Acıyı Yok Etmek İçin Yeni Yöntem

Acıyı yok etmek için yeni yöntem bulundu. ABD'de gerçekleştirilen fareler üzerinde araştırmalar sonucu omurgalarda bulunan A3, reseptör kullanılarakacıyı ileten sinir yolları etkisiz hale getirildi.

Acıyı Yok Etmek İçin Yeni Yöntem
 ABD'nin St. Louis Universitesi'nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, beynin acıyı algılaması geçici olarak bloke edildi. Deneylerde, farelerin beyne omurgalarında bulunan A3 adı verilen reseptör (hücre dışındaki sinyali hücre içine taşıyan protein) kullanılarak, acıyı ileten sinir yolları etkisiz kılındı.

Brain dergisinde yayımlanan araştırmada, adenozin tarafından harekete geçirilen A3, acıyı dindirme veya ortadan kaldırma etkisi gösterdi. Araştırmada yer alan Profesör Daniela Salvemini, 'kimyasal bir uyarıcı veya sentetik ilaç rolü bulunan adenozin kullanılarak kronik acının önüne geçmek konusunda önemli bir adım atabileceklerini' belirtti.Salvemini, geliştirilen yöntem sayesinde günümüzde kullanılan ve yan etkileri olan acı dindirici ilaçların geçersiz kılınabileceğini ifade etti. Ayrıca, acıyı bastırmak için kullanıldıkça oluşan bağımlılık ve zamanla oluşan sağlık bozukluklarının da önüne geçilebileceği belirtildi.

Bilim insanları, deneme aşamasındaki yöntemin başarılı olması halinde sayısız hasta içi bağımlılık riski olmayan yeni bir ilaç geliştirilebileceğini düşünüyor. Salvemini, 'istedikleri ilacı elde etmek için A3AR adı verilen bir sinir kanalını kullanmayı hedeflediklerini, böylece birçok acı çeşidini etkisiz kılabileceklerini' söyledi.

Kaynak: Al JazeeraYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması