............................................%'lik Zam+Taban Aylığı+Refah Payı+Enflasyon Farkı İstenecek

TOPLU SÖZLEŞMEDE

............................................%'lik Zam+Taban Aylığı+Refah Payı+Enflasyon Farkı İstenecek
21 Temmuz 2015 Salı 16:32

Milat Gazetesine röportaj veren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme görüşmelerindeki taleplerini formülle açıkladı.

Toplu sözleşme talepleri 26 temmuzdan sonra açıklanacak

Yalçın, “20 milyon aileyi yakından ilgilendiren Toplu Sözleşme masasından beklentiniz nedir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Toplu Sözleşme hazırlıklarımızı defalarca çalıştay yaparak olgunlaştırdık. Akademisyenlerin, danışmanlarımızın, konfederasyon ve sendika genel merkezlerimizin yöneticilerimizin katılımıyla yaptığımız çalıştaylarda dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de dikkate alarak Toplu Sözleşme taleplerimizi olgunlaştırdık. 25-26 Temmuz’da yapacağımız Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda, yoğun bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan taleplerimizi il başkanlarımızla istişare edeceğiz, onlarında onayını aldıktan sonra kamu oyu ile paylaşacağız. 27 Temmuz’da, konfederasyon yöneticilerimizin, sendikalarımızın başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, il başkanlarımızın, Anka şubelerimizin ve kamu görevlilerinin katılımıyla Devlet Personel Başkanlığı’nın önünde kitlesel bir basın açıklaması ile taleplerimizi kamuoyuna deklare edeceğiz. Kitlesel basın açıklamasından sonra taleplerimizi Kamu İşveren Heyeti adına koordinasyon görevi gören Devlet Personel Başkanlığı’na sunacağız.”

Yüzdelik zam + taban aylığı + refah payı + enflasyon farkı

Yalçın, toplu sözleşme masasına getirilecek taleplerin hazır olduğunu ancak, il başkanlarımızın onayı olmadan paylaşmanın doğru olmayacağını belirterek, “İl başkanlarımızın teklif  ve önerileri doğrultusunda taleplerimizde değişiklikler olabilir, kamuoyunu yanıltmış olmayalım.  Genel anlamda, Toplu Sözleşme rakamlarımızı belirlerken kullanacağımız formülü MİLAT okuyucularıyla paylaşalım.  2016-2017 Toplu Sözleşme taleplerimizi tespit ederken, yüzdelik zam artı taban aylığı artı refah payı artı enflasyon farkı ölçeğini kullanacağız. Memur-Sen,  hazırlamış olduğu rasyonel talepler ve yürüttüğü stratejiler sonucunda kamu görevlilerini enflasyona ezdirmemiş, kamu görevlilerinin enflasyonu  ezmesini sağlamıştır. Memur-Sen’in elde ettiği tüm Toplu Görüşme ve Toplu Sözleşme kazanımları sonunda kamu görevlilerinin maaşları enflasyonun hep üzerinde artış göstermiştir.  Sosyal ödemelerdeki artış ise, enflasyonun çok çok üzerinde gerçekleşmiştir.” ifadeleri kullandı.

Memura grev ve siyaset hakkı verilmeli

Toplu Sözleşme yapmak için kamu görevlilerine mutlaka grev hakkı verilmesi gerektiğini, siyaset hakkının sağlanmasının da, hem Türkiye’nin demokratikleşmesine,  hem de yürütmenin eylem ve işlemlerinin kalitesinin artmasında olumlu katkı yapacağını ifade eden Ali Yalçın, “İşçilerin siyaset yapa hakkı var, kamu görevlilerinin yok. Bu paradoks kamu görevlilerine siyaset hakkı verilerek giderilmeli, kamu görevlilerinin tüm birikimleri siyaset kanalıyla kamu yönetimine yansıtılmalıdır. Kamu görevlilerine siyaset ve grev hakkının verilmesi Avrupa Birliği’ne giriş şartlarından 19. Faslın açılmasının önünü de açacaktır.  Memur-Sen olarak, hazırladığımız tüm demokratikleşme raporlarında ve yeni anayasa tekliflerinde kamu görevlilerine yönelik siyaset ve grev hakkının verilmesini talep ettik. Bu talebimizi kararlılıkla her zemin ve platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Aksi taktirde ülkenin en eğitimli kesimini siyasetten uzak tutarak fayda değil zarar veririz.” dedi.

2013 yılında yapılan toplu sözleşme, enflasyon farkı ve refah payı içermemesi ve kamu görevlilerinin ücret ve maaşlarında reel kayıplara yol açtığı için çok eleştiri almıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.