4/b Sözleşmeli Sağlık Personeli Eş Durumu 2013 Tayinleri Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Temmuz ayı dâhil eş veya sağlık durumu nedeniyle iller arası yer değişikliği başvurusunda bulunacak personeller için duyuru yaptı.Peki 4/B Sözleşmeli Sağlık Personelinin Eş Durumu Tayinleri Nasıl Yapılır? İşte detaylar

4/b Sözleşmeli Sağlık Personeli Eş Durumu 2013 Tayinleri Nasıl Yapılır?
13 Haziran 2013 Perşembe 10:17

Eş durumu nedeniyle yer değişikliği
(1) Eş durumu nedeniyle il"ler arası yer değişikliği için boş sözleşmeli personel pozisyonları her yıl ocak ve temmuz aylarında Bakanlıkça tespit ve ilan edilir. Bu pozisyonlara yerleştirme kura ile yapılır.
(2) Sözleşmeli personelin, eş durumu nedeniyle il"ler arası yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için;
a) Bakanlığın o il"de boş pozisyon ilan etmiş olması,
b) Pozisyonunun vizeli olduğu il"de fiilen en az bir yıl çalışmış olması,
c) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunduğunu belgelemesi,
ç) Eşinin, stratejik personel olması veya 4924 sayılı Kanuna göre istihdam edilmesi,
gerekir.
(3) Aile birliğinin, D ve C hizmet gruplarında ve daha alt hizmet bölgesinde/grubunda doluluk oranı daha düşük olan bir il"de, doluluk oranlarının eşit olması halinde ise sözleşmeli personelin çalıştığı il"de sağlanması esastır. Eşlerden her ikisinin de sözleşmeli personel olması halinde üst durumda olan eşin çalıştığı il"e; eşlerden birinin sözleşmeli diğerinin kadrolu personel olması halinde ise sözleşmeli eşin çalıştığı il"e; öncelikle bakılarak diğer eşin görev yeri D ve C hizmet grubunda bulunan eş"e bağlı olarak değiştirilebilir.
Durumların gerçekleşmemesi halinde, üst hizmet bölgesi/grubunda bulunan eşin görev yeri, alt hizmet bölgesi/grubunda bulunan eş"e bağlı olarak değiştirilebilir. Ancak, eşlerden biri 5 veya 6 ncı hizmet bölgesinde ise pozisyon ve standardın uygun olması halinde diğer eş bu il"e atanabilir.
(4) Eş durumu açısından üstlük ve astlık durumu sırasıyla; diş tabipleri, eczacılar, 4 yıllık lisansiyerlerin atandığı pozisyon unvanları, 2 yıllık önlisans mezunlarının atandığı pozisyon unvanları, orta öğretim mezunlarının atandığı pozisyon unvanları ve bunlarda eşitlik olması halinde hizmet süresi fazla olan şeklindedir.
(5) Kadrolu personelin, sözleşmeli eşin görev yaptığı il"e nakil talebinde bulunabilmesi için o il"de standardın uygun olması şarttır. Kadrolu eşin, standardın uygun olmaması nedeniyle sözleşmeli eşin bulunduğu il"e atanamadığının, sözleşmeli personelin eş durumu nedeniyle yer değişikliği başvurularının alındığı tarihler arasında belgelendirilmesi halinde sözleşmeli personel, kadrolu eşin görev yaptığı il"e yer değişikliği talebinde bulunabilir.
(6) (Değişik fıkra: 21/09/2011 tarihli ve 263826 sayılı Bakan Onayı) Bu madde kapsamında en son yapılan eş durumu kurası için boş pozisyon ilan edilmemiş olması veya en son yapılan kura sonucu sözleşmeli personelin kadrolu çalışan eşinin bulunduğu il"e yerleştirilememesi durumunda, bir sonraki eş durumu kurası için boş sözleşmeli personel pozisyonlarının ilan edileceği tarihe kadar başvuruda bulunması ya da sözleşmeli personelin, pozisyonunun vizeli olduğu il"de fiilen en az bir yıl çalışmamış olması nedeniyle bu madde hükümlerinden yararlandırılamaması hallerinde kadrolu personel, sözleşmeli eşin görev yaptığı il"e standardın uygun olması kaydıyla atanır.
(7) Kadrolu personelin eşinin, diğer kamu kurum veya kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu"nun 4/B maddesine göre sözleşmeli personel olarak çalışması halinde ise kadrolu personel, eşinin görev yaptığı il"e standardın uygun olması kaydıyla atanır.
(8) Sözleşmeli personel, eş durumu nedeniyle yer değişikliği talebini PBS üzerinden yaparak, istenen belgeleri birim amirine imzalattığı PBS formuna eklemek suretiyle doğrudan Bakanlığa gönderir. Yer değişikliği talebi, yukarıda belirtilen şartlar ve mevzuata göre incelenerek talebi uygun olanların listesi, uygun olmayanların gerekçesiyle birlikte listesi ve diğer hususlar Bakanlıkça ilan edilir.
(9) PBS üzerinden kesinleştirilmeyen veya PBS üzerinden kesinleştirilip süresi içinde Bakanlığa gönderilmeyen başvurular ile başvuru sahibinin veya ilgili birim amirinin imzası bulunmayan başvurular, Bakanlıkça değerlendirmeye alınmaz.
(10) Yerleştirme sonuçları Bakanlıkça ilan edilir.
(11) Kura sonucu, eş durumu nedeniyle görev yeri değişikliğine hak kazanan personelin atamaları Bakanlık tarafından il emrine yapılır. Bu personelin il içerisinde görev yapacakları hizmet birimleri, Bakanlıkça tespit edilen tarihler arasında Müdürlükler tarafından belirlenir. Görev yeri değiştirilen personel ile yeniden sözleşme imzalanır.
Aile Bakanlığı"ndan 4/B"li personelin yer değişikliğine ilişkin duyuru
4/B SÖZLEŞMELİ PERSONELİN İLLER ARASI YER DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN DUYURU
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı bünyesinde 657 sayılı DMK "nın 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak görev yapan personel arasından, Temmuz ayı dâhil eş veya sağlık durumu nedeniyle iller arası yer değişikliği başvurusunda bulunacak personelin gerekli evrakları 14.06.2013 mesai bitimine kadar Bakanlığımız Personel Dairesi Başkanlığı"na ulaştırmaları gerekmektedir.
Not: Eşi özel sektörde çalışanlar, eşlerinin en az 3 yıl sigortalı çalıştıklarını belgelemek zorunda..

Diğer taraftan ayrıca; KPSS 2013/1 Tercih İşlemleri 24 Haziran – 03 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. 10 Haziran 2013 KPSS Haziran tercihi haberleri
KPSS 2013/1 Tercih ve Yerleştirme işlemleri için DPB tarafından 04 Mart – 17 Mayıs 2013 tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanacaktır.
Toplanan bu talepler kadro imkanları ölçüsünde düzenlenerek KPSS 2013/1 Tercih Kılavuzu hazırlanması için ÖSYM"ye gönderilecek ve KPSS 2013/1 Tercih İşlemleri 24 Haziran – 03 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
KPSS 2013/1 Tercih Kılavuzu tercih işlemlerinin başlayacağı 24 Haziran 2013 tarihinde ÖSYM"nin web sitesinde yayımlanacaktır.
KPSS 2013/1 tercih işlemlerinde kaç kişilik bir alımın yapılacağı DPB tarafından belirtilen çalışmanın yapılmasından sonra netlik kazancaktır.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.