4/b Kadrosu Verilmeyen Vekil Ebe Ve Hemşirelere Müjde...

4/B Kadrosu Verilmeyen Vekil Ebe ve Hemşirelere Müjde

4/b Kadrosu Verilmeyen Vekil Ebe Ve Hemşirelere Müjde...
25 Haziran 2012 Pazartesi 09:12

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 4/B Kadrosu alamayan Vekil Ebe ve Hemşireler için yargı yolu aralandı.
   
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 4/B Kadrosu alamayan Vekil Ebe ve Hemşireler için yargı yolu aralandı.
 
Tüm Sağlık- Sen 2224 Vekil Ebe Hemşire için mücadele ederek kadroya geçirilmelerini sağladıktan sonra bu kez kadroya geçemeyen Vekil Ebe ve Hemşireler için yargıya başvurdu.


Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, 2224 Vekil Ebe ve Hemşire için mücadele ederek kadroya geçirilmelerini sağladıktan sonra bu kez kadroya geçemeyen Vekil Ebe ve Hemşireler için yargıya başvurduklarını açıkladı.

 

Erözgün,Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Kadro alamayan Vekil Ebe ve Hemşirelere yapılan haksızlığı ortadan kaldırmak için dava açtıklarını belirtti.

 

Erözgün, Gün eksikliği yada sürekliliği olmadığı gerekçesiyle Vekil Ebe hemşirelerin bir kısmına kadro verilmedi. Bu haksızlığı ortadan kaldırmak için konuyu yargıya taşıdık. Dört ay Vekil İmamlık yapanlar kadroya geçirilirken, üç yıldır Vekil Ebe Hemşire olarak çalıştığı halde kadro alamayan üyelerimiz için dava açtık dedi.

 

Erözgün, 2.11.2011 tarihli ve 28103 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 11 inci maddesiyle;657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 86 ncı maddesine göre çalışan vekil ebe/ hemşirelerin, aynı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmesine imkân tanınmıştı.

 

3 yıldır aralıklı olarak sözleşmesi yenilenmek suretiyle vekil ebe  olarak çalışan   üyemiz  için Sendikamız Hukuk müşaviri Av. Murat ALIMCI 4/B li sözleşmeli olarak atanma talebinin idarece reddedilmesi üzerine İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Konuyu avukatımızla birlikte Genel Merkez olarak bizde hassasiyetle takip ediyoruz dedi.

 

Dava ile ilgili bilgi veren Erözgün, açılan davada,vekil ebe olarak çalışan  üyenin 3 yıllık hizmet süresi ve sürekliliğinin göz ardı edildiği vurgulanarak; 663 sayılı KHK'nın geçici 11. Maddesi'ndeki "Bu maddenin yayımı tarihinde Sağlık Bakanlığında 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesine göre vekil ebe ve hemşire olarak en az bir yıldan beri çalışmakta olan ve anılan Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşıyanlardan bu maddenin yayımı tarihinden itibaren otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, çalıştığı pozisyon unvanlarına göre, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında vizelenecek ebe ve hemşire unvanlı sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilir" ifadesinde yer alan "Bu maddenin yayımı tarihinde", "...dan beri çalışmakta olan", "otuz gün içinde" ibarelerinin, anayasaya aykırı olduğu ve bu ibarelerin iptal edilmesi istemiyle dava açıldığını belirtti. 

 

Haksızlıklar karşısında hukuk mücadelemiz devam ediyor diyen Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceklerini belirtti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.