Adü Asistan Hekimleri Süresiz G(ö)reve Gidiyor..

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan Asistan Hekimler, sağlık sistemindeki yetersizlikler, uygun olmayan çalışma koşulları, 36 saat süren nöbetlerin kendi sağlıklarını bozduğu gerekçesi ile eylem yapıp basın açıklamasında bulundular.

Adü Asistan Hekimleri Süresiz G(ö)reve Gidiyor..
02 Aralık 2013 Pazartesi 13:49

SES Sendikası’nın yanı sıra Aydın Tabip Odası’nın da destek verdiği eylemde, hekimlerin işlerinin şansa kaldığını belirtildi.


Sabah saatlerinde Tıp Fakültesi Hastanesi Poliklinik Binası önünde toplanan Asistan Hekimler adına basın açıklaması yapan Serkan Bulut, sağlık sistemindeki olumsuzlukların sebebinin kendileri olarak gösterildiğini ve bundan dolayı kırgın olduklarını belirterek “Sağlık sisteminin bütün yetersizliklerinin nedeni olarak gösterdiğiniz biz hekimler bugün maalesef yine buradayız. Bizi mesleğimizi yapma konusunda ateşleyen bütün umutlarımızı, motivasyonumuzu kaybetmiş durumdayız. Omuzlarımızda yılların ağırlığı, Gözlerimizde halkımızın umudu, yüreğimizde hastalarımıza olan sevgimizle bugün burada sesimizi duyurmaya geldik. Kırgınız, çünkü Bizler yıllarca hayalini kurarak, kazanılması çok zor olan uzmanlık sınavını kazanarak bugün bu kutsal kurumda halen hizmet vermeye çalışan asistan hekimleriz ve sağlık çalışanlarıyız. Bugün burada değerli halkımızın ve basının karşısına çıkış nedenimiz bir anlık bir öfkenin yada heyecanın sonucu değil, ayların, yılların getirdiği büyük sıkıntılardır. Kırgınız, çünkü halkımıza bu kadar ağır şartlar altında daha kaliteli sağlık hizmeti veremiyoruz. Neden mi ? 3 dakikada muayene edilen hastaya yeterince yardımcı olamadığımız için, süt izninden babalık iznine kadar tutun da, alın terimizin karşılığını küçümseyen bu zihniyetin bizi sadakaya alıştırmasına boyun eğmeyeceğiz. Hakkımızı istiyoruz” dedi.


“PİYANGOCUYA PİYANGO VURDU”
Basın açıklamasının ardından topluca, Hastane kantinin bahçesine geçen eylemciler burada birlikte çay içip işe gitmeyerek grev yaptı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Fatih Sürenkök, Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, Sağlık Emekçileri Sendikası Aydın Şube Başkanı Eyüp Curun’un da destek verdiği eylemde Aydın tabip Odası Başkanı Eralp Atay, her geçen gün sıkıntıları artan hekimlerin işlerinin şansa kaldığını belirterek, alanda bulunan milli piyangocudan çok miktarda bilet alıp asistan hekimlere verdi.

Asistan hekimler hazırladıkları basın bildirisinde şunları ifade etti:

  Kırgınız, Sağlık sisteminin bütün yetersizliklerinin nedeni olarak gösterdiğiniz biz hekimler bugün maalesef yine buradayız. Bizi mesleğimizi yapma konusunda ateşleyen bütün umutlarımızı, motivasyonumuzu kaybetmiş durumdayız.Omuzlarımızda yılların ağırlığı,Gözlerimizde halkımızın umudu, yüreğimizde hastalarımıza olan sevgimizle bugün burada sesimizi duyurmaya geldik.

 Kırgınız ,Çünkü Bizler yıllarca hayalini kurarak , kazanılması çok zor olan  uzmanlık sınavını kazanarak bugün bu kutsal kurumda halen  hizmet(?) vermeye çalışan asistan hekimleriz ve sağlık çalışanlarıyız.Bugün burada değerli halkımızın ve basının karşısına çıkış nedenimiz bir anlık bir öfkenin yada heyecanın sonucu değil, ayların ,yılların getirdiği büyük sıkıntılardır.

 Kırgınız,Çünkü   Halkımıza bu kadar ağır şartlar altında daha kaliteli sağlık hizmeti veremiyoruz.Neden mi ? 3 dk da muayene edilen hastaya yeterince yardımcı olamadığımız için, süt izninden babalık iznine kadar tutunda ,alın terimizin karşılığını küçümseyen bu zihniyetin bizi sadakaya alıştırmasına boyun eğmeyeceğiz.Hakkımızı istiyoruz.Hemde şimdi.Şu anda.Burada haykırıyoruz. Sesimize ses, nefesimize nefes istiyoruz.Tıpkı yaşattığımız gibi.Tüm tabuları ve korkuları yıkıp haykırıyoruz.Ürettiğimizi istiyoruz.Sömürülmek istemiyoruz.

 

  Kırgınız,Çünkü Bizlere  para kazandırdığın kadar değerlisin diyen,hastalarımızı müşteri haline getiren,bizleri vasıfsızlaştıran ,en insani taleplerimize daha fazla baskı daha fazla sömürüyle cevap veren bu kara düzene hayır diyoruz. Hayır diyoruz. Baş eğmeden,Hayır diyoruz. Aylardır görüşmemize rağmen başta başhekimlik, dekanlık ve rektörlük makamı ile en son görüşmelerimizde başta çalışma şartlarımız , ücretlerimiz ,eğitim ve güvenlik sorunlarımıza yönelik verilen vaatlerin hiçbirisi karşılık bulmamıştır.Geçtiğimiz günlerde rektörlük makamı ile yaptığımız görüşmelerde bundan sonra en önemli özlük haklarımızın iyileştirilme sözü maalesef karşılık bulmamıştır. Üreten biziz, tükenen biziz. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz. Ürettiğimizin saygın ve makul ölçülerde karşılığını istiyoruz. Alın terimize, emeğimize saygı istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilene kadarda g(ö)rev etkinliğinden vazgeçmiyoruz. Yine bilinmelidir ki başta basın açıklaması ve g(ö)rev etkinliği ile ilgili katılan hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarına yönelik herhangi bir soruşturma, mobbing ya da baskı olursa daha güçlü bir eylemlilik hali ile g(ö)rev yapacağız. Asistan hekim arkadaşlarımıza hak arayışımızdan dolayı yapılan gün aşırı nöbet tehditlerini, izole edilmeyi, uzmanlık hakkını vermeme, istifaya  zorlama ya da yatay geçiş tehditlerini de buradan sizlere iade ediyoruz.

 

Bilmekteyiz ki Ankara’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Van’dan, Denizli’den, Manisa’dan hekim arkadaşlarımızın yürekleri de şu anda olduğu gibi bizimledir. Bizlerden de onlara selam olsun. Yüreği alın terinin kutsallığıyla çarpan, dürüst, çalışkan ve cesur halkımıza buradan selam olsun. 

 

 

  ADÜ ASİSTAN HEKİM TEMSİLCİLİĞİ,

 AYDIN TABİP ODASI VE ASİSTAN HEKİM KOLU,

AYDIN SES
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.