25 Kasım Dünya Kadına Şiddeti Önleme Günü

25 KASIM DÜNYA KADINA ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜ

25 Kasım Dünya Kadına Şiddeti Önleme Günü
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:07

 25 KASIM DÜNYA KADINA ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜ

      Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüolarak ilan edilmiştir.

Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi’nde kadına yönelik şiddet ‘’  ister kamusal, isterse özel yaşamda, kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı veya ıstırap veren veya verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylemde bulunma veya bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma ‘’ şeklinde tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ise konuyu özel ilişkiler merkezinde ele alarak ‘’ eşler arası şiddet ’’ tanımını oluşturmuştur. Buna göre şiddet ‘’ özel bir ilişkide fiziksel saldırganlık, cinsel zorlama, psikolojik istismar ve kontrol etme davranışı şeklindeki eylemlere bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel, cinsel ve psikolojik zarara neden olan davranış’’ olarak açıklanmıştır.

     Aile içi şiddet günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, şiddet mağduru kadınlarda psikolojik ve organik rahatsızlıkların görülme riski çok daha yüksektir. Aile içi şiddet, şiddet mağduru kadınların yanı sıra aile içindeki diğer fertleri ve çevreyi de etkilediğinden aynı zamanda önemli bir toplumsal sorundur. Bu sorun kadının ve toplumun gelişmesinin önünde ciddi bir engeldir. Kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi için izlenecek yol;

Birincil Koruma: Kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmadan önlenmesi,

İkincil Koruma: Kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmasından sonra erken tanı ve tedavisi ile etkilerinin ve tekrarının önlenmesi,

Üçüncül Koruma: Şiddet mağduru olmuş kadınların rehabilitasyonu ve uzun süre desteklenmesi, şeklindedir.

Aile içi veya dışı şiddete maruz kalan ya da risk altında olan kadınlara; sağlık kuruluşları, kolluk kuvvetleri, adli kurumlar, barolar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından korunma ve destek hizmetleri sunulmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik çabalar her geçen gün artmaktadır.

Kadınlarımız annelik vasıflarının yanı sıra toplumun gelişmesinde ve ilerlemesinde temel değerimizdir. Bu değeri en güzel şekilde ifade eden ‘’Cennet annelerin ayakları altındadır.’’ Hadisi Şerifini her bireyin kendisine rehber edinmesi temennisiyle saygılarımı sunarım.

                                                                            Dr. Fatih Mehmet ASLAN

                                                                                Halk Sağlığı Müdürü

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.