25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:52

 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Kadına yönelik şiddet TBMM Araştırma Komisyonu raporunda şu şekilde değerlendirilmiştir: Cinsiyete dayanan kadını inciten, ona ızdırap veren fiziksel, cinsel, zihinsel hasarla sonuçlanan veya sonuçlanma olasılığı bulunan, kamusal alanda ya da özel yaşamında ona baskı uygulaması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır .

Kadına Yönelik Şiddet, hem kırsal da hem de kentte yaşayan birçok kadını etkileyen bir problemdir. Şiddet sadece kaba kuvvet uygulamak değildir. Sözsel, fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik gibi birçok uygulama şekli vardır. Kadına yönelik şiddet, kadınlarda psikolojik ve fiziksel olarak yaralanmalara yol açan, acı çekmesine neden olan, onurunu kıran, kadınlara karşı ayrımcılığın sürmesine sebep olan, temel hak ve özgürlüklerini engelleyen bir durumdur.

Günümüzde artık Dünya’da ve Türkiye’de yaygın olarak rastlanan kadına yönelik şiddet olgusu insan hakları sorunu olduğu gibi bir halk sağlığı sorunu içeriğinde kabul edilmeye başlanmıştır

Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi’ne göre, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, bir kadına sırf kadın olduğu için yönetilen ya da oransız şekilde kadınları etkileyen şiddettir. Kadınlara Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Bildirge ise olguyu şu şekilde tanımlamaktadır: Kadınlara yönelik, şiddet ister kamusal ister özel hayatta olsun bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya özgürlükten keyfi olarak yoksun bırakma dahil olmak üzere, kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar veya acı verme sonucu doğuran veya bu sonucu doğurması muhtemel olan, cinsiyete dayalı her türlü şiddet eylemi anlamına gelir.

Görülüyor ki şiddetin bir türü olarak kabul edilen kadına yönelik şiddet kadını birçok açıdan olumsuz etkilemekte, yalnızca kadın değil toplumlar da bu sosyal sorundan olumsuz etkilenmektedir.

Sadece kadınların ve kız çocuklarının menfaati için değil fakat hepimizin menfaati için ve derin ve süregelen değişiklik yaratmak için topluca çalışmamız gerekmektedir." Her birey, toplum ve hükümet kadına yönelik şiddete karşı yüksek sesle tepkisini göstermekle yükümlüdür. İşyerlerimizde, okullarımızda ve üniversitelerimizde, topluluklarımızda, evlerimizde hepimiz “yeter” demeliyiz. Sadece kadınların ve kız çocuklarının menfaati için değil fakat hepimizin menfaati için ve derin ve süregelen değişiklik yaratmak için topluca çalışmamız gerekmektedir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.