4/c Personeli Hakkında Mahkeme Kararı

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Kanunun 4/c maddesine göre görev yapmakta olan bir personele aylıksız izin verilmemesi işleminin yürütmesinin durdurdu. Geçici personel statüsünde görev yapmakta olan davacı 6aylık süre içerisinde ücretsiz izin istemiyle yapmış olduğu başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali ve yürütülmesi durdurulma istemiyle açılmıştı.

4/c Personeli Hakkında Mahkeme Kararı
11 Kasım 2014 Salı 11:49

Dava, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı emrinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/c maddesi kapsamında geçici personel statüsünde görev yapmakta olan davacının 6 aylık ücretsiz izin verilmesi istemiyle yapmış olduğu başvurunun reddine ilişkin işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılmıştı.
 
Mahkeme kararında, “Dava dosyasının incelenmesinden, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Turizm Fakültesi Dekanlığı emrinde 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak görev yapan davacının 15.09.2014 tarihinde başlayacak olan yasal 16 haftalık ücretli doğum izninin sona ermesini müteakip 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunduğu, talebin reddi üzerine bakılan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.
 
Olayda, Iş Kanununun 74. maddesinde yer alan; isteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verileceğine yönelik paralel düzenleme de göz önüne alındığında, geçici personelin doğum yaptıktan sonra aylıksız izne ayrılma talebinin Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan ailenin ve çocukların korunması ilkesi çerçevesinde değerlendirilerek 6 ay ücretsiz izin verilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
 
Öte yandan, davacının izne ayrılmaması durumunda bebeğin anneye en çok ihtiyaç duyduğu dönemde iznin kullanılamayacak olması nedeniyle davacı ve çocuğu yönünden telafisi güç zararlar oluşacağı açıktır.” İfadelerine yer verildi.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.