40 Yaş Ve Kpss Engeli Kaldırılmalıdır..

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet Datlı yapmış olduğu basın açıklamasında sağlık meslek liselerinde meslek dersi öğretmenliği için 40 yaş şartının kaldırılmasını, tercihen sağlık eğitimi alanında lisans mezunu tıbbi teknologların ve ebe, hemşire, sağlık memuru gibi formasyonu olan sağlık çalışanlarını KPSS olmadan kurumlar arası geçişle Öğretmenliğe geçebilmeleri için geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunulmuştur.

40 Yaş Ve Kpss Engeli Kaldırılmalıdır..
06 Ocak 2014 Pazartesi 08:49

Bilindiği üzere  Sağlık Meslek Liseleri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda sağlık personeli yetiştiren okullardır. Sağlık meslek liselerinde; Liselere denkliği açısından kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile her bölüm için ayrı olan bölüme özel meslek dersleri okutulmaktadır. Sağlık meslek liselerine ilköğretim okulları mezunlarından başvuru şartlarını taşıyan ve yapılan sınavda başarılı olanlar kabul edilir.

03.02.2006 tarih ve 26069 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5450 sayılı Kamu Kurum Ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Millî Eğitim Bakanlığına Devredilmesi İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte sağlık meslek liseleri Milli Eğitim Bakanlığına  devredilmiştir.

Sağlık Meslek Liselerinde öğretmen olarak atanabilmek için sağlıkla ilgili 4 yıllık yükseköğrenim görenlerin sahada  en az 3 yıl çalıştıktan sonra öğretmen olma yolunun açılması eğitimde kaliteyi artıracağını düşünmekteyiz. Sağlık personeli okullarda usta çırak ilişkisi içerinde yetişmektedir.Usta olmadan çırak veya kalfa yetiştirilemez. Saha deneyimi olmayan direk üniversiteden yeni mezun olmuş öğretmenlerin atanabilmelerine en az 3 yıl saha deneyimi gibi belli başlı kriterler getirilmesi gerktiğini düşünüyoruz.

 Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında  sağlık meslek liselerine öğretmen atamaları yönünde ek protokol yapmalıdır. Protokol kapsamında sahada en az 3 yıl deneyimi olan lisans mezunu sağlık çalışanlarının sağlık meslek liselerine öğretmen olarak atanmalarının yolunun açılması eğitimin kalitesi için zaruret teşkil etmektedir.  Sağlık meslek lisesi meslek dersi öğretmeni atamalarında yaş şartını kaldırmalıdır. Yaş şartı deneyimli formasyonu olan sağlık profesyonellerinin atanmalarında engel teşkil etmektedir.

Öğretmenlik görevine atanacaklarda  657 sayılı Kanunun 48. maddesinin (B) bendinin ikinci fıkrası, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğin de  Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda hâlen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz. hükmü yer almaktadır.

Basında takip ettiğimiz kadarıyla Danıştay 12.Dairesi tarafından verilen temyiz kararında “ MEB bünyesinde usta öğretici olarak görev yapmış ve yapmakta olan kişilerin '40 yaşından gün almamış olmak' koşulunu ilk defa usta öğretici olarak istihdam edildikleri tarih itibariyle taşımalarının yeterli olduğu, sonradan öğretmen olarak atanırken yaş koşulu aramanın hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna varılmıştır" yönünde karar verildiği belirtilmektedir.

Sağlık meslek liselerinin Bakanlığınıza devir öncesi Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık eğitim enstitüsünden mezun olanlar meslek dersi öğretmeni olarak görev alabiliyorlardı. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık eğitim enstitüleri mezunu olanların bir çoğu sağlık bakanlığında halen  tıbbi teknolog olarak görev yapmaktadırlar. Tıbbi teknologların formasyonu olup, eğitim seviyesi lisans ve yüksek lisans düzeyindedir. İlgili personeller mesleki anlamda gerekli bilgi ve tecrübeye fazlasıyla sahiptirler. Tıbbi teknologların bir çoğu öğretmenliğe geçişte 40 yaş sınırına takılmaktadır. Tıbbi teknologların dışında da bir çok tecrübeli formasyonu olan sağlık çalışanları da 40 yaş sınırına takılmaktadırlar. Danıştayın ilgili kararı gereğince tecrübenin önünde engel olan 40 yaş şartının kaldırılması kamu yararı gereğidir. Kurumlar arası geçiş yoluyla tıbbi teknologların ve formasyonu olan diğer ebe, hemşire, sağlık memuru gibi sağlık çalışanlarının öğretmenliğe geçişini kolaylaştırarak tecrübeli meslek dersi öğretmeni ihtiyacını karşılanabilir. 

Bu konudaki taleplerimiz resmi olarak Milli Eğitim Bakanlığına iletilmiştir. Saygılarımızla

                                                                           İsmet Datlı
                                            Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.