Adeletsiz Ve Çarpık Dönerler Protesto Edildi

SAĞLIK SEN

Adeletsiz Ve Çarpık Dönerler Protesto Edildi
01 Ocak 2012 Pazar 19:40

Sağlık Sen Haberi;

Mersin Şube Başkanlığımız döner sermaye dağılımında yaşanan adaletsizlikle ilgili Toros Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.
 
 
Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı açıklamada şu konulara değinildi:
 
Yıllardan beri sağlık çalışanlarının döner sermaye dağılımındaki dengesizliği, adaletsiz dağılımı dile getirmemize rağmen şimdiye kadar Sağlık Bakanlığı tarafından bir çözüm bulunamamıştır. Her ay azalan ek ödemeler ne zaman ne şekilde ödeneceği dahi belli değildir. Son yıllarda sağlık kuruluşlarının ödenekleri Bakanlık tarafından bilinçli olarak azaltılmış ve zamanında ödenmemeye başlanmıştır. Buna paralel son 3-4 aydır bazı hastanelerimizin ve 1.basamak sağlık kuruluşlarımızın bu olumsuzluğu paralel yansıtması, çalışanları patlama noktasına getirmiştir.
 
Çalışanlar her ay ne zaman ne kadar ödeneceği belli olmayan ek ödemeler yüzünden sağdan soldan borç dilenir hale gelmiştir.
 
Sağlık çalışanlarının özlük haklarında şimdiye kadar hiçbir iyileştirme yapılmamıştır. Bütün çalışanlar insani olan izinlerini dahi kullanamaz hale gelmiştir. Emekliliği dolan çalışanlar emekli olamaz hale getirilmiştir. Adeta çalışanlar beyaz önlüklü modern köleler haline getirilmiştir.
 
Yıllardan beri defalarca dile getirmemize rağmen buradan tekrar sesleniyoruz. Ek ödemeler emeklilik haklarına yansıtılarak maaşla birlikte sabit ödenmesini istiyoruz. Çalışanlara iş riski yıpranma payı verilmelidir.
 
Son yıllarda sağlıkta çok büyük değişimler olmakta .Hasta memnuniyeti %30'lardan %70-80'lere çıkmıştır.Elbette hasta hakları olmalı ama bunun yanında personel haklarının da korunması için bir birimin kurulmasını istiyoruz. Bu büyük değişimleri başaran sağlık çalışanları teşkilat yasası ile adeta cezalandırılmıştır. Ortak akıl ve vicdanı arama ihtiyacı hissedilmeden bir avuç bürokratın ağzına verilen birkaç kaşık balla çalışanlar boğdurulmak isteniyor. Bürokratik bu yaklaşımı çalışanlar asla kabul etmeyecektir. Sayın Başbakanımız her sözünde sivil anlayıştan ve sivil toplumun görüşleri bizim için yol göstericidir derken Sağlık Bakanlığı bu hassasiyeti göstermeden ben yaptım oldu mantığı ile bu yasa geçirilmiştir. Sağlık siyasete kurban edilmek istenmektedir. Yaşanan süreç sağlığın taşeronlaşmaya doğru gittiğini göstermektedir. Sağlık çalışanlarının hakkını hiç kimseye sömürtmeyeceğiz. Asla alın terimizden ve çalışma özgürlüğümüzden ödün vermeyeceğiz. Sağlık-Sen olarak Bakanlığın Döner Sermaye Yönetmeliği'nde değişiklik içeren ve çalışanlar arasında adaletsizliğe sebep olan ek ödemenin iptali için dava açtık. Yaşanan bu süreçte sağlık çalışanlarının bu suskunluğu uysallığından değil asilliğindendir. Çalışanlar asla uysal koyun olmadığını gösterecektir. Böyle gören zihniyet er ya da geç cevabını alacaktır. Mücadelemizi yılmadan usanmadan sonuna kadar sürdüreceğiz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.