2014 Yılı İçin İlave Zam Şart..

2014 MAAŞ ZAMMI MEMURUN ELİNE GEÇMEYECEK

2014 Yılı İçin İlave Zam Şart..
30 Aralık 2013 Pazartesi 11:30

Kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarında 2014 yılı için yapılacak artışları da içeren Toplu Sözleşme 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Ancak son günlerde Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybı, Devlet memurlarının eline henüz geçmeyen maaş artışının şimdiden ellerinden alındığı anlamına da geliyor.

Devlet memurlarına yapılan zam

Toplu Sözleşmede, 2014 yılında;

-Taban aylıkta tüm memurlar için brüt 175 TL artış yapılması,

-Ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alanlar için, ücret göstergesine 2280 rakamının ilave edilmesi,

-Öğretmen aylıklarında 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihinden geçerli brüt 75’er TL artış yapılması

da kararlaştırılmıştı.

Buna belirlemelere göre, Devlet memurlarının aylık ücretlerine 2014 yılı Ocak ayından geçerli olarak yaklaşık %1,50 ile %9,00 arasında değişen oranlarda zam yapılmıştı. Öte yandan, zam miktarının açıklandığı tarihten itibaren geçen süre içerisinde, TL’nin EURO karşısındaki değer kaybı %16,59, DOLAR karşısındaki değer kaybı da %12,20 oldu.

Bazı memurların 2014 maaş zammı oranı

Devlet memurlarından bazılarının(müsteşar, mühendis, şube müdürü, uzman yardımcısı, şef, teknisyen,memur, hizmetli, öğretmen), 15 Ağustos 2013 tarihinde aldıkları (%15 Gelir Vergisi) aylık net ücretler ile Toplu Sözleşme ile yapılan zam sonrası 15 Ocak 2014 tarihinde alacakları aylık ücret ve yapılmış olan zam oranı şu şekilde olmuştu:


*Gelir Vergisi %15 uygulanmış, Asgari Geçim İndirimi 73,40 TL olarak yapılmış, personelin bekar (veya eşi çalışıyor) ve çocuksuz olduğu varsayılmıştır.

Türk Lirasının değer kaybı

Toplu Sözleşmenin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten bugüne kadar geçen süre içerisinde Türk Lirası yabancı paralar karşısında ciddi değer kaybına uğradı. 

Merkez Bankası tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan "Döviz Satış Kuru" rakamlarına bakıldığında aşağıdaki tabloyla karşılaşılmaktadır.

2014 yılı için ilave zam şart

2013 yılsonu enflasyon farkından kaynaklı olası bir zam beklentisinin düşük olması ve kamu çalışanlarına zam kararının ardından geçen süre içerisinde TL’de yaşanan değer kayıplarının verilen zam oranından çok yüksek olması hususları göz önünde bulundurduğunda, memurunyeri.com olarak memurlara 2014 yılı için yapılan zammın gözden geçirilmesi ve ilave bir zammın yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.