Acil Nöbetine Hayır!..

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Arif Ovalı, Aile Sağlığı Elemanları Komisyon üyesi Hacer Gündüz ile birlikte Aile Sağlığı Merkezlerin “ASM” de görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına hastanelerin acil servislerinde nöbet yazılması hakkında Şubede basın açıklaması yaptı.

Acil Nöbetine Hayır!..
23 Nisan 2014 Çarşamba 13:43

02.01.2014  tarihli ve 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 52 nci maddesi ile 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasının ikinci cümlesi "Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilir. Şeklinde değiştirilmiş, nöbet karşılığı olarak da, 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi çerçevesinde nöbet ücreti ödenir" hükmü eklenmiştir.
         
Yapılan bu düzenleme ile Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına ACİL SERVİS NÖBETİ GÖREVİ verileceği ve bundan sonra da tek taraflı olarak görevlendirmeler yapılacağı anlaşılmaktadır.
         
Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı  kendisine kayıtlı nüfus hakkındaki görev ve yetkilerini Aile Sağlığı Merkezinde “ASM’de” yerine getirmekle yükümlüdür. 
         
Bu itibarla hizmetin sunumunda ortaya çıkması olası kusur, ihmal veya tedbirsizlik nedeni ile çok büyük zararların ortaya çıkmasının muhtemel olduğu açıktır. 
         
Bakanlık bu uygulamasına da,  tüm sağlık personelinin nöbet hizmetine katkısını sağlamak, sağlık insan gücünün verimli ve etkin şekilde kullanılabilmesini temin etmek, sürekli mesleki eğitim ve acil sağlık hizmeti pratiklerinin devamlılığını sağlamak olarak gerekçe göstermiştir. 
         
Şayet Bakanlık yetkilileri, sağlık personelinin verimli ve etkin şekilde çalışabilmesini temin etmek istiyorlarsa bizim onlara önerimiz; “zaten kendi görevini yapma konusunda, her türlü fedakârlığı gösteren çalışanlara ekstra işler yüklemek ve iş yoğunluklarını artırmak yerine, sağlık çalışanlarını kendi görevi alanı dışında başka işlerde çalıştırmamasıdır.”
       
Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 45. Maddesinde: “Hiçbir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz hükmü mevcuttur.”
       
Yukarıda bahse konu edilen yasal mevzuatlara ve sağlık personeli yetersizliğine rağmen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında, yönetici olarak çalışan üç bin Hekim mevcuttur. Kocaelin de ise  bir çok hekim ve yardımcı Sağlık personeli “Hemşire, Sağlık Memuru, Ebe vs. gibi” genel idari görevlerde çalıştırılmaktadır. Yaklaşık olarak bizim tahminlerimize göre Kocaelinin 50 ile 60  pratisyen hekime ihtiyacı var dır. Kurumlardaki hekim personel verimli kullanılmak suretiyle Hekim ihtiyacının giderilmesi mümkündür.  
       
Bu Yönetici Hekimler, almış oldukları eğitim ve hekimlik mesleği dışında başkaca işlerde görevlendirmeleri, sağlık insan gücünün verimli ve etkin şekilde kullanılabilmesinin önünde engel teşkil etmekle beraber, zaten yetersiz olan sağlık çalışanlarının, iş yükü daha da artmaktadır. 
       
Eğer yetkililer hukuk Normlarına aykırıda olsa  kesinlikle Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı elemanlarına nöbet tutturacağız diyorlar ise bunu gönüllülük esası ve ücretini yüksek  ödemek suretiyle  isteyene nöbet yazılmalıdır. 
         
Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına rızaları dışında Hastanelerin Acil Servislerinde Nöbet tutturulmak istenmesi  “Anayasamızın 10.maddesinde hüküm altına alınan :"Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar." ilkesine ters düştüğü gibi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “II. Zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18. maddesi: “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” İlkesine de ters düşmektedir
       
Söz konusu husus Anayasa ile korunan dinlenme hakkının ve zorla çalıştırılma yasağının ihlalidir.
         
Danıştay 11.  Dairesi 2014 yılında vermiş olduğu bir kararında nöbet usulü çalışma sisteminde olduğu gibi fazla çalışma karşılığında izin verilmesi, ilgili gönüllü olsa bile anayasa ile güvence altına alınan dinlenme hakkının ihlal edilmesine yol açacak şekilde düzenleme yapılmasına imkan vermeyeceği dikkate alınması gerektiği, kaldı ki sağlık personelinin doğrudan insan sağlığı ile ilgili olan mesaisinin yeterince dinlenmenin engellenmesine neden olabileceği ve bu durumun telafisi mümkün olmayan hayati riski barındırdığı açıktır demektedir.
         
Sağlık Bakanlığı, ihtiyacı olan sağlık personelinden çok daha az bir sayı ile sağlık hizmeti vermektedir. Bu durumda Sağlık Bakanlığı  elinde bulunan sağlık personelini etkin ve verimli bir şekilde kullanmak durumundadır. Bunun yolu da mevcut çalışanların iş yükünü arttırmak yerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45. Maddesi hükümleri çerçevesinde tüm sağlık çalışanlarını sınıfı içerisinde istihdam etmektir. 
         
Aile Hekimi ve  Aile Sağlığı Elemanı Hizmet Sözleşmesi hükümlerinde sözleşme süresinde görev yapılan birim dışında farklı bir birimde geçici olarak görev yapılacağı hususuna yer verilmemiştir. Tutturulacak nöbetler  Aile Sağlığı Merkezleri dışında ifa edileceği için İdare tarafından yazılan nöbetler bir nevi geçici görevlendirmedir. Sözleşmede belirtilmeyen bir husus ile ilgili görevlendirme yapılması veya ASM dışında NÖBET TUTTURULMASI  hukuk ilkeleri ile çelişmektedir.
         
Çalışan sayısını gerekçe göstererek  Aile Sağlığı Merkezinde Görev Yapan “Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına” nöbet tutturmak yerine, çeşitli ayak oyunları ile nöbet tutması gereken çalışanları, nöbetten muaf ederek yeni görev yerleri icat etmekten vazgeçmek, daha adil bir uygulama olacaktır.
         
Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına ASM’ler dışında nöbet  görevlendirmesi yapmak  hizmetin sunumunda ortaya çıkması olası kusur, ihmal veya tedbirsizlik nedeni ile çok büyük zararların ortaya çıkmasının muhtemel olduğu açıktır. 
       
Bu itibarla nöbet görevlendirmesi usule ve yasaya uygun olmadığından Hastane Acil Servislerinde tutturulmak istenen acil  nöbetine hayır diyoruz
 
Ömer ÇEKER 
Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.