9 Milyon İnsan Bu Hastalıktan Ölüyor..

Dünyada her yıl yaklaşık 4 milyon kişinin kronik akciğer hastalığı (KOAH), 3 milyon kişinin pnömoni, 2 milyon kişinin de akciğer kanseri gibi akciğer sorunları nedeniyle öldüğü açıklandı. Bu hastalıklara bağlı olarak 2025 yılında ölümlerin, erkeklerde 4,3 kat, kadınlarda 2,8 kat artacağını belirtiliyor.

9 Milyon İnsan Bu Hastalıktan Ölüyor..
19 Temmuz 2013 Cuma 01:05

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Hekimleri’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Serap Ket Alkan, akciğer hastalıklarının dünya nüfusunu tehdit eden önemli bir sorun olduğunu belirtti. Astım, KOAH, akciğer kanseri, zatürre, tüberküloz ve solunum yetmezliği gibi akciğer hastalıkları yüzünden, dünyada her yıl on milyonlarca insanın nefes almakta güçlük çektiğini ve yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Alkan, “10 milyondan fazla insan, akciğer hastalıkları yüzünden hayatını kaybetmektedir.” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerinin akciğer hastalıkları için her yıl 100 milyar Euro’nun üzerinde harcama yaptığını ifade eden Doruk Sağlık Grubu Hekimlerinden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Alkan, akciğer hastalıklarının gelişiminde etkili olan faktörler hakkında da bilgi verdi.  “Akciğer hastalıklarının gelişiminde; genetik faktörler, çevresel maruziyetler (gazlar, kirli hava, sigara dumanı, alerjenler), kömür- maden işçiliği boyacılık gibi mesleki maruziyetler, tütün kullanımı, küresel iklim değişikliği ve ısınma ile sera gazı etkileri rol oynamaktadır.”

SİGARA EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BİRİ

Bu hastalıkların tümünü etkileyen önemli faktörlerin başında sigara kullanımın geldiğini vurgulayan Alkan, “En önemli korunma yöntemleri; tütün- sigara içimin azaltılması, tütün yasaklarının arttırılması, iş sağlığı ve güvenliğinin önemsenmesi, küresel iklim değişikliği ve sera gazı etkilerini azaltmak adına kişisel olarak üzerimize düşeni yapmaktır.” dedi.

SON YILLARDA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Dünya genelinde ölümlerin yaklaşık yüzde 20’sinin akciğer hastalıklarına bağlı olarak oluştuğunu dile getiren Alkan, akciğer kanserinin özellikle Türkiye’de son yıllarda gittikçe artma eğilimi gösterdiğini ve ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini vurguladı. Alkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de özellikle sigara tüketiminin çok yoğun olması nedeniyle, akciğer kanseri sayıları gittikçe artma eğilimi gösteriyor. Akciğer hastalıklarına bağlı olarak 2025 yılında ölümlerin, erkeklerde 4.3 kat, kadınlarda 2.8 kat artacağına bildiriliyor. Unutmayalım ki, akciğer sağlığı nefes almak ve yaşamak için esastır.” 

MALİ KÜLFET MİLYARLARCA DOLARI BULUYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Alkan, iş gücü kaybı ve sağlık harcamalarındaki artışa paralel olarak, akciğer hastalıklarının getirdiği mali külfetin her yıl milyarlarca doları bulduğunun altını çizdi. Alkan sözlerini, şöyle tamamladı: “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında solunum sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi için yapılan ödemeler, sağlık hizmetlerine yönelik ödemelerin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmaktadır.”
CİHAN 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.