4c Statüsündeki Çalışan Döner Sermaye Alacak

Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi tarafından 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, Sağlık Müdürlüğü’nde 4C’li olarak görev yapan Fatma Kaplan’ın döner serma...

4c Statüsündeki Çalışan Döner Sermaye Alacak
14 Mayıs 2016 Cumartesi 21:32

 Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi tarafından 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, Sağlık Müdürlüğü’nde 4C’li olarak görev yapan Fatma Kaplan’ın döner sermaye ek gelirlerinden faydalanmasına karar verildi. Böylece, Türkiye’de ilk kez 4C statüsünde çalışan birisi mahkeme kanalıyla döner sermaye alma hakkına kavuştu.

Tekel’in özelleştirilmesinin ardından 4C’li sözleşmeli personel olarak Sağlık Bakanlığı’na geçen Fatma Kaplan, diğer personel gibi döner sermaye ek ödemesinden yararlanmak için idareye yaptığı başvuruya olumsuz yanıt aldı. Bunun üzerine Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi, Avukat Oğuzhan Yılmaz aracılığıyla Gaziantep 1. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, döner sermaye ödemesi uygulamasının özünde, personelin kuruma sağladığı katkıyla elde edilen gelirlerin ek ödeme olarak dağıtılması esasına dayandığı gerekçesiyle üyesi Fatma Kaplan’a da döner sermaye verilmesini talep etti.

Gaziantep 1. İdare Mahkemesi’nde görülen dava ile ilgili verilen kararda, 4C statüsünde sözleşmeli olarak çalışan Fatma Kaplan’ın yaptığı vazifesi ile döner sermayenin işleyişine fiilen katkı sağladığının tartışmasız olduğu, bu nedenle davacının döner sermaye ek ödemesinden yararlandırılmamasına ilişkin işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle, Fatma Kaplan’ın da döner sermaye ek ödemesinden yararlanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, Anayasa’nın 125’inci maddesinin son fıkrasında yer alan “İdare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür” hükmü uyarınca, yoksun kaldığı parasal tutarın davacıya ödenmesine karar verdi. Buna göre, 4C’li Fatma Kaplan’a, döner sermaye ödenmesi için idareye yaptığı başvuru tarihinden itibaren geriye dönük olarak döner sermaye ödemesi yapılmasının yolu açıldı.

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesinin ardından, 4C’li sağlık personelinin sorunlarının çözümüne ağırlık verdiklerini belirtti. Sağlık Sen olarak sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda büyük bir başarıya imza attıklarını vurgulayan Arayıcı, şöyle konuştu:

"4B’li personel ilk göreve başladığı yıllarda, her türlü güvenceden yoksundu ve kadrolu personele göre insani sayılabilecek çoğu haktan mahrumdu. Bu sorunların büyük bir bölümü Sağlık-Sen’in mücadelesi ile çözüldü. Kısa süre önce de tüm sözleşmelilerin kadroya geçirildi. Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi olarak, 4C’li personelimiz Fatma Kaplan’ın da döner sermaye ek ödemesinden yararlanması için yaptığımız başvurunun mahkeme tarafından kabul edilmesi Türkiye’de bir ilktir. Bu mahkeme kararının kesinleşmesi ile birlikte tüm 4C'li çalışanlar da döner sermaye alacak ve böylece önemli bir mağduriyet daha Sağlık-Sen’in çabaları ile giderilecektir.”

CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.