9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Basın Bildirisi

9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14 Mart 2015 Cumartesi 09:57

PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI konuyla ilgili hekimlerin ve toplumun farkındalığının artması, bilgilendirilmeleri ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla her yıl mart ayında tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır. Bu yıl 9-15 Mart 2015 tarihlerinde kutlanacak PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı), Türk Toraks Derneği ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte konu ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen PULMONER REHABİLİTASYON, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı geliştirici kalıcı davranışları sağlamayı hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen EGZERSIZ eğitimi, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalar bütünüdür. 
Pulmoner rehabilitasyonun amaçları nelerdir?
Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmak,
Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi,
EGZERSIZ toleransının arttırılması,
Sağlık durumunun iyileştirilmesi,
Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,
Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,
Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,
Hastane ziyaret ihtiyacının azaltılması; sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,
Sağ kalımda iyileşme sağlamasıdır.
Pulmoner rehabilitasyon kimlere uygulanır?
Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya EGZERSIZ kapasitesinde kısıtlılığı olan kronik solunum sorunlu tüm olgulara hastalık şiddetinden bağımsız olarak pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak pulmoner rehabilitasyon hastanede, düzenli hastane ziyaretleri ile ayaktan ya da evde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir.  KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.
Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?
Pulmoner rehabilitasyonda en önemli ve temel bileşen EGZERSIZ eğitimi olmakla birlikte, bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.
Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hasta EGZERSIZ yapabilir mi?
Kesinlikle EVET.
Solunum hastalıklarında EGZERSIZ neden gereklidir? 
Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. EGZERSIZ ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığını ve direncini arttırarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır. Tüm bu nedenlerden dolayı egzersiz yapılmalıdır.
                                         

                                                        BAYBURT HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
                                                           BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR, 
                                                  PROGRAMLAR VE KANSER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.