6 İlde Kullanılan Kaçak Elektrikle 115 Hastane Yapılabilir

6 ili kapsayan Dicle Bölgesi’nde kayıp-kaçak elektriğin oranı % 75’e çıktı. Yılda İkinci 7 milyar liralık elektrik israf ediliyor. Bu parayla 420 okul, 115 hastane yapılabiliyor.

6 İlde Kullanılan Kaçak Elektrikle 115 Hastane Yapılabilir
15 Ağustos 2014 Cuma 14:49

   Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta kayıp-kaçak elektriğin faturası kabarıyor. Dicle Bölgesi’nde senede 14.4 milyar kWh kaçak elektrik kullanılıyor. Kaçak elektriğin oranı % 75’e çıktı. Kaçak çalınan elektrik miktarı Keban Barajı’nın imal etmeye denk geliyor. Yapılan hesaplamalara göre 6 ilde tüketilen yaklaşık olarak İkinci milyar kWh elektriğin 8 milyar kWh’lik  bölümü gereksiz olarak tüketiliyor. Bunun üzerine İkinci milyar 720 milyon lira havaya uçuyor. Bu miktarla 420 okul, 115 hastane, 150 öğrenci yurdu yapılabiliyor. 

Ortalamanın İkinci İkinci katı

   6 il, 59 ilçe ve 3 bin 337 köye elektrik dağıtımı gerçekleştirmekte olan Dicle Elektrik Dağıtım’ın (DEDAŞ) Sözcüsü Gökay Üstün, kısımda elektrik kullanma oranının Türkiye ortalamasının İkinci İkinci katı olduğunu ortaya koyarak , “Türkiye genelinde abone başı aylık ortalama tüketim 556 kWh iken, Dicle Bölgesi’nde bu sayı 1.234 kWh’ye çıkıyor. Bu oran tarımsal sulama ile beraber çok fazla miktarda klima kullanımının da gerçekleştiği Temmuz ve Ağustos ayları ile tekrar tarımsal sulamanın yanında elektrikle ısınmanın yoğun olarak gerçekleştiği Ocak ve Şubat aylarında daha da artıyor” diye belirtti .
   Üstün’ün verdiği verilere göre, önceki sene 6 ilde 19 milyar 250 milyon kWh elektrik tüketimi gerçekleştirildi. Bu tüketimin yaklaşık olarak % 75’inin demek oluyor ki yaklaşık olarak 14 milyar 450 milyon kWh’lik elektriğin kaçak olarak kullanıldığını açıklayan Üstün, kısımda tarım sektöründe tüketilen elektrik enerjisinin miktarının 4 milyar kWh’nin üzerinde olduğunu açıkladı . “Tarımsal sulamadaki elektriğin en az % 90’ı kaçak olarak kullanılmaktadır” diyen Üstün, bunları açıkladı : 
8 milyar kWh israf
   “DEDAŞ olarak, almış olduğumuz yekün elektrik bedelinin 1 senede yaklaşık olarak % 18’ini tahsil edebiliyoruz. Şirketin özelleştirilmesinden akabinde önceki 11 aylık zamanda yekün 1.4 milyon elektrik abonesinin 344 bin adedinden aylık hiçbir tahsilat yapılmamıştır. Bu sayı tüm abonelerin % İkinci ’ine denk geliyor. Yine 1.4 milyon elektrik abonesinin yaklaşık olarak 1 milyon adedinden ki bu abonelerimizin % 72’sinini oluşturmaktadır, aylık 45 TL’nin altında tahsilat yapılıyor.”
Gökay Üstün, 6 ilde tüketilen yaklaşık olarak İkinci milyar kWh elektriğin 
   8 milyar  kWh’lik   kısmının gereksiz olarak tüketildiğini ortaya koyarak israf edilen elektriğin bedelinin İkinci milyar 720 milyon lira olduğunu belirtti . Üstün, “Bu parayla bölgeye; İkinci derslikli  420 okul, 75 yataklı 115 hükümet hastanesi, 300 öğrenci kapasiteli 150 öğrenci yurdu yapılabilir” diye belirtti . 
   Üstün, şu şekilde devam etti: “Elektrik ithal kaynaklara dayalı bir enerji modeli. 2013 senesinde üretimin % 44’ü doğalgaz ve LNG santrallerinden elde edildi. Fuel-oil, motorin ve çok fazla yakıtlı santrallerin payı da yekün İkinci olarak gerçekleşmişti. İthal kömürü de bunlara eklersek Türkiye’de elektrik üretiminin yarısından fazlasının ithal kaynaklarla yapıldığını söylemek hata olmaz. Bu oran % 49 ila 55 arasında değişiyor. Neredeyse ithal bağımlısı olduğumuz bir kaynak israf edilerek tüketiliyor. İsrafın ve kaçak elektriğin Türkiye’nin cari açığına etkisi yaklaşık olarak 701 milyon dolar.” VATAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.