Adanalı Hekimler, Yasak Aşk İddiasına Tepki Gösterdi

Adana-Osmaniye Tabip Odası üyeleri, Adana’da önceki gün bir doktorun öldürülmesini basın açıklamasıyla kınadı. Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, toplumun bir barut fıçısı haline geldiğini söyleyerek, hekimlerin artık kendini koruyamaz duruma geldiklerini kaydetti.

Adanalı Hekimler, Yasak Aşk İddiasına Tepki Gösterdi
29 Kasım 2013 Cuma 21:16

 Adana-Osmaniye Tabip Odası üyeleri, Adana’da önceki gün bir doktorun öldürülmesini basın açıklamasıyla kınadı. Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, toplumun bir barut fıçısı haline geldiğini söyleyerek, hekimlerin artık kendini koruyamaz duruma geldiklerini kaydetti.

Bir grup sağlık personeliyle birlikte tabip odası bahçesinde bir araya gelen Ali İhsan Ökten, önceki gün Narlıca Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Cengiz Ünal’ın sokak ortasında öldürülmesine tepki gösterdi. Doktorun yasak aşk nedeniyle öldürüldüğü iddialarına değinen Ökten, çoğunlukla gazetelerde üçüncü sayfa haberleri olarak yer alan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artık birinci sayfalarında, televizyonların ana haberlerinde yer alır ala geldiğini vurguladı. Dilin artık şiddet dili olduğunun altını çizerek hükümete yüklenen Ökten, “Ulusal ya da uluslararası sorunlarını dayatma, şiddet ve güç kullanma gibi yöntemlerle çözmeye çalışan, vatandaşlarını ekonomik zorluklara boğan, yaşama alanlarını her gün daraltmaya çalışan, okuyan, aydın, entelektüel ve sanatçılarını aşağılayan bir iktidar toplumu giderek bir şiddet toplumuna dönüştürmüştür. Bugünkü geldiğimiz nokta budur. Şiddet ülkenin her alanına yayılmış durumdadır. Çünkü iktidarın dili aynı zamanda şiddetin dili olmuştur.” dedi. Toplumu bir barut fıçısı haline getiren nedenlerin sosyologlar tarafından araştırılmasını isteyen Ökten, artık sadece yetişkinler ve erkekler değil küçük çocuklar ve kadınların da şiddet olaylarının en önemli aktörleri haline geldiğini ifade etti. 

Uzun süredir hasta yakınlarının, hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına fiili ve sözlü saldırılarda bulunduğunu anlatan Ökten, “Temelinde bireysel hak arama içgüdüsünün yattığı sanılan bu tür eylemler yani şiddet, yetkililerin kışkırtıcı söz ve davranışları, her şeyin sorumlusu olarak doktorların gösterilmesi, caydırıcı yaptırımların getirilememesi ve yapılan şiddete ceza verilmemesi sonucunda giderek toplumsal bir davranış biçimi haline gelmiştir. Meslektaşımız Ersin Arslan’ın öldürülmesinden ve meslektaşımız Dr. Melike Erdem’in 6. kattan atlayarak intihar etmesinin şokunu, travmasını ve acısını henüz üzerimizden atamadan şimdi de meslektaşımız Dr. Cengiz Ünal silahla vurularak öldürülmüştür. Tarih, bugün olduğu gibi gelecekte de hekimlere yönelik yapılan bu saldırılar karşısında sorumlu olan bu toplumdan ve yöneticilerden utanç duyacaktır.” diye konuştu.

EN FAZLA SALDIRI SAĞLIKÇILARA YAPILIYOR
Tek amaçları hastaları sağlıklarına kavuşturmak olan hekimlerin bugün kendi sağlıklarını koruyamaz duruma geldiklerini ifade eden Ökten, şöyle konuştu: “Savaşta bile sağlıkçılara yönelik bir şiddet uygulanmazken, ülkemizde artık en fazla saldırı hekimlere ve sağlıkçılara yapılmaktadır. Hekimlik artık giderek artan bir şekilde polis ve askerden daha riskli bir mesleğe dönüştürülmüştür. Yüzyıllardır kutsallık atfedilen mesleğimiz bugün her anlamda şiddete uğratılan, katledilen meslek haline getirilmiştir. 2012 yılı gibi maalesef 2013 yılı da sağlığa ve her türlü sağlıkçıya yönelik şiddetin en fazla olduğu yıl olarak tarihe geçmiştir.” 

Bu arada Dr. Ünal’ın mesai arkadaşlarından hemşire Zeliha Tan da en ufak bir hatasını görmediğini anlattı. Dr. Ünal’ın eşine, çocuklarına aşık ve sevgi dolu olduğunu anlatan Tan, “Mükemmel bir baba, mükemmel bir eş, mükemmel bir doktor, mükemmel bir insandı. Ben asla bir hatasını görmedim.” ifadelerini kullandı. 

Mesai arkadaşı Dr. Emine Elitaş ise öldürülen Dr. Cengiz Ünal’ın başka bir bayanla yasak aşk yaşadığı iddialarına inanmadığını söyledi. Öldürülen kadının da kendi hastası olduğunu belirten Dr. Elitaş, eşinin kafasına taktığı şeylerle saldırıyı yaptığını ifade etti.

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.