2015 De Kaç Att Alınacak

2015 de kaç att alınacak

2015 De Kaç Att Alınacak
15 Mart 2015 Pazar 09:31

Türkiye’nin yeni dönemine ait değerlendirmelerde de bulunan Memiş, Yeni Türkiye’nin farkını, en fazla emek politikalarında hissetmesi gerektiğini söyledi.

YILDA 12 BİN ATAMA İLE SORUN ÇÖZÜLMEZ

Farklı hak ve istihdam modelleriyle emeği değersizleştirilmesine karşı çıktıklarını belirten Metin Memiş, bu çalışmaları sonrası sözleşmelilerin kadroya geçmesini sağladıklarını kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nda acil tıp teknisyenliği hizmetlerinin hizmet alımı yoluyla alınacağına yönelik sözler duyduklarını belirten Memiş, “Emeği ucuzlatmak, hizmetin niteliğini ucuzlatmak demektir. Sağlıkta böyle bir tasarrufta bulunmaya kimsenin hakkı yoktur. Sağlık Sen olarak, taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de büyük bir insan hakkı ihlali olduğunu açık yüreklilikle seslendiren bir sendikayız. Sayın Bakanım, 75 bin ATT atama beklerken, 35 bin Tıbbi Sekreter devletten görev beklerken, taşeron firmadan şoför alınmasının, tıbbi sekreterler dururken, dışarıdan veri hazırlama elemanı alınmasını doğru bulmuyoruz. Bu konuda Bakanlığımızın sağduyulu davranacağına inanıyoruz. Yılda 12 bin atama ile istihdam sorunun çözülemeyeceğini Hükümete anlatınız” şeklinde konuştu.

YIPRANMA PAYI, KREŞ VE LİSANS TAMAMLAMA SÖZÜ, BİZİM ÇALIŞMAMIZIN KARŞILIĞI

Sağlık çalışanlarına Yıpranma Payı, lisans tamamlama hakkı, kreş hakkı gibi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen sözlerin, Sağlık-Sen’in samimi gayret ve çalışmasının en kıymetli kazanımları olduğunu belirterek, bu buluşmanın üzerinden 6 ay geçmeden Sağlık Bakanlığı’nın kreş hakkı ile ilgili genelgeyi yayınladığını söyledi. Memiş, lisans tamamlamada yol haritasını belirlemek üzere, 16 Mart’ta YÖK ile toplantı yapılacağını, 100 binin üzerindeki sağlık çalışanını ilgilendiren bu kazanımın hayırlı olmasını diledi.

Yıpranma payını da gündeme getiren sendika olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sözünü aldıkları bu konuda da takiplerinin sürdüğü bilgisini veren Metin Memiş, bugüne kadar elde ettikleri kazanımlara Yıpranma Payı hakkını da dahil etmenin arifesinde olduklarını kaydetti ve en kısa zamanda yıpranma payı hakkının sendikal talepleri doğrultusunda 450 bin sağlık çalışanına hediye edeceklerini söyledi.

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI HAYIRLI OLSUN

Verdikleri sözlerden birinin de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı olduğunu söyleyen Memiş, “Bu Görevde Yükselme Sınavı için 3 bin 430 kadro unvan değişikliği için ise 2 bin 721 kadro tahsis edildi.  İnşallah 27 Haziran 2015’de görevde Yükselme, 28 Haziran 2015’te unvan değişikliği sınavları yapılacak. Bu da teşkilatımıza hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.

YENİ TALEPLERİMİZİN DE TAKİPÇİSİYİZ

Elde ettikleri ve hayata geçme aşamasındaki kazanımların ardından taleplerini de dile getiren Metin Memiş, döner SERMAYE adaletsizliklerinin son bulması başta olmak üzere; vekil ebe hemşirelerin kadroya alınması, sabit ödemelerinin 20 puan artırılması, sosyal hizmet çalışanlarıyla üniversite hastaneleri çalışanlarının sorunlarının çözümü, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınması, sağlık lisansiyerlerine 3600 ek gösterge verilmesi, nöbet ücretlerinin yapılan işin niteliği ve risklerini karşılayacak düzeyde artırılması için mücadele edeceklerini belirtti.

Metin Memiş ayrıca, 2015 yılının ek ödemelerin emekliliğe yansıtıldığı yıl olacağını ifade etti.

MÜEZZİNOĞLU: YARINLARIMIZ BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLSUN

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık-Sen 2015 Büyük Türkiye Buluşması’na katıldı. Burada salonu dolduran binlerce Sağlık-Sen teşkilatına hitap eden Bakan Müezzinoğlu, yapılamaz denilen birçok şeyin yapıldığını, siyasi istikrarın sağlanması ile taleplerin karşılanmasının mümkün olacağını söyledi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in konuşmasında, sağlık çalışanlarının motivasyonunun düşürülmemesi gerektiğine yönelik sözlerini de değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının hizmetini ölçmenin mümkün olmadığını, bunun karşılığını sağlayacak hiçbir gücün olmadığını söyledi.

Kreş, yıpranma payı ve lisans tamamlamaya yönelik de değerlendirmelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, “Kreş bütün projelerimizde olmazsa olmaz olarak yer alıyor. Lisans tamamlama konusunda, YÖK ile görüşüyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi TBMM Genel Kurulu’nda. Bu üniversitemiz kurulduğunda, lisans tamamlamaları daha iyi yapabilecek bir duruma geleceğiz. Hizmet alımında kardeşlerimizin hak ve hukuklarını merkeze alan bir sistemi arzuluyoruz. Kaşığı bir taraftan büyütürken, kepçe ile geri almamak ilkesel duruşundan vazgeçmek istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıpranma payı konusunda ise, çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının çalışma şartları ve zorluklarını da içeren bir dosyayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacağını ifade etti.

“Sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. Yarınlarımız bugünden daha güzel olsun” diyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ülke insanına, bu millete, bu milletin medeniyet anlayışına hizmet edebilme adına Merhum M. Akif İnan’ın verdiği mücadelenin bu salonlara sığmayacak noktaya geldiğini, bu noktaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Dertler ve sıkıntıların paylaşıldıkça azalıp, mutlulukların da paylaşıldıkça çoğalacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, Sağlık-Sen’in 20 yıl önce merkezine dertleri ve sıkıntıları alarak azaltmayı, sevinçleri paylaşarak çoğaltmak ve büyütmek amacıyla kurulduğuna dikkat çekti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.