17 Milyon Köylü Vatandaş, Kirli Su İçiyor

Çevre Sağlığı Derneği Genel Merkezi kamuoyunun dikkatini köy sularına çekmek amacı ile bir araştırma yaptı. Araştırma neticesinde yapılan açıklama şöyle;

17 Milyon Köylü Vatandaş, Kirli Su İçiyor
20 Haziran 2013 Perşembe 10:27

Çevre Sağlığı Derneği Genel Merkezi tarafından yapılan araştırma ve inceleme neticesinde; yaklaşık 17 milyon köylü vatandaşımızın kullandığı içme ve kullanma sularının kirli olduğu belirlenmiştir.

15 ilde yapılan araştırmada çevre sağlığı teknisyenleri tarafından köylerden alınan su numunelerinin analizlerinde koli basili ve koliform bakteri görüldüğü tespit edilmiştir.

Mikrobiyolojik yönden kirli olan içme ve kullanma sularının vatandaşlarımız tarafından tüketilmekte olduğu, bu konuda vatandaşlarımızın il özel idareleri, belediyeler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bilgilendirilmediği anlaşılmıştır.    

Suda bakteri üremesine neden olan unsurların bertaraf edilememesi, ilgililerin bu yönde duyarsız davranması ve bu her iki durumda süreklilik yaşanması,  köylü vatandaşlarımızın sağlığının tehdit altında olduğunu göstermektedir.  

Köylere su tedarikinin il özel idareleri tarafından sağlandığına dikkat çekilen araştırmada; su depolarının mevzuata uygun olmadığı, klorlamanın ve bakiye klor ölçümünün düzenli olarak yapılmadığı, koruma alanlarının kirli olduğu, temizlik ve bakımının rutin olarak yapılmadığı, depoların periyodik aralıklarla denetlenmediği gibi bir çok veriler elde edilmiştir.

Konu hakkında bir değerlendirme yapan Çevre Sağlığı Derneği Genel Başkanı Muhammet Birinci; kırsal bölgelerde yaşayan halkımızın sağlıklı su tüketmelerini sağlayacak kurumların başında bulunan valiliklerin kalifiye personel eksikliği, bütçe yetersizliği ve ilgili kurumlarla eşgüdüm sağlayamamaları nedeni ile görevlerini etkin bir şekilde yerine getiremediklerini ifade etti.

İçme ve kullanma sularını kirleten unsurların bertaraf edilebilmesi ve yaşam faaliyetleri neticesinde kirletilmemesi amacı ile halk eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Birinci, kırsal kesimlerde yaşayan halkımızın sağlıksız su tüketmelerine göz yumulduğunu ve sağlığının hiçe sayıldığını belirterek, valilerin asli görevlerinin dışındaki işleri bırakarak temiz su tüketimini sağlayacak tedbirler üretmeleri hususuna yoğunlaşmaları  gerektiğini ifade etti.

Söz konusu su depolarının fiziki standartlarının belirlenmesi ve tüm su depolarının bu standartlara uygun hale getirilmesi, bakım, onarım ve temizlik hizmetlerinin rutin olarak yürütülebilmesi için gerekirse hizmet alımı yapılabilmesi, manuel klorlama yerine tüm su depolarında otomatik klorlama yöntemine geçilmesi, rutin denetim hizmetlerinin ve bakiye klor ölçümlerinin ilgili kurumlarla müşterek bir şekilde yapılması, kurumlar arasındaki yetki belirsizliğinin giderilmesi ve ilgili kurum ve kuruluşların çevre sağlığı hizmetlerini öncelikli koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirmelerini sağlayacak bir düzenlemenin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ileri süren Genel Başkan Muhammet Birinci, söz konusu hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesini temin edecek kalifiye personel eksikliğinin de bir an evvel giderilmesini istedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.