekilde güvenli bir ortama geçmeliyiz.

4- Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olmalıyız.

5- Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

Araç Kullanırken:

1- Bulunduğumuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalıyız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.

2- Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız.

3- Araç meskûn mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

1-Ocağı, sobayı söndürünüz, elektrikle çalışan aletler varsa kapatınız.

2-Elektrik sigortalarını kapatınız ve sökünüz.

3-lpg tüpü, doğalgaz ve su vanalarını kapatınız.

4-Bulunduğunuz binayı soğukkanlılıkla terk ediniz

5-Binayı terk ederken asansörü kullanmayınız

6-Duvar diplerinde, uçurum kenarlarında ve dik kayaların yakınında durmayınız

7-Elektrik hatlarından ve direklerinden uzak durunuz.

8-Hasarı azda olsa, yetkililer izin vermedikçe evinize girmeyiniz.

9-Acil durum olmadıkça telefonunuzu kullanmayınız.

10-kesinlikle deprem hakkında söylenti yaymayınız ve resmi açıklamalar dışındaki söylentilere inanmayınız.

11-Olası bir sonraki artçı depreme karşı tedbirli olunuz.

13-Önceden bir çadır edinmişseniz barınmak için uygun bir yere kurunuz. Yardıma gelen kamu görevlilerinin işlerini kolaylaştırınız.

14-Sivil savunma ve kurtarma ekiplerinde görevli iseniz ilgili kuruma başvurunuz. Depremden sonra buluşma yeri depremden sonra aileniz üyeleri için buluşma yerleri belirleyin. Mahallenizde buluşacağınız yer mahalleniz dışında buluşacağınız yer bağlantı için telefon numarası yakınınızın adı ve soyadı telefon no başka bir kentte yaşayan bir yakınınızın telefon numarasını ezberleyiniz. Buluşma yerlerinde birbirinizi bulamaz iseniz bu numara yolu ile birbirinizden haber alabilirsiniz.

 

Gerekli önlemleri alalım ve hayata tutunmak için geç kalmayalım!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.