Adana'da Acil Servisin Yetersiz Olduğu İddiası

Adana'da Yaptırılan Hastanede Acil Servisin Yetersiz Olduğu İddiası

Adana'da Acil Servisin Yetersiz Olduğu İddiası
TOKİ, Adana'da inşa ettiği 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde acil servisin unutulduğu yönündeki iddialara ilişkin olarak, bahsedilen birtakım eksik ve kusurların hastane inşaatının geçici kabul, kesin kabul arası bakım döneminde olduğundan yüklenici firma tarafından giderileceğini bildirdi. 
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), konuyla ilgili basında yayımlanan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. 
Açıklamada, hastane inşaatının 15 Kasım 2006'da ihale edilerek 28 Temmuz 2010'da Sağlık Bakanlığının da onay verdiği projeye göre tamamlandığı belirtildi. 
Sağlık Bakanlığının, 16 Ekim 2009 tarihli "Sağlık tesislerinde acil servis hizmetlerinin uygulama usul ve esasları hakkında tebliğ" yayımladığını ve imalatların revize edilerek acil servislerin 3. seviye acil servis kriterlerine ve yeni içeriğe uygun olarak yapılmasını TOKİ'den istediği vurgulanan açıklamada, 


"Mevcut yapılan imalatlarla ilgili olarak acil servisin acil kullanımları için herhangi bir manisi bulunmamaktadır. Acil servis bölümü imalatları bütün hastanede olduğu gibi onaylı projesine göre ve koridor ve kapı genişlikleri istenilen standartlarda ve sedye geçişine uygun imalat yapılmıştır" denildi. 
İnşaat işinin geçici kabul dilekçesi alındığından ve inşaat seviyesinin istenen değişikliğe uygun olmamasından dolayı istenilen değişikliklerin yapılamadığı ve hastanenin geçici kabulün onaylanmasının ardından hastane yönetimine teslim edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 
"Sağlık Bakanlığı 20 Temmuz 2011 tarihli yazısı ile teslim edilen hastane inşaatı işi kapsamında yapılan acil servisin, bölgedeki artan ihtiyaç, günümüz ihtiyaçlarına ve Sağlık Bakanlığının projesi revize edilerek 31 Ekim 2011'de ihalesi yapılmış, 15 Aralık 2011'de de sözleşmesi imzalanmıştır. İş bitim tarihi 15 Temmuz 2012 olarak belirlenmiştir. 
İstenilen tadilatla beraber yönetmelikler ve fonksiyonlar açısından uygun olan acil ünitelerine ilave fonksiyonlar eklenmekte ve kapasitesi arttırılmaktadır. 
Ayrıca yazılı ve görsel basında yer alan haberlere göre hizmete açılan hastane ile ilgili bahsedilen birtakım eksik ve kusurlar geçici kabul, kesin kabul arası bakım döneminde olduğundan yüklenici firma tarafından giderilmektedir. Kesin kabul sürecinde belirlenen eksik ve kusurlar yine yüklenici firma tarafından yapılacaktır. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması