3 Bin 920 Hastaya Evde Sağlık Hizmeti Veriliyor..

Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Fatih bölgesinin sorumluluğundaki ilçelerde 3 bin 920 kişiye evde sağlık hizmeti veriyor.

3 Bin 920 Hastaya Evde Sağlık Hizmeti Veriliyor..
11 Eylül 2013 Çarşamba 19:54

Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Fatih bölgesinin sorumluluğu altında bulunan Fatih, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinde bulunan 3 bin 920 kişiye evde sağlık hizmeti veriyor.

Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Genel sekreterlik bünyesinde faaliyet gösteren 7 evde, sağlık hizmetleri birimi ve hastanelerden görevlendirilen doktorlar ile hizmet verildiğini belirtti. Genel Sekreterlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2013 yılının ilk altı ayında bölgede hizmete ihtiyacı olan 5468 hastaya ulaşıldı. Bu hastalardan 3 bin 920'si halen aktif olarak takip ediliyor. Takip edilen hastaların yüzde 46'sını nörolojik hastalığı olan hastalar, yüzde 19'unu kardiovasküler sistem hastalıkları, yüzde 11'ini kronik-endokrin hastaları, yüzde 10'unu ortopedi-travmatoloji hastaları, yüzde 5'ini psikiyatri hastaları oluştururken diğer yüzde 9'luk hasta grubumuz kas hastaları, akciğer solunum sistemi hastaları, kanser hastaları gibi çeşitli hastalıklara sahip hastalardan oluşuyor. Evde sağlık hizmeti verdiğimiz hastalarımızın yüzde 76'sını kadın hastalar, yüzde 24'ünü erkek hastalar oluşturuyor. Yaş gruplarında ise yüzde 54'lük oranla 66-85 yaş arasında ki hastalarımız en geniş grubu oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Evde sağlık uygulaması kapsamında verilen hizmetler ise şu şekilde: Muayene ve konsültasyon, ilaç yazımı, sağlık kurulu raporlarının çıkarılması ve süresi dolan raporların yenilenmesi, tetkik ve tedavi (pansuman, yara bakımı, sonda uygulamaları, evde kan tahlili, EKG) hizmetleri, rehabilitasyon, eğitim ve destek hizmetleri, ağız ve diş sağlığı hizmetleri, hastane ihtiyacı olan evde sağlık hastaları evde sağlık nakil araçları ile evlerinden alınarak hastaneye götürülerek ve hastane işlemleri tamamlandıktan sonra tekrar evlerine nakilleri sağlanıyor.

Açıklamada, yürüyemeyen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olup yatağa tam bağımlı olan engelli ve yaşlı hastalar, yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar, ileri derecedeki kas hastalığı, diyabet, kalp, damar, hipertansiyon ve nörolojik hastalığı olanlar, terminal dönem kanser hastaları ve akciğer solunum sistemi hastalıkları olan, oksijen tedavisine ihtiyacı olan hastalar evde sağlık uygulamasından yararlanabilecek kişiler olarak belirtildi.

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.