2013 Yılı Eylül Dönemi Kurum İçi Atama Kurasında Adaletsizlik..

,Sağlık Bakanlığı 2013 Yılı Eylül Dönemi Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurasına personel yalnızca kadrosunun bulunduğu Kuruma ait yerleri tercih edebilecek olması tam bir adaletsizliktir.

2013 Yılı Eylül Dönemi Kurum İçi Atama Kurasında Adaletsizlik..
03 Eylül 2013 Salı 22:54

2013 Eylül Dönemi Kurum içi Naklen Atama Kurasında sadece kurum içi kura başvurusu açılarak THK'dan, TKHB'ne ve Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatına geçişler durdurulmuştur.
 

 
Sağlık Bakanlığı 2 Kasım 2011 tarihinde 663 sayılı teşkilat kanunu sonrası yeniden yapılanma sürecinde sağlık il müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ve Kamu hastaneleri olarak 3 kuruma ayrıldı. Bakanlık bu yapılanma sonrasında ilk kurum içi atama kurası olan Ocak 2012 kurasında bu 3 kurum arasında personel geçişlerini durdurmuştu. Ancak 2012 Haziran, Eylül,2013 Ocak ve Haziran Kurum içi atamalarında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna ve Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatına geçişler serbest idi. Peki şimdi ne oldu da bu 3 kurum arasında geçişler kapatıldı?
 
Çok uzak bir tarihe gitmeye gerek yok. Yakın bir tarihte gerçekleşen Haziran 2013 kurum içi atama kurası ilan metninin 7. Maddesinde ‘’ Kuraya başvuran personel tüm Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarını tercih edebilecektir.’’ İbaresi yer alırken 2013 Eylül Dönemi Kurum içi Naklen Atama Kurası ilan metninin 8. maddesine göre ‘’ Kuraya başvuran tüm personel kadrosunun bulunduğu ilde tercih yapamayacak olup diğer iller için yalnızca kadrolarının bulunduğu kurumların münhal yerlerini tercih edebileceklerdir.’’ İbaresinin konulması kafalarda birçok soru işaretine sebep olmaktadır.
 
Açılan münhal boş yerlerin çoğunluğu kamu hastaneleri birliklerine bağlı hastanelere açılmıştır. Sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı birimlerine yok denecek kadar az kadro açılmıştır. Haliyle sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personellerin tayin haklarının sınırlandırılarak eşitlik anlayışına aykırılık teşkil ettiğini düşünmekteyiz.
 
Yani 2013 Haziran dönemi ile 2013 Eylül dönemi kurum içi atama kuraları arasındaki bu farklılık hangi Teşkilat Kanununa ya da hangi yönetmeliğe göre yapılmaktadır. Sayın Bakanımızın ve saygıdeğer değerli Yöneticilerin personelin mağduriyetine sebep olan bu uygulamadan vazgeçilip kuraya başvuran personel tüm Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarını tercih edebilmesinin önünü açmalıdırlar. Ve Bakanlık bir an evvel bu hatadan dönmelidir.
 
Ayrıca bu önemli ayrıntıya bizler kadar Sağlık Sendikalarının da özellikle yetkili sendikanın el atması hasıl olmuştur.
 
Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ve Bakanlık yöneticilerine Lütfen sağlık personelinin bu mağduriyetini giderin çağrısında bulunuyoruz.
 
Ayrıca bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeleri hususunda sağlık sendikalarını da göreve davet ediyoruz.Lütfen bu çağrıya kulak verin diyoruz.

sağlıkpersonelininsesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.