2. Ve 3. Basamak Sağlık Kurumlarında, Yönetici Performansı Nasıl Ölçülecek?...

2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında, yönetici performansı nasıl ölçülecek?

2. Ve 3. Basamak Sağlık Kurumlarında, Yönetici Performansı Nasıl Ölçülecek?...
01 Ekim 2012 Pazartesi 09:03

2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında, yönetici performansı nasıl ölçülecek?

Bakanlığa bağlı İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Kurumları için yönetici performans göstergeleri güncellenmiş olup
 
Yapılan düzenlenmeyle;
 
“Merkezi Hastane Randevu Sistemi” 
“Sağlık Net” 
“Klinik Protokol İşlemleri Web Servisi” 
“Klinik Girişimsel İşlemler Web Servisi” 
veri girişleri yönetici birim performans katsayısının hesaplanmasında kullanılan parametrelere eklenmiştir.
 
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
 
Sayı: B.10.1.THK.0.16.00.00/ 769 25/09/2012
 
Konu: Yönetici Performans Hedefi Belirlenmesi
 
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02/12/2010 tarihli ve 47254 sayılı Makam Onayı ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Diş Hastaneleri ile Bakanlığımızca sağlık hizmeti bedelleri Teşhisle İlişkili Gruplar (TİG) ve Branş Bazlı Ayaktan Gruplar (BBaG) sistemi doğrultusunda ödenecek olan Bakanlığımıza bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları için performans hedefleri belirlenmiş ve 01/12/2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe konulmuş idi.
 
Bakanlığımıza bağlı kurumlarda baştabip, baştabip yardımcısı, hastane müdürü, hastane müdür yardımcısı ile başhemşire olarak görev yapan yönetici sınıfı personelin hizmet sunumuna ilişkin performansını değerlendirebilmek amacıyla yürürlüğe konulan 05/11/2010 tarihli ve 44101 sayılı Makam onayı ile “Yönetici Birim Performans Katsayısının Uygulanmasına Dair Yönerge” uyarınca Bakanlık tarafından belirlenen performans hedefinin zamanında kurumlar tarafından yerine getirilmesi halinde Performans Hedefi Katsayının (1), yerine getirilememesi halinde ise (0,90) olarak esas alınacağı belirlenmiş idi.
 
Mezkur makam onayı ile yürürlüğe konulan performans hedefi kriterlerine 25/09/2012 tarihli ve 756 sayılı Makam Onayı ile yeni kriterler eklenmiş ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02/12/2010 tarihli ve 47254 sayılı Makam Onayı yürürlükten kaldırılmıştır.
 
Bu kriterler Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan performansa dayalı ek ödeme uygulamalarıyla ilgili sonuçların sağlıklı olarak güncel şekilde izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amacıyla geliştirilen “Klinik Protokol İşlemleri Web Servisi”, “Klinik Girişimsel İşlemler Web Servisi” ne veri girişi, kurumlar tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin Bakanlığımız tarafından takibi amacıyla kullanılan “Sağlık Net”e veri girişi, hizmete erişimin kolaylaştırılması amacıyla uygulanan “Merkezi Hastane Randevu Sistemi”nin (MHRS) kullanımı olarak belirlenmiş olup, 01/10/2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
 
Bu çerçevede, Performans Hedefi belirlenmiş olan söz konusu kurumlarda görev yapan yönetici sınıfı personelin 2012 yılı Kasım ayında hesaplanacak olan 2012 yılı Ekim ayı ek ödemesinde, 25/09/2012 tarihli ve 756 sayılı Makam Onayı ile yeniden belirlenmiş olan Performans Hedefi Katsayısının değerlendirmeye alınarak Yönetici Birim Performans Katsayısının hesaplanması gerekmektedir. İlgili Makam Onayı ile yeniden belirlenen Performans Hedefi Katsayısına ilişkin dokümanlar ekte gönderilmemektedir. Söz konusu dokümanların http://www.tkhk.gov.tr/TR,219/yonerge.html linkinden temin edilmesi mümkündür.
 
Bilgilerinizi ve yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde uygulama tesis edilmesi hususunda gereğini rica ederim.
 
Uzm. Dr. Hasan ÇAĞIL
 
Kurum Başkanı
 
DAĞITIM:
 
Gereği:
 
-81 İl Valiliği 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.