Acil Serviste Tek Doktor Ve 500 Hasta

BATMAN

Acil Serviste Tek Doktor Ve 500 Hasta
25 Kasım 2015 Çarşamba 14:15

Sağlıkta yıkım uygulamaları her geçen gün hem halkın sağlık hakkına ulaşımını hem de sağlık hizmetini yürüten bizleri etkilemeye devam ediyor.

İlimiz de sağlık alanı ile ilgili defalarca açıklamalar, eylem-etkinlikler yapmamıza rağmen yetkililerin umursamaz tutumları sorunların çözümünden çok kronikleşmesine neden olmaktadır.

Kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde son günlerde acil serviste yaşanan doktor sıkıntısı basında yer almasına rağmen idarecilerin sorunu sorumsuzca çözme çabalarını ibretle izlemekteyiz. 300 bine yakın yeşil kartlı başta olmak üzere Batman halkına hizmet veren bu hastanemizde ki sorunları görmezden gelen yaklaşımı anlamakta zorlanıyoruz.

Çocuk servisinde bir yatakta 3-4 hastanın yattığından kaynaklı özellikle çocuk servisinin iş yükü daha da artarak, hastane enfeksiyonlarına davetiye çıkarması, yataktan düşmelere bağlı olarak, sağlık sektörüne yeni bir tanım getirmiş ve hastane tranvatolojilerine neden olmuştur. Hastanede çocukların buhar ve oksijen aldıkları havasız odalarıyla ilkel koşulların olduğu, acil servisi ile evlere şenlik hastanemizde şimdide doktor sıkıntısı yaşıyoruz. Aile hekimliğine geçiş ile birlikte planlama becerisi gösteremeyen yönetim günde 500 ün üzerinde hasta bakan acil servisi 3 doktor ile çalıştırmaktadır. Bu durum bırakın hasta sağlığını çalışanların sağlığını dahi tehdit etmektedir. Geçici çözüm arayışı ile doktor bulmaya çalışan hastane yönetimi ‘’ büyük yetenekleri’’ ile hastane içinde çalışan başta doktor olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının iş barışını ve çalışma şevkini de yok ettiklerini görüyoruz Göstermelik evde bakım hizmetleri sunma reklamını yapan yöneticiler hastanede sağlık hizmeti verilemeyecek duruma gelindiğini görmelidirler. 

Acil servisimizde tek doktorla 24 saat 500 ve üzeri hastaya bakılmak ve gün aşırı nöbet tutturulmaktadır. Bu duruma dayanamayan 3 hekim arkadaşımızdan ikisi istifa etmek için dilekçe vermek zorunda kalmışlardır. Çalışanın sağlığını ve onun büyük özveri ile hizmet verdiği halkın sağlığını düşünemeyen başta başhekim olmak üzere sağlık müdürü ve valiliği bir kez daha uyarıyoruz. Sağlık ta ki tüccar mantığı ile kamu kurumlarını yönetme anlayışından vazgeçerek, çalışanların ve halkın hak ettiği sağlık hizmetinin sunumu için gerekli hassasiyeti ve çabayı bekliyoruz. 

SES Batman şubesi olarak; sağlık emekçilerine yönelik keyfiyetçi ve sorumluluktan uzak yaklaşımları kabul etmeyeceğimizi ve halkımızın ücretsiz, etkin, ulaşılabilir ve en iyi sağlık hizmeti alabilmesi içinde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz. 06.06.2011SES BATMAN ŞUBESİ                            
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.