663 Sayılı Khk Ne İşe Yaradı?..

663 Sayılı KHK Ne İşe Yaradı?

663 Sayılı Khk Ne İşe Yaradı?..
10 Şubat 2014 Pazartesi 20:38

663 Sayılı KHK nın çıkma gerekçelerinin başında, Taşra idarecilerinin karar verme imkanlarının sınırlı olması bunun doğal sonucu olarak bir çok kararın merkezden verilme veya uygun bulunma mecburiyetinin olması hususu ile politika oluşturma, düzenleme ve denetleme ve icra görevlilerinin birlikte yapılması sonucu kurumsal olarak uzmanlaşma ve ihtiyaca uygun uzman personel istihdamında zorluklar yaşanma hususu ile Bakanlık Merkezinin günlük icrai işler sebebiyle politika belirleme ve sistem yönetimi temel görevlerine yoğunlaşmakta güçlük çekmesi olarak dönemin Sağlık Bakanlığı ve idarecileri tarafından değerlendirilmiştir.

663 Sayılı KHK ile özellikle TKHK da geçmişe nazaran değişen hiçbir şey olmadığı görülmektedir. 663 Sayılı KHK 3 Kasım 2011 de yayınlanmış 3 Kasım 2012 de ise TKHK kurulmuş ve idarecileri atanmıştır. Kanun Hükmünde Kararnamenin çıkma gerekçelerinin başında, Taşra idarecilerinin karar verme imkanlarının sınırlı olması var iken 3 Kasım 2012 de atanan Genel Sekreterler kadrosunun çok büyük bir çoğunluğunu kendisi oluşturmamış çeşitli mahfiller devreye girmiş ve maalesef Sağlıkla uzaktan yakından alakası olmayan kişiler Sağlık Sisteminin içiresine sokulmuşlardır. 3 Kasım 2012 den günümüze kadar geçen süre içerisinde bazı illerin Genel Sekreterleri değişmiştir. Değişen Genel Sekreterler kendi kadrosuyla değil de yine bazı kliklerin istediği personelle çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Genel Sekreterlere hem kurumsal başarı kriterleri getirilmiş, hem de personelini kendisi seçememe durumu oluşturulmuştur.

En son çıkan 6514 Sayılı Torba yasa ile 663 sayılı KHK’nın genel gerekçelerinin başında olan bir çok kararın merkezden verilme veya uygun bulunma mecburiyetinin olması hususu yok sayılmış, Genel Sekreterler büro personeli dahi atayamaz hale getirilmişlerdir. 6514 Sayılı Torba yasa ile Genel Sekreterler sadece sekreterya işlerini yapar pozisyona sokulmuşlardır.  

Sağlık sistemi eskiye dönmüştür. Eskiden tek farkı , idarecilerin daha rahat görevden alınması olduğu hususudur.

663 Sayılı KHK’nin genel gerekçeleri artık yok hükmünde olduğunu düşünüyoruz. Bir Genel Sekreter  büro personeli dahi atayamıyorsa ne işe yarayacak.

663 ile getirilen diğer kurumlarda durum çok da farklı değildir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu, THSK ve Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı arasında yetki sorunu oluşmuş, bir ilde kim patron tartışmaları doğmuş, bir kurumdan bir diğer kuruma geçişler zorlaşmış, çalışanlar birbirini kıskanır hale gelmiştir.

Yıllardır SUT fiyatlarına zam gelmemesi hastanelerin zor durumunu daha da zorlaştırmaktadır.

Bu ve bunun gibi onlarca sorunu olan Sağlık Sisteminin içinden çıkılmaz bir hal alması yakındır.

Saygılarımızla.

Sağlıkçılar Net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.