30 Umke Görevlisine 'temel Modül' Eğitimi

Ulusal Medikal ve Kurtarma Ekibi (UMKE) 2011 yılı eğitim programı dahilinde, 3 ilden katılan 30 görevlisine 6 gün boyunca Temel Modül Eğitimi verildi.

30 Umke Görevlisine 'temel Modül' Eğitimi
23 Kasım 2015 Pazartesi 09:23

KARS (CİHAN)- Ulusal Medikal ve Kurtarma Ekibi (UMKE) 2011 yılı eğitim programı dahilinde, 3 ilden katılan 30 görevlisine 6 gün boyunca Temel Modül Eğitimi verildi.
Erzurum UMKE Bölge eğitimcilerinden İbrahim Esen, Fatih Yücetan Gedikli, Sıtkı Ulaş’ın eğitmenliğini yaptığı ve Kars, Ardahan, Iğdır UMKE görevlilerinin katılım gösterdiği eğitim programının ev sahipliğini Kars üstlendi. Eğitim Tipi Sağlık Ocağı Eğitim Salonu’nda düzenlenen 2 günlük teorik ve pratik eğitimin ardından, Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait mesire alanında kursiyerlerin gece şartlarına da uyum sağlayabilmeleri amacıyla 4 günlük kamp eğitimi düzenlendi.
Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Türkiye’nin afet türlerinin büyük bir kısmından az ya da çok miktarda etkilendiğini kaydederek, UMKE’nin önemini vurguladı ve şöyle konuştu: "Ülkemizde deprem ağırlıkta olmak üzere, heyelan, su basması, çığ düşmesi ve benzeri olaylar sonucu oluşan yıkım ve kırımlar küçümsenmeyecek oranda fazladır. Bunun üzerine kurulmuş olan UMKE, yurdumuzda başta deprem olmak üzere, yaşanabilecek olası afetlerde hizmet vermek amacıyla iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun olarak donatılmış gönüllü ekiplerden oluşmaktadır. Biz de olası afetlere karşı ilimize düşen payı yerine getirmek amacıyla ekibimizi kurduk ve gerekli malzemeleri temin ederek eğitimlerimize başladık." şeklinde konuştu.
UMKE kursiyerlerinin geçtiğimiz 6 gün içinde çok ciddi ve disiplinli bir eğitime tabi tutulduğunu belirten Dr. Sevinç, eğitimi şöyle anlattı: "İlimiz dahil olmak üzere, 3 ilin UMKE görevlilerinin katılımıyla gerçekleşen programda afet durumlarında gerekli olacak temel eğitimler kursiyerlere verildi. Afet ve olağanüstü durumlara genel bir bakışın ardından , bu durumlarda sağlık risk yönetimi, UMKE tanımları, afet lojistiği gibi genel afet bilgisi modülü kursiyerlere anlatıldı. Bunların haricinde yine çok önemli olan afet ortamında ekip çalışması ve yönetimi, stres ve çatışma yönetimi, liderlik ve motivasyon, afet psikolojisi, olay yeri güvenliği, medikal çanta, temel ve ileri yaşam desteği eğitimi teorik ve pratik olarak verildi. Ayrıca sağlık çalışanlarımıza temel kampçılık, afet ve olağan dışı durumlarda hayatı idame ettirme ve fiziki kondisyon, triaj, afet tatbikat eğitimi yanında hasta sabitlenmesi, sedyeleme, taşıma ve haberleşme teknikleri öğretildi. Eylül ayında 9 ilin katılacağı geniş kapsamlı bir bölge kampı düzenleyeceğiz ve yine bu kampa Kars ev sahipliği yapacak."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.