Adıyaman'da Aile Hekimliğinde Sıkıntı

SAĞLIK SEN

Adıyaman'da Aile Hekimliğinde Sıkıntı
17 Nisan 2016 Pazar 10:15

  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE KEYFİ UYGULAMALAR 
                        Sağlık Sen özelde üyelerinin, genelde de tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumak, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ve kamu haklarının tüm çalışanlara eşit ve adil dağılımını sağlamak için vardır. Sendikamız, 4688 Sayılı Kamu Sendikaları Kanunu, Yasa, tüzük, yönetmelik, genelge ve ilgili diğer mevzuatlardan yetki alarak görevlerini en etkin ve verimli şekilde kullanır. Bu bağlamda hiç bir üyemizin hatta hiçbir sağlık çalışanımızın haksızlığa uğramasına, mağdur edilmesine asla müsaade etmez.  
Aile Hekimliği’nde nüfusu 2400 ‘ün altında olan doktor ve sağlık personeli mali açıdan kayba uğramaktadır. Kırsal kesimde coğrafi ve ulaşım şartlarından dolayı sürekli göç veren köylerde çalışan personelimiz ciddi bir maddi kayba muhatap olmaktadırlar. Bazı Aile Sağlığı Merkezlerimizde çalışan sağlık personelimiz, nüfus göçünden dolayı en düşük devlet memuru aylığının altında bir ücrete maalesef mahkum olmuşlardır, 1 Aile Hekimi, bir sağlık personelinin ve 1 Aile Sağlığı Çalışanımız da bir hizmetlinin altında bir ücret almaktadır, böyle bir şey kabul edilemez. Buna karşın 01.01.2011 de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği, bu mağduriyeti gidermeye imkan tanımışken, bu güne kadar bu yönde bir çalışmayı Adıyaman Sağlık Müdürlüğü yapmamış ve dolayısıyla bu çalışanlarımızın mağduriyetinin devam etmesine sebep olmuştur.  
Ücret Yönetmeliğinin 16 ve 19. Maddesi, coğrafi şartlardan dolayı göç veren, nüfusu 2400’ün altında kalan yerlerde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Personelinin kişi başı ücret katsayısının 1.65 üzerinden ödenmesini bakanlığın tespiti ile emrettiği halde, maalesef bu yapılmamıştır. 
               Sağlık Müdürlüğü bu çalışanlarımızın mağduriyetlerini bu güne kadar geciktirmeyip acilen bakanlığa sunarak uygulamaya geçmesi gerekir. Bir defa da olsun mevzuatı çalışanların lehine yorumlayıp ona göre hareket ederek, hızlı bir şekilde çalışanlarının sorunlarına eğilerek çözüm noktasında gayret göstermelidir. Unutulmamalıdır ki bürokratlar ve idareciler bunun için vardır, yoksa sorunları görmezden gelerek, erteleyip sorunun bir parçası olmak için değil. Sağlık Sen olarak tüm çalışanlarımızın hak ve hukukunu sonuna kadar koruyacağımızı ve dolayısıyla bunun için ne gerekiyorsa yapacağımızı tüm Sağlık Çalışanlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.                    
          
07.07.2011 
   
Abdulkadir BOZAN
Sağlık Sen Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.