7000 Kişiyi İçeren Resen Atamalar Derhal Durdurulmalıdır...

7000 kişiyi içeren resen atamalar derhal durdurulmalıdır

7000 Kişiyi İçeren Resen Atamalar Derhal Durdurulmalıdır...
21 Aralık 2012 Cuma 16:17

Günlerden beri Maya takvimine göre Kıyametin 21 Aralık ta kopacağını, en güvenli yerin ise Şirince olduğu söylenip dururdu. Ancak, biz bugün anladık ki esas kıyametin Sağlık Bakanlığının birkaç aydan beri devam eden görevden almaları ve son olarak ta bugünkü yaklaşık 7000 kişiyi içeren resen atama uygulamasıdır.

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu, 02 Kasım 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 4 ayrı kurum olarak yeniden yapılandırılmıştır. Bu çerçevede ilimizde Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü kuruldu ve işlerlik kazanmaya başladı. Daha sonra ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu kurularak eski hastane idarecilerin görevleri sonlandırıldı yerlerine ise yeni idareciler atanarak sözleşmeler imzalanmıştı. Bu şekilde de ilimizde ve yurt genelinde Kasım 2012 tarihinden itibaren Kamu Hastaneleri Kurumu ve Kamu Hastane Birlikleri oluşturulmuş ve fiilen uygulamaya geçilerek sağlıkta yeni bir yönetim tarzı oluşturulmuştur.

Türk Sağlık Sen olarak yeni yapılandırma sürecinde çalışanların mağduriyeti ve sağlık hizmetlerinde olası aksaklıklar konusunda görüşlerimizi ifade etmiştik. Sağlık Bakanlığı ise yeniden yapılanma nedeniyle hiç kimsenin mağdur olmayacağını sadece bürokratik işlemlerin azalacağını, iş ve işlemlerin daha hızlı yürütüleceğini ifade etmekteydi. Ancak, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni uygulamalar ne yazık ki bizi haklı çıkarmıştır.

Ancak, ilk uygulamada Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan Müdür, Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürleri görevlerinden alınarak araştırmacı kadrosuna atandılar. Devamında ise Kamu Hastaneleri Birlikleri oluşturuldu bu defa da ülke genelinde 1655 kişi ve ilimizde de onlarca kişinin görevleri sonlandırılmış yerlerine ise yürürlükte olan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hiçe sayılarak ve hangi kriter göz önüne alındığı ifade edilmeden atamalar yapılmıştır. Görevden alınan idareciler araştırmacı kadrosuna atanarak yok sayılmışlar aktif çalışma hakları ellerinden alınmış değersiz yapılarak hem maddi hem de manevi mağduriyet yaşamaya mahkûm edilmişlerdir.

Sağlık Bakanlığının bu gereksiz, bürokratik açıdan hantal, sonu belli olmayan yapısal değişimi ve değişimle birlikte yaşattığı mağduriyetler bitmemiş peşisıra devem etmektedir.

Bu uygulamalardan biride dün ve bugün yaşanmış, sağlık çalışanları yine istekleri dışında tayine maruz bırakılarak şok yaşatılmıştır. Halk Sağlığı Kurumu ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan Tıbbi Sekreter, Sağlık Memuru, Ebe ve Hemşire arkadaşlarımızın istek dışı tayinleri yapılmış ve kurumlar arası geçişle hastanelere atanmışlardır. İstek dışı bu tayinlerle kimin neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten zordur.

Bir günde ve oldubittiyle kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakiller adalete, insan haklarına ve hukuka alenen aykırıdır. Zahmet edip de çalışanlara tayin edileceklerine dair haber bile verme gereği duyulmamış, talepleri de alınmamıştır. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir.

Ülke genelinde bugün itibariyle yapılan bu uygulamayla mağdur edilen binlerce çalışan bir hukuksuzluk yapmamış, herhangi bir kusurları ve davranışları da olmamış ancak resen tayine maruz bırakılmışlardır. Bu resen atama kararlarıyla yerleri ve yurtlarından edilecek, aileleri hayatları olumsuz etkilenecek ve çocuklarının eğitim hakları altüst olacaktır.

Çalışanın isteği ve iradesi dışında yapılan bu tayinlere imza atanlar büyük bir vebal altına da girmişlerdir. Neresinden tutsanız elinizde kalacak böyle bir yönetim tarzını eleştirmeye kelimeler cümleler yetersiz kalmaktadır. Biz istediğimizi yaparız, biz yaptık oldu, buna uyacaksınız diye düşünen bir zihniyetin uygulaması da ancak böyle olurdu diye düşünüyoruz. Adaletten, demokrasiden, hukuktan, kul hakkından bihaber olanlar ancak böyle bir işe imza atabilirler.

Oysa bugün mağdur edilen birçok çalışan iliçi tayinlere başvurarak tayin istemişler, ancak hastanelerin standart kadrolarının dolu olması nedeniyle tayin talepleri her defasında reddedilmekteydi. Sağlık Bakanlığı her defasında reddettiği bu talepleri şimdi resen atamalar şeklinde yapmıştır. Bu nasıl bir uygulamadır.

Günlerden beri Maya takvimine göre Kıyametin 21 Aralık ta kopacağını, en güvenli yerin ise Şirince olduğu söylenip dururdu. Ancak, biz bugün anladık ki esas kıyametin Sağlık Bakanlığının birkaç aydan beri devam eden görevden almaları ve son olarak ta bugünkü resen atama uygulamasıdır.

Değerli Basın Mensupları,

Sağlık çalışanlarını böyle bir kölelik düzeni altında baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hak ve hukukuyla oynayamaz.

Birileri Bakanla poz vermeyi, pinpon oynamayı en büyük sendikal faaliyet olarak çalışanlara dikte ededursun, Biz Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın Sağlık Hakkını da, çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.

Biz Türk Sağlık-Sen olarak, doğru yolda, haksızlıkların karşısında dik durarak, susmadan yürümeye ve çalışanlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu yanlıştan dönülmesi içinde bugün çağrımızı yapıyoruz ve diyoruz ki bu resen atama işlemi acilen iptal edilerek yeniden tüm sağlık çalışanlarına duyuru yapıldıktan sonra yönetmelik kriterlerine göre talepler alındıktan sonra uygulama yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığının tavrının ve uygulamanın değişmemesi halinde konuyu mahkemelere taşımaktan asla çekinmeyeceğiz.

Hepinize Teşekkür Ediyor Saygılar Sunarım.21.12.2012

Mustafa SERDAR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.