4/b'ye Geçen Vekil Ebe Ve Hemşireler...

4/B'ye geçen vekil ebe ve hemşireler

4/b'ye Geçen Vekil Ebe Ve Hemşireler...
22 Ekim 2012 Pazartesi 16:23

663 Sayılı KHK ile vekil ebe ve hemşireler 4/B'ye geçmiş, kendileri ile sözleşme imzalanarak hastanelerde göreve başlatılmışlardı.

 
663 Sayılı KHK ile vekil ebe ve hemşireler 4/B'ye geçmiş, kendileri ile sözleşme imzalanarak hastanelerde göreve başlatılmışlardı.

Sağlık Bakanlığı'nın 16 Mart 2012 tarihinde yayınladığı bir yazı ile de 4/B'ye geçen vekil ebe ve hemşirelerin daha önce görev yaptıkları sağlık evlerine veya ihtiyaç olan en yakın sağlık evlerine atanmasını istemişti.

Söz konusu düzenlemenin sonucunda, Yozgat'ta vekil ebe-hemşire olarak görev yaparken sözleşmeli hemşireliğe geçen ve Devlet Hastanesinde göreve başlayan Türk Sağlık-Sen üyesi bir hemşirenin tekrar sağlık evine görevlendirilmesine üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Yozgat İdare Mahkemesi konu ile ilgili olarak verdiği kararda söz konusu işlemin sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslara aykırı olduğuna vurgu yaptı.

Mahkeme kararında mevzuat hükümlerinin açık olduğu belirtilerek, 4/B'li sözleşmeli personelin sözleşmesinde belirtilen görev yeri ve görevi dışında çalıştırılamayacağının açıkça kurala bağlandığına dikkat çekildi.

Kararda "Devlet Hastanesinde 4/B'li olarak görev yapan hemşirenin, Maliye Bakanlığı tarafından vize edilmiş sözleşmeli hemşire pozisyonunda görev yaptığının açık olduğundan, Sağlık Evine atanmasına ilişkin dava konusu işlemde mevzuata ve hukuka uyarlılık görülmemiştir" denilerek dava konusu işlemin iptaline karar verildi.

TÜRK SAĞLIK-SEN 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.