6-12 Mayıs Kan Haftası Dolayısı İle Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Rüştü Ertosun Beyin Yapmış Olduğu Açıklamadır.

6-12 Mayıs Kan Haftası dolayısı ile Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Rüştü Ertosun beyin yapmış olduğu açıklamadır.

6-12 Mayıs Kan Haftası Dolayısı İle Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Rüştü Ertosun Beyin Yapmış Olduğu Açıklamadır.
09 Mayıs 2015 Cumartesi 11:08

Ülkemizde her gün bir çok hasta, tedavileri için kan bağışı yapacak insanları bekliyor. Birçok kişi de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15i düzenli kan veriyor.

 

Ülkemizde her yıl 6-12 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

 

KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR

 

Türk Kızılayı 2005 yılında Sağlık Bakanlığı izni ve denetiminde güvenli kan temini projesini başlatmıştır. Bu projenin amacı ülkemizin yıllık ihtiyacı olan 1.800.000 ünite kanın gönüllü ve düzenli kan bağışçılarından elde edilmesini sağlamaktır.

 

Avrupa ülkelerinde kan bağışının nüfusa olan oranının ortalama %5 olduğu  düşünüldüğünde, ülkemizde bu oranın sadece %1.5 civarlarında olması bu konuda hasta ve hasta yakınlarının ne derece sıkıntı yaşadığını gösteren önemli bir istatistiki veri olarak göze çarpmaktadır.

 

Yaşanan tüm bu kan bulma veya arama sıkıntısının nedeni; kanın laboratuvar ortamında elde edilememesi ve kaynağının sadece insan vücudu olmasıdır. Bu özelliği nedeniyle sık sık radyo ve televizyonlarda çok acil kan aranıyor anonsları duymakta ve hastanelere koşarak kan bağışı yapmaktayız. Ancak; özellikle bir deprem ülkesi olan memleketimizde  kan ihtiyacının acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca; Akdeniz anemisi, lösemi gibi hastalıkların da ülkemizde çok görüldüğünü ve bu hastalarında düzenli kana ihtiyaçları olduğunu hatırlayarak, düzenli yapılan kan bağışının, stoklarımızın devamlılığı ve hastalarımızın sağlığı açısından önemli olduğunu bilmeliyiz.

 

En basit organ bağışı olarak tanımlayabileceğimiz kan bağışını; 18-65 yaş arasında, ciddi herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığı bulunmayan, hemoglobin değeri kadınlarda >12,5 gr/dl, erkekler için > 13,5 gr/dl olan herkes 3 ayda bir düzenli olarak yapabilmektedir. Vücudumuzda ortalama 5-6 litre kan bulunmakta ve bağış sırasında bunun sadece 450 ml.si(1ünite) alınmaktadır. Bu miktarında sağlığımız üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Üstelik vücudumuz bu miktarı 72 saat içersinde yerine koymaktadır.

 

Kan bağışı için bağışçılarımız öncelikli olarak bir kan bağışçısı sorgu formu doldururlar. Bu form hem kan bağışçısının hem de bu kanı alacak olan hastanın sağlığını korumaya yönelik sorular içerir ve yasal olarak doldurulması zorunlu bir formdur.

 

Doktorumuz, kan bağışçısının kan değerlerini, tansiyon, ateş, nabız gibi vital bulgularını ve kan bağışçısı sorgu formuna verdiği cevapları, ulusal kan rehberindeki kriterlere göre değerlendirip,  kan bağışına uygun olup olmadığına karar verir.

 

Kan bağışına uygun olan bağışçılarımız, kendileri için özel açılan steril ve tek kullanımlık kan torbalarına kan bağışlarını yaparlar. Kan bağışı ortalama 5 ila 10 dk arasında sürmektedir. Bağış sonrasında dikkat etmesi gereken konular açısından bilgilendirilen bağışçımız, bir süre dinlendirilir ve meyve suyu, soda, bisküvi gibi ikramlarını alır. Böylece kan bağışı süreci sonlandırılmış olur.

 

Bağışlanan tüm kanlar, HepatitB (B tipi sarılık), Hepatit C (C tipi sarılık), HIV (AIDS), Sifiliz gibi kan ile bulaşan hastalıklar açısından kontrol edilmektedirler. Ayrıca kişinin kan grubu da modern yöntemler ile belirlenmektedir.

 

Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmadığı belirlenen her kan; temel olarak, eritrosit (alyuvar), trombosit (pıhtılaşma hücreleri), plazma (kanın sıvı kısmı) olmak üzere 3 ürüne ayrılmaktadır. Bundan da anladığımız gibi bir ünite kan bağışı ile 3 kişiye yardımcı olmak mümkün olmaktadır.

 

Hasta ve hasta yakınlarının kan arama konusunda yaşadığı sıkıntının hepimizin başına gelebileceği unutulmamalıdır. Türk Kızılayı Kurumu, bağışlanan kan ve kan ürünleri için bir emanetçi olup, bunları ihtiyacı olan kişilere tüm toplumumuz adına ücretsiz ulaştırmaktadır. Düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçısı kazanımı, mutlak başarı sağlanması gereken ulusal bir projedir. Ve bu projenin başarıya ulaşması sosyal dayanışmamızın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

 

Sizi gönüllü kan bağışçısı olarak, yardıma ihtiyacı olan bir hastanın ızdırabını dindirmeye ve bunu düzenli hale getirerek, birçok hasta ve hasta yakınının sıkıntısını güvenli bir şekilde gidermeye davet ediyoruz.

 

Bu anlamlı hafta vesilesiyle tüm sağlıklı vatandaşlarımızın konu hakkında bilgi ve farkındalıklarının artmasını amaçlıyor, halkımızı gönüllü kan bağışı yapmaya davet ediyorum, sağlıklı kalmak istiyorsan kan ver, muhtaç olduğunda bulabilmen için, sağlıklı iken kan bağışla sloganları ile herkese sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

 

 

Dr. Mehmet Rüştü ERTOSUN

         İl Sağlık Müdürü
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.