Acil Servislerde Çalışma Yaşamına İlişkin Yaşanan Sorunlara Önerilerimiz

Durumu idare ederek acil servislerde yaşanan sorunları çözemezsiniz!

Acil Servislerde Çalışma Yaşamına İlişkin Yaşanan Sorunlara Önerilerimiz
24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:16

 
Durumu idare ederek acil servislerde yaşanan sorunları çözemezsiniz! 
Aile hekimliği sistemine geçilmesi sonrasında hastane acil servislerinde görev yapan pratisyen hekim sayısı giderek azalmıştır. Bunun sonucunda özellikle ilçe devlet hastaneleri acil servislerinde artan hekim açığı geçici görevlendirmeler ile kapatılmaya çalışılmaktadır.
Bugün durum o kadar içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir ki, acil deneyimi / bilgisi olmayan hekimleri, patoloji, biyokimya gibi preklinik uzmanlarını, hatta ciddi bedensel ve ruhsal bozukluk tanılı sağlık raporları olan hekimleri dahi devlet hastaneleri acil servislerine istekleri dışında ve emirle görevlendirilmektedir. Son olarak acil servislerde durumu idare etmek için, aile hekimleri bakan onayı ile geçici süreli acil servislere görevlendirilmeye çalışılmaktadır.
Acil servislerde yaşanan sorunlar karşısında yetkililer, kendi yarattıkları bu sistemin içinde açmaza düşmüşler ve içine düştükleri bu durumdan çıkamamaktadırlar. Tek yaptıkları, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sırtına olabildiğince yük bindirmek ve sistemin açıklarını böylece kapatmaya çalışmaktır. 
Acil servislerdeki hekim ve personel yetersizliği, hekimleri ve sağlık çalışanlarını rencide ederek, hürmetsiz davranarak ve mutsuz eden geçici görevlendirmeler ile çözülemez. Çünkü geçici görevlendirmeler iş stresini artırmakta, iş doyumunu yitirilmesine neden olmakta ve tükenme noktasındaki hekimlerin ve sağlık çalışanlarının iş hayatlarını daha da çekilmez hale getirmektedir
En fazla müracaat, en büyük sorun, en çok şiddet acil servislerde yaşanmaktadır.
Sağlık kurumlarında hizmet olanakları, insan gücü özellikleri ve çalışma yaşamına ilişkin yaşanan sorunlar devlet, eğitim ve üniversite hastanelerinde değişmekle birlikte, en fazla müracaatın olduğu, en büyük sorunun yaşandığı ve sağlık çalışanlarının en çok şiddetle karşılaştığı alan acil servislerdir.
Bugün acil servis çalışma ortamına ilişkin insan iş gücü yönünden en önemli sorun acil tıp uzmanı sayısı, hekim ve personel yetersizliği ile personele göreve başlamadan önce acil sağlık hizmeti eğitimi verilmemesidir.
Acil servislerde hekim ve personel yetersizliği için çözüm önerilerimiz
1-Türkiye kamu hastaneler kurumu ile Türkiye halk sağlığı kurumu farklı kurumlardır. Acil servisler kamu hastaneler birliğine bağlı olup, hastane işletmelerinin giderleri artmasın diye farklı kurumlardan kanuna ve hukuka aykırı geçici görevlendirmeler ile bu sorun çözülemez.
2- Acil servis hekimliği bilgi, deneyim ve sürekli eğitim gerektiren özellikli bir alandır.
3-Öncelikle hastane acil servislerdeki başta acil tıp uzman olmak üzere hekim ve personel eksikliği yeni atamalarla giderilmelidir.
4-Acil hekimliği; Özellikle ikinci basamak ve ilçe devlet hastaneleri için acil tıp uzmanı, hekim ve personel yetersizliği giderilene kadar, acil standart ileri yaşam eğitimleri, (ileri travma yaşam desteği, ileri kardiyak yaşam desteği, çocuk ileri yaşam desteği ve toksikoloji ) verilen hekim ve sağlık çalışanlarının temel ücretleri iyileştirilerek ve çalışma koşulları yeniden düzenlenerek, çalışma yerlerinin sabit olduğu, gönüllülük temelinde, iş ve gelir güvencesinin olduğu acil hekimlik sistemini öneriyoruz. 
5-Acil servislerde, acil tıp uzmanı, hekim ve personel eksikliği yanında, müracaat yoğunluğu, fiziki ve teknik alt yapı eksikleri, şiddet konuları da önemli sorunları teşkil etmektedir.
Acil servislerde pratisyen hekimlerin ne işi var diyenler, acil servisleri sürgün yeri olarak görenler, yıllardır acil servislerde yaşanan sorunları çözemedikleri gibi sorunların artmasına neden olmuşlardır.
Hekimleri ve sağlık çalışanlarını rencide ederek, siyasi baskı uygulayarak, hürmetsiz davranarak, taşıma geçici su ile hastane acil sağlık hizmetlerini sağlıklı bir biçimde yürütmek mümkün değildir!

SES İZMİR ŞUBE
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.