60 Bin Hastaya Evde Sağlık Hizmeti

Evde Sağlık Hizmeti kapsamında 2011 Mayıs ayı rakamlarına göre, 60 bin hasta hizmetten yararlandı.

60 Bin Hastaya Evde Sağlık Hizmeti
26 Kasım 2015 Perşembe 14:37

Sağlık  Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı  Orhan Koç, 2003 yılında başlayan Sağlıkta  Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşların hekime  erişimini  hızlandırdıklarını, bu noktada karşılaşılan engelleri birer birer kaldırdıklarını söyledi.

Ocak 2010 tarihinde ''Evde  Sağlık  Hizmeti''nin uygulamaya girdiğini belirten Koç, uygulamanın yatağa bağımlı,  hastaneye  gidemeyecek durumdaki hastalara  ihtiyaç duydukları  sağlık  hizmetlerini, evlerinde ve bulundukları  aile  ortamında  sağlık ekipleri tarafından verilmesini kapsadığını ifade etti.

Evde  Sağlık  Hizmetleri içerisinde, tetkik, tedavi, pansuman, yara  bakımı , sonda uygulamaları, fizik tedavi, rehabilitasyon, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra,  yeni  doğan sarılığı olan bebeklere  fototerapi tedavisinin de yapıldığını anlatan Koç, ayrıca  hasta  ve yakınlarına psikoloji ve sosyal  destek  hizmetleri ile birlikte eğitim hizmetlerinin de verildiğini söyledi.

Koç,  hastaların  sağlık raporları ve  ilaç  reçetelerinin, sağlık ekipleri tarafından hastaların hastaneye götürülmeksizin bulundukları ortamda düzenlendiğini ve temin edildiğini dile getirerek, gerektiğinde hastaların evlerinden sağlık aracıyla sağlık ekibi tarafından hastaneye nakledildiğini ve hastanedeki işlemleri tamamlandıktan sonra da tekrar evlerine gönderildiğini belirtti.

Evde Sağlık Hizmetlerine 81 ilde ''444 38 33'' telefon hattından ve aile hekimleri aracılığıyla ulaşılabildiğini ifade eden Koç, ''Bu telefon arandığında, o ildeki evde sağlık birimi çıkıyor. Hakkari' de de Ağrı' da da Edirne'de de ulaşılabiliyor. Arama yapıldığında en yakın sağlık tesisi ya da aile hekimi hastaya gidiyor. Hasta, köyde, kırsalda, yayladaysa o zaman gezici ekipler devreye giriyor. Kurulan sistemle, tüm coğrafyadaki hastalarımıza ulaşılabiliyor'' diye konuştu.


-''ALTMIŞ BİN HASTA HİZMETTEN FAYDALANDI''-


Koç'un verdiği bilgiye göre, ''Evde Sağlık Hizmetleri Türkiye genelinde faaliyet gösteren 516 adet evde sağlık birimi, 43 mobil ekip ve 15 ağız ve diş sağlığı merkezi tarafından toplam 523 araçla yapılıyor.

2011 yılı Nisan ayı itibariyle 60 bin hasta hizmetten faydalandı. Hedef, 2011 yıl sonuna kadar 100 bin hastaya hizmet vermek. Nihai hedef 140 bin hasta olarak gösteriliyor.

Huzurevleri ve çocuk yuvalarında ihtiyacı olanlar da bu hizmetten yararlanabiliyor.''

Evde sağlık hizmeti alan hastaların kullanımına verilen tıbbi cihazlar, şöyle:

''248 adet şeker ölçüm cihazı, 91 adet oksijen tüpü ve manometre, 98 adet havalı yatak, 79 pulse oksimetri, 75 nebülizatör, 34 ev tipi aspiratör, 4 adet ev tipi invaziv mekanik ventilatör, 54 adet fonksiyonlu hasta karyolası, 98 havalı yatak, 1 adet ısıtıcılı nemlendirici, 10 adet likit oksijen kaynağı, 2 adet mikro insülin pompası, 62 nebülizatör, 6 adet non-invaziv vent., 31 oksijen konsantratörü, 91 oksijen tüpü ve manometresi, 6 solunum fonksiyon cihazı ve 80 pulse oksimetre.''

Hastalık gurupları incelendiğinde; yüzde 44'ünü nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar, yüzde birini yatağa bağımlı kan hastalıkları, yüzde 21'ini kardiyovasküler hastalıklar, yüzde 11'ini kronik-endokrin hastalıklar, yüzde 4'ünü hematolojik-onkolojik hastalıklar, yüzde 5'ini akciğer-solunum sistemi hastalıkları ve yüzde 15'ini ortopedi ve travmatoloji hastalıkları oluşturuyor.

Hizmetten çıkarılan hastalar incelendiğinde bu güne kadar, 553 hasta iyileşme nedeniyle, 921 hasta artık tedaviye ihtiyaç duymaması, 163 hasta, kendisinin veya yakınının tedaviyi sonlandırmayı talep etmesi, 46 hastanın tedaviyi ret etmesi, 27 hastada tedaviye yanıt alınamaması, 254 hasta ikamet değiştirmesi ve bin 301 hasta ise yaşamını yitirmesi nedeniyle evde sağlık hizmetinden çıkarıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.