Acillerin Durumu Acillik!!!

Türk Tabipleri Birliği ve Kocaeli Tabip Odası olarak son on yıldır

Acillerin Durumu Acillik!!!
14 Kasım 2015 Cumartesi 21:28

 Türk Tabipleri Birliği ve Kocaeli Tabip Odası olarak son on yıldır  söylediklerimiz birer birer doğrulanmaktadır. Bizler sağlıkta kar mantığının ölüm getireceğini, sağlık hizmetinin devlet eliyle ücretsiz, eşit, nitelikli ve planlamaya dayalı olarak yürütülmesi gerektiğini savunduk. Halkın sağlık hakkını ve iyi hekimlik uygulamalarını savunan TTB ve Kocaeli Tabip Odası’nın uyarılarını ve taleplerini dikkate almamakta direnen AKP hükümetinin Sağlıkta Dönüşüm Politikaları skandallarla yoluna devam ediyor ve halkın sağlığına zarar veriyor.
 Bundan birkaç ay önce Afyon’da onlarca hastamızın kör olmasına şahit olmuşken geçen hafta da İstanbul’da özel bir hastanede  sağlıkta kar mantığının yeni doğmuş bebelerin hayatına kastettiğine tanık olduk.  Bugün gelinen noktada bütün hastanelerin kar eden işletme haline getirildiği ülkemizde sağlık sistemine güven kalmamıştır. Hasta memnuniyeti ile övünen Sağlık Bakanlığı ise sağlık skandallarını önemsizleştirmeye çalışmakta ve sorumluluğunu örtbas etmektedir.
Kocaeli’nde Acil Sağlık Hizmetlerinde Sıkıntılar Artıyor… Skandallara Zemin Hazırlanıyor

Kocaeli’de aile hekimliğine 15 Kasım’da geçilmesi ile yıllardır acil servisleri çekip çeviren, acilin yükünü çeken deneyimli meslektaşlarımız aile hekimliğine geçmek durumunda bırakıldılar ve bunun sonucunda acil servis nöbetlerinde sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bu sıkıntı karşısında ise Sağlık Müdürlüğü ve Başhekimlikler bütün uzman hekimlerin (patoloji, mikrobiyoloji, cildiye, fizik tedavi gibi uzmanlık alanları dahil) acillerde nöbet tutması biçiminde çözüm icat ettiler. Ama icat ettikleri bu çözüm kendi koydukları yasa ve yönetmeliklere bile aykırılıklar içeriyor.

Acil Tıp Hizmeti sunmak için sadece tıp fakültesi mezunu olmanın yeterli olmadığı Acil Tıp Hizmetleri Yönetmeliği’nin 15. maddesinde de açıkça yer alıyor. Yönetmelik acil tıp sağlık hizmetlerinin “ilgili uzman tabibin sorumluluğunda acil sağlık hizmetleri konusunda eğitim görmüş, tecrübeli ve yeter sayıda tabibin, hemşirenin ve diğer sağlık personelinin de katılımı ile bir bütün olarak yürütülecek şekilde organize edileceğini” ifade ediyor. Yine bu yönetmelikte “ilgili personelin, hizmetlerin hedefleri, çalışma standartları, görevleri ve sorumlulukları konusunda hizmet öncesi resmi bir eğitim  programına alınacağı” açıkça belirtiliyor. Kuşkusuz bu gereklilik sadece yeni mezun olmuş hekimler ve sağlık çalışanları için değil uzun yıllardır sadece kendi uzmanlık alanında çalışmış acil deneyimi olmayan uzman hekimler yönünden de geçerli. Hal böyle iken acil tıp hizmeti konusunda bilgi ve deneyimi sınırlı uzman hekimlerin ayda bir iki nöbet tutarak bu hizmetin karşılanmaya çalışılması özellikle hastalar açısından büyük riskler taşımaktadır. Bu riskin sorumluluğu bütünüyle Sağlık Bakanlığı,  İl Sağlık Müdürlüğü ve Başhekimlere aittir. Bizler hastalara zarar vermemizin kuvvetle muhtemel olduğu bir sağlık sistemi anlayışını kabul etmek istemiyoruz. Bizler hekimlik onurumuza sahip çıkmak için her zaman halkımıza aklın ve bilimin rehberliğinde hizmet vermek konusunda kararlıyız. Bu kararlılığımızı akıl ve bilim dışı  uygulamalara karşı da göstermeye devam edeceğiz.

 

19-20 Nisan’da Halkımıza Zarar Vermemek İçin Sağlık Hizmeti Sun(a)mayacağız…

Bugün maalesef ülkemizde ister istemez hastalarımıza zarar veren bir ortamdayız. Oysa sağlık hizmetlerinin ön koşulu “önce zarar verme” ilkesidir. TTB ve Kocaeli Tabip Odası olarak hekimlerin hastalara zarar vermesine zemin hazırlayan sebepleri halkımıza anlatabilmek ve sesimizi iktidara/muhalefete duyurabilmek için 19-20 Nisan’da çalış(a)mayacağız. Çalış(a)madığımız bu iki günde hastalarımız ile birlikte sağlığın ticarileştirilmesinin durdurulması, herkese sağlık ve güvenli gelecek, iş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi, mesleki bağımsızlık, her türlü katkı ve katılım payının kaldırılması yönündeki acil taleplerimizi tüm kamuoyu ile paylaşmaya çalışacağız.

Tüm kamuoyunu sağlık konusunda bizlere kulak vermeye çağırıyoruz.  Halkın güvenebileceği sağlık hizmeti savunumuza destek bekliyoruz…

 

KOCAELİ TABİP ODASI

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.