657 Sayılı Kanunda Değişiklik İçin Kanun Teklifi Verildi..

657 SAYILI KANUNDA DEĞİŞİKLİK İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ..

657 Sayılı Kanunda Değişiklik İçin Kanun Teklifi Verildi..
25 Ekim 2013 Cuma 19:47

Memurların “ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” kapsamı dışında iken, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ve yerine yeni bir düzenleme yapılmaması nedeniyle yasak kapsamına giren bazı faaliyetlerin, yeniden yasak kapsamı dışına çıkarılmasını sağlamak amacıyla Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi verildi.

Milletvekili Kazım KURT tarafından verilen Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere bir fıkra eklenmesi öngörülüyor.

28 inci maddede ne düzenliyor?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesi, memurların ticaret ve kazanç getirici faaliyette bulunmalarına ilişkin yasaklama konusunu düzenlemektedir.

Bu maddeye göre; memurların Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunmaları,  ticaret ve sanayi müesseselerinde görev almaları,  ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olmaları yasaklanmıştır. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Maddenin daha önceki halinde, ikinci fıkrada yasak kapsamında olmayan faaliyetlerde sayılmış iken, bu faaliyetler arasına yeni bir faaliyetin eklenmesi düzenlemesi yapılırken, 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname söz konusu fıkrayı yeniden düzenleyerek “Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.” denilmişti.

650 sayılı KHK ile yapılan düzenleme iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, 650 sayılı KHK’nın bazı hükümlerini iptal ederken, 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının yeniden düzenlenmesini, KHK çıkarmaya ilişkin Yetki Kanununun kapsamı dışında görerek, 18/7/2012 tarihli ve E: 2011/113 K: 2012/108 sayılı Kararı ile iptal etmişti.  Yasal boşluk oluşmaması için de, İptal hükmünün Resmi Gazete’de yayımlanmasından (01.01.2013 tarihinde yayımlanmıştır) itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girmesine hükmetmişti.

657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin iptal edilen ikinci fıkrası yerine yeni bir düzenle bugüne kadar yapılmadığından, memurlar tarafından yapılan ve daha önce yasak kapsamında bulunmayan bazı faaliyetler yasak kapsamında değerlendirilebildiğinden, memurunyeri.com olarak, iptal sonrası yeni düzenleme yapılmamasından kaynaklı mevcut durumun memurlar açısından çeşitli sıkıntılar doğurabileceğini düşünmekteyiz.

Kanun Teklifi verildi

İptal edilen hükmün yerine bugüne kadar düzenleme yapılmamış olmasının yarattığı sorunları gerekçe gösteren Milletvekili Kazım KURT, memurların ticaret ve kazanç getirici faaliyette bulunmaları yasağı kapsamında olacak faaliyetlerin düzenlenmesinin sağlanması amacıyla, Meclis Başkanlığına  Kanun Teklifi sundu.

Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şöyle denildi: “Memurlar; yapı, kalkınma ve tüketim kooperatiflerinde yönetim, denetim kurulu üyesi olabilmektedir. Yine kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, kurullarında da üye olabilmektedir. Buna cevaz veren madde, 657’in 28 inci maddesinin ikinci fıkrasındaki hüküm idi. 650 sayılı KHK ile yapılan düzenleme öncesinde de 28 inci maddede de benzer bir hüküm yer alıyordu. Ancak 650 sayılı KHK bu fıkradaki kapsamı genişletti ve “kurumdan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmaların” bu yasaklamanın dışında olduğunu ekledi. Ancak ikinci fıkranın bütününü değiştiren bu yeni düzenleme Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden Anayasa Mahkemesince iptal edilmiş ve şuan memurlara bu imkânı tanıyan düzenleme bulunmamaktadır.

Bu ihtiyacı gidermek üzere bu kanun teklifi hazırlanarak, memurlara, üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleriyle özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalara olanak verilmektedir.”

Söz konusu Kanun Teklifi

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 23/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Memurların üyesi olduktan yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.”

MADDE 2-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.