8 AĞUSTOSTA HAYAT DURACAK!!!

8 AĞUSTOSTA HAYAT DURACAK!!!
11 Temmuz 2015 Cumartesi 21:18

Ataması yapılmayan sağlıkçılar 8 Ağustos da bakanlık önünde büyük bir eylem hazırlığına başladılar. Sosyal medyada örgütlenerek büyük sayılara ulaşan “ Ataması yapılmayan sağlıkçılar Platformu “ taşeron alımlarını protesto etmek ve hak ettikleri kadroları alabilmek için8 AĞUSTOS da tek yürek olacaklar. Platform başkanı ve bu gönüllü hareketi örgütleyen Aras Ali ALTINTAŞ ataması yapılmayan 250.000 sağlık personelinin özel sektörde ve taşeron sistemiyle emek sömürüsüne tabi tutulduğunu bu haksızlığa dur demek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.
Bu hafta içerisinde yerel bir televizyon kanalına konuk olan ALTINTAŞ taşeron alımında bahsedilen gibi önceliğin sağlık personeline verilmediğini Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne Taşeron sürücü alımı için başvurmasına karşın başvurusun dikkate bile alınmadığını söyledi konuyla ilgili hukuki olarak süreç başlatacağını da ekledi. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğünden istihdam edilen sürücülerin hangi kriterlere ve yönteme göre istihdam edildiğinin de açıklanmasını istedi.
8 AĞUSTOSdönüm noktası olacak. Mart ve Nisan aylarında bakanlık önünde eylem yapan ataması yapılmayan sağlık personelleri bir çok STK’ nın desteğini alarak tekrar bakanlık önünde olacak. Bu konuda da atanıp kamuda görev alan arkadaşlarından da gerekli hassasiyeti göstererek yanlarında olmalarını desteklemelerini istiyorlar.
 Sisteme taşeronlaşmaya gitmesi mevcut kamu personellerin de hak kayıplarıyla sonuçlanacağını yakın zamanda 4924 istihdam edilen sağlık personellerinde büyük hak kayıplarına uğratılarak istihdam şekillerinin değiştiğinin unutulmaması gerekmektedir.
Taşeron sisteminden acilen vaz geçilmelidirvekadrolu alım yapılmalıdır; 250.000 sağlık personeli atanmayı beklerken taşeronlaşma neyin nesi…..Çalışanların emeğinin ve alın terinin karşılığı olarak hak ettiği ücretlerin bir kısmının yüklenici firma adı altında hiçbir katma değer üretmeyen taşeron bazı şirketlere aktarılması emek hırsızlığından ve modern kölelikten başka bir şey değildir. Kaldı ki devletin aracı şirketlere ödediği miktarlar da göz önüne alındığında taşeronlaşmanın devlet bütçesine de olumlu bir katkısının olmadığını görüyoruz. Bu nedenle ülkemizdeki geçim şartları da düşünüldüğünde çalışanın hak ettiği ücretin hiçbir aracı olmadan doğrudan hak sahibine verilmesi, çalışanların yaşam standartlarının yükseltilmesi ve bu yolla iş veriminin arttırılması en doğru uygulama olacaktır.   8 AGUSTOS’ da emeğin karşılığını almak için kadro için ANKARA’da buluşacağız…..

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.