14 Mart’ın Önemini Bilmek (saydes)

14 Mart bizim günümüzdür. 14 Mart Türkiye’nin en şerefli günlerinden biridir.

14 Mart’ın Önemini Bilmek (saydes)
14 Mart 2012 Çarşamba 16:44

  14 Mart bizim günümüzdür. 14 Mart Türkiye’nin en şerefli günlerinden biridir.

   Sevgililer günü batının belirlediği çok özel denilen günler bu kadar şaşaalı kutlanırken insanımızın 14 Mart tarihinin önemini bilmesi ve 14 Mart’ın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu idrak etmesi kutlamaları samimi hislere dönüştürecektir. 14 Mart bayram mıdır, festival midir, eğlence midir, yemek şöleni midir, nereden zuhur etmiştir, neden kutlanmaktadır…   

   Öncelikle 14 Mart 1827’de ülkemizin ilk tıp mektebi açılmıştır. Türkiye tarihindeki ilk Tıp fakültesi  olan Tıphane, Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane veya Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin kökü, II. Mahmut'un 14 Mart 1827’de açtığı Tıphane'ye dayanır.

   Yurdumuzun en karanlık yıllarında, Mart 1919'da İstanbul'da bulunan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Okulu kurtarmak için çare arayan vatansever tıbbiye öğrencileri okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart tarihini harekete geçilecek gün olarak belirlemiş ve kutlama görüntüsü altında, işgal kuvvetlerine karşı bir ayaklanma yapmaya karar verdiler. 14 Mart’ta tıbbıyede 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astılar. Bunu gören işgal kuvvetleri, olaya müdahale ettilerse de durdurmaya vakıf olamadılar. O gün yapılan bu eylem ve başlatılan ayaklanma tıp camiasının işgal kuvvetlerine karşı çıkışının yıldönümü olarak bugün kutlanan Tıp Bayramı'nın başlangıcı olmuştur.

   

   Sağlık camiasında görev yapan bir çok çalışanın bilmediği bu durumu camiamıza hatırlatmak istedik. Bu günü sadece kutlamak değil çeşitli anma törenleri ile bu günün ruhunu sıcak tutmak da gereklidir. SAYDES olarak bu sene yetiştiremedik ama camiamıza söz veriyoruz seneye 14 Mart’ta, SAYDES, günün önemine uygun şekilde çok farklı etkinlikler yapacaktır. 
14 Mart kutlanacak bir gündür. 14 Mart bizim günümüzdür.

   14 Mart, yurdumuz üzerinde keyfi emeller güden batıya, camiamızın baş kaldırdığı, BAYRAK açtığı gündür. Sağcı, solcu, doğulu, batılı her kim olursak olalım bu gün ülkemizin günüdür. Bu gün vatan uğruna,istiklal uğruna, namus uğruna savaşılan, dedelerimizin, ninelerimizin birlikte can verdiği, yüzbinlerce şehidin verildiği günlerde işgal güçlerine bir başka başkaldırmadır. Gelin her birimiz o günün hissiyatını sıcak tutmak için işyerlerimize, evlerimize, arabalarımıza bayrağımızı asalım…

GENEL BAŞKAN

KÜRŞAD EMRE ÖĞRETMEK


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.