2 Yiilik Dis Protez Okudum Yurt Disinda Dis Hekimligi Okuyabilirmiyim

2 yiilik dis protez okudum yurt disinda dis hekimligi okuyabilirmiyim

2 Yiilik Dis Protez Okudum Yurt Disinda Dis Hekimligi Okuyabilirmiyim
04 Ağustos 2014 Pazartesi 10:18

KURULUMUZCA TANINAN YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN LİSTESİ YAYINLANDI

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/p maddesi uyarınca, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının denklik işlemleri 6 Kasım 2010 tarihli Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerince Kurulumuz tarafından yapılmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu`nun 09.01.2013 tarih ve 2013.02.141 sayılı kararı ile Kurulumuzca tanınan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomalar için günümüze kadar diploma denklik başvurusu yapılan ve Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak değerlendirilerek denklik  belgesi düzenlenen üniversitelerin listesinin Kurulumuz websitesinde 6 ayda bir güncellenerek yayınlanmasına karar verilmiştir.

Denkliğe ilişkin tüm bilgi ve detaylar ve yukarıda ifade edildiği şekliyle tanınan üniversitelerin listesini içeren web sitesi bugün itibari ile yayına girmiştir. (http://www.yok.gov.tr/web/denklik/anasayfa) Listede bulunmayan üniversiteler için (daha önce Yükseköğretim Kurulu’nca denklik belgesi düzenlenen üniversiteler arasında yer almayan üniversiteler) dilekçe ile tanıma bilgisi edinebilecektir.

DENKLİK VE TANIMA ARASINDAKİ FARK

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomalarının eşdeğerlilik işlemine `denklik’ denilmektedir. Diploma Denklik Belgesi, denkliği talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösterir belgedir.

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği’nde Tanıma, ilgili üniversitenin “öncelikle faaliyet gösterdiği ülke yetkili makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akreditasyon ya da kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması ve Kurul tarafından tanınması” şeklinde ifade edilmiştir.

Tanıma ile denklik aynı anlama gelmemekte olup çoğu zaman birbiri ile karıştırılmaktadır. Kurulumuzca tanınan üniversitelerin denklik işlemi ilgili mevzuata göre değerlendirilir ve bir süreç sonunda tamamlanır. İlgili yurtdışı yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınmakta olması o kurumdan mezunlara direk denklik hakkı vermez.

SGK İŞLEMLERİ İÇİN TANIMA BİLGİSİ YETERLİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işlemleri için ilgililerin denklik yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır, ilgili yurtdışı yükseköğretim kurumunun tanınıp tanınmadığının öğrenilmesi yeterlidir. Bu hususta Ocak ayından beri süregelen çalışmalarımız nihayete ermiştir. Yayınlanan listede yer alan üniversiteler için bir “tanıma belgesi” alınmasına ihtiyaç kalmamış olup denklik web sitesinden yararlanılarak SGK işlemleri yürütülecektir. Listede olmayan üniversiteler için Kurulumuza başvurulması gerekmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.