4 Sedyeli Ambulans Uçak Geliyor

Sağlık Bakanlığının hava ambulans sistemi, yakında hizmete girecek 4 sedyeli ambulans uçakla daha da genişleyecek.

4 Sedyeli Ambulans Uçak Geliyor
Sağlık Bakanlığının hava ambulans sistemi, yakında hizmete girecek 4 sedyeli ambulans uçakla daha da genişleyecek. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 4 sedyeli ambulans uçakla daha fazla sayıda hasta ve yardım ekibinin taşınabileceğini bildirdi. Akdağ, AA muhabirine 2008 Ekim ayında başlayan hava ambulans sisteminde hayata geçirilecek yenilikler ve bugüne kadar yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Geçen yılın sonunda iki sedyeli ambulans uçak sayısının ikiden dörde çıktığını hatırlatan Akdağ, "İlk aşamada hizmete giren iki uçağımızdan biri turbo jet, diğeri turbo prob tipindeydi. En son hizmete giren iki ambulans uçağımız da turbo jet tipinde" dedi. 

Hava ambulans sistemine iki uçağın daha dahil olmasıyla vakalara hem daha hızlı müdahale imkanı doğduğunu hem de hizmet verilen hasta grubunun ve alanın genişlediğini ifade eden Akdağ, şunları belirtti: 

"Ambulans uçaklarımız sayesinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında müdahale ve tahliye ihtiyacı doğan hastalarımıza kısa sürede ulaşma imkanı bulabiliyoruz. Ambulans uçaklarımızın sayısı artıkça daha fazla sayıda hastayı geniş bir alanda bir yerden başka bir yere nakledebiliyoruz. Bugüne kadar batıda İngiltere'den doğuda Afganistan'a kadar ambulans uçak yollayıp çok sayıda hasta ve yaralının Türkiye'ye naklini gerçekleştirdik. Eskiden başka ülkelerin vatandaşlarını ambulans uçak gönderip aldırdığı haberleri yapılırdı. Şimdi bunları kendi vatandaşlarımız için hiç bir ücret almadan biz de yapabiliyoruz."  YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması