48 Bin Ebe’nin Sabrı Taşmak Üzeredir.

TSS

48 Bin Ebe’nin Sabrı Taşmak Üzeredir.
01 Mayıs 2012 Salı 10:08

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, İşyeri Baş Temsilcisi Ali Yıldız ile birlik de  21-28 Nisan Ebeler haftası  nedeniyle  İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görev yapan ebelerin sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası ebeler haftası nedeniyle toplantıya katılanlara ikramlar yapıldı ve günün anısına yaş pasta kesildi. Toplantı sonrası Şube Başkanı Çeker açıklamalarda bulundu. 
Kurumları Ve Yetkilileri Sorumluluk Almaya Davet Ediyoruz.

Şube Başkanı Çeker ; En kutsal varlık olan insana gece gündüz demeden 24 saat kesintisiz hizmet sunan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin her gecen gün dozunu artmakta, Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına kurum sorumluları sahip çıkmayarak kaderleri ile baş başa bırakmaktadırlar diyen  Çeker; Doktorlarımızdan ebelerimize kadar tüm sağlık çalışanları hayatlarından endişe eder bir halde sağlık hizmetini öz veri ile yürütmektedirler. Ebeler haftası vesilesi ile de öncelikli olarak sağlıkta şiddetin son bulması için ülke toprakları üzerinde yaşayan her ferde çağrıda bulunuyoruz. Kurumları ve yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyoruz. Dedi.

İlimizde 1045 Ebe Görev Yapmaktadır.

Açıklamalarını sürdüren Çeker; Kocaeli’nde Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlarda 839, Kocaeli  Üniversitesine bağlı Faaliyet gösteren  Tıp Fakültesi Hastanesinde 56, Özel Sağlık kuruluşlarında ise 150 olmak üzere toplamda ilimizde 1045 ebe görev yapmaktadır. Dedi.

İlimizde Yaşayan Anne Ve Bebekler Şanslıdırlar.    

Şube Başkanı Ömer Çeker; Kocaeli’nin nüfusu yaklaşık Bir Milyon Altı Yüz bindir. Türkiye de nüfusa orantılı olarak 100 Bin kişiye 64 ebe düşmektedir. Kocaeli’nde ise 1045 ebe görev yapmakta olup Ülke nüfusuna oranla İlimizde 21 ebe fazlalığı olup Türkiye genelinin üstünde olduğundan ilimizde yaşayan anne ve bebekler şanslıdırlar. Dedi.   

48 Bin Ebe  Ne Yazık Ki Sorunlar Yumağının İçinde Bırakılmışlardır.

Başkan Çeker; Ülkemizde ise  48 Bin 498 ebe görev yapmaktadır.   Temel görevleri anne ve bebeklere sağlık hizmeti sunmak ve ülkemizdeki annelerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesine vesile olan ebelerimiz anne ve bebek sağlığının korunmasında güvenlik sigortasıdırlar. Değerleri ölçülemez  48 Bin Ebe  ne yazık ki sorunlar yumağının içinde bırakılmışlardır. Dedi.

Usulsüz Uygulamalara Maruz Kalmaktalar. 

Ebeler ile ilgili açıklamaları sürdüren çeker; Görev tanımlamaları ile ilgili belirsizlik nedeniyle sağlık kurum ve kuruluşlarında mesleklerini gereği gibi icra edememektedirler. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı ebeyi anne ve çocuk sağlığı hizmetlerini yürüten, doğum öncesi,  doğum, sonrası hizmetleri veren, doğum yaptıran 0-6 yaş grubu  çocuk beslenme ve aşıları yapan kişi olarak tarif etse de bu tarifin uygulamaya dönüştürülmediğini görmekteyiz. Diyen başkan çeker; Ebelerimizin branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmaktadırlar. Usulsüz uygulamalara maruz kalmaktalar.  Yöneticilik hakkı tanınmayarak kariyer yapmalarının önüne engel çekilmiştir. Dedi.

Sorunlarla Karşı Karşıya Bırakılmışlardır.

Çeker; Ebelerimiz özellikle taşrada kreş ve lojman sıkıntısı nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar. Aile hekimliği sisteminde görev yapan ebelerden tutunda vekil ebe hemşire olarak görev yapanlara kadar farklı istihdam modelleri ile farklı haklar tanımış,  çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakılmışlardır. Dedi.

Düşük Ücretlere, Kısıtlı Mali Ve Sosyal Haklara Mahkûm Edilmektedirler.

Avrupa ve Türkiye deki nufusa düşen ebe sayılarını karşılaştıran Çeker;  Türkiyede 100 Bin kişiye düşen ebe sayısı 64’dür. Avrupa birliğinin ortalamasının 36 olduğu düşünüldüğünde bu sayının yüksek olması önemlidir. Diyen başkan Çeker;  Fakat Avrupalı ebelerin mali ve sosyal hakları ile karşılaştırıldığında ebelerimizin Avrupalı ebelerin çok gerisinde olduğunu görmekteyiz. Özellikle vekil ebe hemşirelik istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edilmektedirler. Dedi.

Siyasetçiler Ve Yöneticiler Unutmamalıdır

Ebelerin sorunlarının çözüme kavuşturulması için ilgileri göreve davet eden Başkan Çeker; Bu milletin geleceği olan bebeklerine ilk sağlık hizmetini sunarak çok önemli bir görevi yerine getiren ebelerin sorunlarına çözüm üretmek bu ülkenin yöneticilerinin öncelikli vazifesi olduğunu düşünüyoruz.  Siyasetçiler ve yöneticiler unutmamalıdır ki, ebelerin her sorununu çözüme kavuşturmak adına atılacak her adım bu ülkenin geleceğine yapılacak bir hizmettir. Dedi. 

48 Bin Ebenin Artık Sabrı Taşmak Üzeredir.

48 bin ebenin artık sabrı taşmak üzere olduğunu söyleyen  Şube Başkan Çeker; Sorunlarına çözüm beklemektedirler. İfade etmek isteriz ki ebelerimizin Sağlık Bakanlığı’ndan istedikleri bu haftada sorunlarının çözüldüğünü görmektir. Diyen Başkan Ömer Çeker; Beklentileri göstermelik kutlamalar değil, mağduriyetlerinin giderilmesidir. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlarının çözümüne vesile olması dileğiyle anne ve bebek sağlığının şifa eli olan, yurdun dört bir yanında özverili ile görev yapan tüm ebelerimizin ebeler haftasını kutluyoruz. Dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.