8 Aydır Simavlılar Hastane İçin Çözüm Bekliyor...

8 aydır Simavlılar hastane için çözüm bekliyor

8 Aydır Simavlılar Hastane İçin Çözüm Bekliyor...
29 Ağustos 2012 Çarşamba 08:55

İlk başlarda Simav halkı için müjdeli gibi olan haber, geçen süre içerisinde neredeyse kabusa dönüştü. 8 aydır süregelen tartışmalardan dolayı yeni hastanenin inşasına bir türlü başlanılamadı.


İlk başlarda Simav halkı için müjdeli gibi olan haber, geçen süre içerisinde neredeyse kabusa dönüştü. 8 aydır süregelen tartışmalardan dolayı yeni hastanenin inşasına bir türlü başlanılamadı. Sağlık Bakanlığı, Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011 tarihinde ve ondan sonra meydana gelen çok sayıdaki depremden etkilenen ve ekonomik ömrünü tamamlayan 180 yataklı Doç. Dr.İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi'nin yerine 150 yatak kapasiteli, 5 yıldızlı otel konforunda ve 50 yıl ömrü olan yeni bir hastane yapımı için çalışma başlattı. Ancak yeni hastanenin yeri konusundaki bir fikir birliğinin oluşmaması hastane çalışanları ve Simav halkının bunaltmış durumda. 
Siyasi çekişmeden dolayı bir türlü çözülmeyen yer probleminde herkes birbirini suçluyor. Simav'da belediye başkanlığını elinde bulunduran Demokrat Partili (DP) Belediye Başkanı Kasım Karahan, konuyla ilgili olarak AK Partili yöneticileri suçlarken, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ise yeni hastanenin yapılması için gerekli olan arsanın temini için belediye başkanının gerekçesi belli olmayan nedenlerle zorluk çıkardığını iddia ediyor. Tarışmanın diğer tarafındaki isim MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ise hem AK Parti'yi hem de CHP'ye bazı suçlamalarda bulunurken Belediye Başkanı Kasım Karahan'a destek çıkıyor.
Haber7.com'un editörlerinden Ömer Süt de, 8 aydır devam eden bu sorunla ilgili olarak tartışmanın tarafları olan şahıslarla konuştu.
Yeni hastane yapımına ilişkin gelişmeleri Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ile görüştüğünü ifade eden Maliye Bakanı Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, daha önce yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Simav Devlet Hastanesi'nin inşası için ödenek hazır. İnşaata hemen başlanacak durumda olmasına rağmen 8 aydır arsa yeri tartışmalarından dolayı başlanamadı. Bu durum çok üzücü. Belediye Başkanı yer konusunda yardımcı olması gerekiyor. Mevcut hastanenin yeri, yeni hastane için uygun değil. Mevcut yer küçük. Hastanenin buraya yapılmasının uygun olmadığını Sağlık Bakanlığı yetkilileri bildirdi. Hastane yerinin herkesin rahat ulaşabileceği yerde olması gerekir. Yerel yöneticilerin hastane gibi halkın sağlığını ilgilendiren konularda daha duyarlı olması gerekir. Kısa sürede hastane arsası sorununu çözmeyi umuyorum."
Sağlık Bakanlığının 150 yataklı hastane projesi arsanın sadece 4 dönümlük kısmına yapılacağından yeni hastane için başka yer aramak yerine zaman kaybetmeden hastanemizi şimdiki yerine yapmak en doğru yol olacağını savunan Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan özetle şunları söyledi:
Biz sadece yeni hastanenin, fuar alanı olan yere yapılmasını istemiyoruz. Belediyenin tek elinde yer ileride çocuklarımızın hava alacağı, nefes alacağı bir yeşil alandır biz orayı park olarak düşünüyoruz. Ankara’lı halka ‘Gençlik Parkı’nı hastane yapalım’ derseniz itirazlar olur. Simav için de aynı geçerli. Biz sosyal bir alan olduğu için bu açıdan itiraz ediyoruz. 19 Mayıs 2011 depreminden sonra hastanemizde hasar yok madem yerine yapmayacaksınız bu hastaneyi neden boşaltınız insanlara eziyet ediyorsunuz. Sağlam bina neden boşaltılıp insanlar mağdur duruma düşürülüyor bunu soruyorum. Yenisini aynı yere yapmayı düşünmüyorsunuz neden o zaman boşaltıyorsunuz. Önümüzdeki hafta eski hastanemizi geri istiyoruz diye bir kampanya başlatacağız. Biz fuar alanı dışında her türlü çözüme hazırız. Söylediğimiz 6 yeri beğenmiyorlarsa kendilerine alan bulurlar. Fuar alanı 80 yıllık bir geleneği olan yer ayrıca belediyenin elinden gelmiş tek yeşil alandır.
Sağlık Bakanlığı'nın Simav için son derece modern, ilçenin bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek 30 milyon TL'lik bir hastane yatırımı planladığını dile getiren AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, belediye başkanını suçlayıcı açıklamalarda bulunurken, sorunun çözümü konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yardım talep ettiklerini sözlerine ekledi. İşte Kavuncu'nun konuyla ilgili sözleri:
"Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan bazı çalışmalar yaptı ve yeni hastanenin, mevcut hastanenin yerine yapılması seçeneğini önümüze koydu. Ancak mevcut hastanenin yeri, bakanlığın yaptırmak istediği modern hastane için uygun ve yeterli bir yer değil. Çünkü biz bu hastanenin sadece dört duvardan ibaret olmasını istemiyoruz. Etrafındaki sosyal ve sağlık tesisleriyle, helikopter pistiyle, eczaneleriyle ve otoparkıyla halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bir hastane olmasını istiyoruz. Belediye Başkanı Kasım Karahan'ın istediği gibi yeni hastanenin mevcut hastane yerine inşa edilmesi demek, Simav halkının 2 ya da 3 sene hastanesiz kalması demek. Bu tartışmalar bize çok zaman kaybettirdi. Belediye başkanının bize göstermiş olduğu alternatif yerlerin ise şehre uzak ve sapa kalmış yerler olduğunu gördük. Ayrıca gösterilen bu yerler de şahıs ve kamulaştırma sorunu olan yerler, olarak karşımıza çıktı.İktidar partisi olarak, 19 Mayıs 2011 depremiyle büyük yara alan Simav'a hizmet götürmek istiyoruz. Yeni hastane için, Simav halkının da istediği, Leylekkürü'ne hastane yapılmasına Belediye Başkanı Kasım Karahan ısrarla karşı çıkmaktadır. Karahan'ın karşı çıkış nedeni ise bu bölgenin uzun yıllardır fuar alanı olarak kullanılmasıdır. Oysa biz burayı değil, bu fuarın kurulduğu alanın yan tarafına yani şu anda herhangi bir faaliyetin görülmediği alana yeni hastanenin inşasını başlatmak istiyoruz. Ancak belediye başkanı katıldığı tüm toplantılarda, nedeni belli olmayan sebeplerle, bu yeri hastane yapımı için tahsis ettirmem, diyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı hastane yeri olarak Akbaldır mevkisini işaret etti. O da Belediye Meclisi tarafından kabul görmedi. Sorunun çözülmesi için Leylekkürü mevkisindeki alanın sağlık alanı yapılarak imar planına eklenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda girişimde bulunuldu. Şöyle bir karar alındı: Leylekkürü'ndeki alanın imarı belediye tarafından yapılmadığı için Bakanlar Kurulu'nun kararıyla burası sağlık alanı haline getiriliyor. Böylece 8-9 aydır Simav'da konuşulan 'yeni hastane' meselesi de sona ermiş olacak."
Sağlık Bakanlığı Yapı Dairesi Başkanlığı teknik ekibi Simav’da gerçekleştirdiği çalışmalar sonrasında hastane yapılması düşünülen Leylekkürü mevkiinin zeminin depreme dayanıklı olmadığı raporunu savunan Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Alim Işık, sorunla ilgili olarak şu açıklama yaptı:
Simav'da mevcut olan futbol sahasına hastane yapımı için Sağlık Bakanlığı uygun bulundu. Ancak AK Parti ve CHP’li belediye Meclis üyelerinin imar planı değişikliğine olumsuz yönde oy kullanmaları, durumu olumsuz etkilemiştir. AK Partili meclis üyeleri ve CHP’li üyeler birlikte hareket ederek aylardır devam eden sorunu çözümsüzlüğe doğru itmiştir.
AK Partililerin, belediye başkanına yönelik yaptığı eleştirin yersiz ve alt yapısının olmadığını söyleyen Işık, şunları söyledi:
”Simav halkını yanlış yönlendirerek belediye başkanı hastane yapımı için yer vermiyor diyerek, bu vebalden kurtulmak mümkün değildir. AK Parti hükümeti 1,5 yıla yakın süredir bu konuda ciddi bir adım atmadığı gibi yaptıkları da gösterişten ibarettir. Sağlık Bakanlığı şu anda deprem raporu olmadığı halde hastaneyi boşaltma kararı aldığından bu yana bir yılı aşkın bir süre geçmiştir. Bakanlık hangi rapora dayanarak mevcut hastaneyi boşalttırmıştır, boşalttırdığı hastaneyle ilgili olarak neden yıkım kararı alamamıştır. Şu anda AK Partinin göz diktiği alan zemin açısından hastane yapımına uygun değildir. Bunu Sağlık Bakanlığının teknik bürokratları bizzat bize söylemişlerdir. Hastane konusunda birşeyler yapmak isteyen Sağlık Bakanlığı’nın kendi mülkü olan mevcut hastanenin yeri ve çevresindeki parkla beraber değerlendirilip oraya bugünün teknolojisiyle 150 değil gerekirse 200 yataklı hastane sığdırmak mümkündür. Konuyla ilgili olarak, önümüzdeki günlerde sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşeceğim. İlçe halkı bu çözümsüzlükten çok sıkıldı, umarım aylardır devam eden sıkıntı bir an evvel çözüme kavuşur.”


Haber7 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.